قطع برق در ایران همزمان با استفاده چینی‌ها از برق برای استخراج بیت کوین | ایران اینترنشنال

قطع برق در ایران همزمان با استفاده چینی‌ها از برق برای استخراج بیت کوین

در حالی که قطع برق در مناطق شهری و روستایی سراسر ایران زندگی و اشتغال خانگی شهروندان را دچار اختلال کرده، گزارش‌ها حاکیست یکی از دلایل فشار به شبکه برق مرکز بزرگ استخراج ارز دیجیتال (بیت کوین) در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان است که در اختیار چینی‌ها قرار دارد.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، هم به تازگی رسما تایید کرده بود «استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی» از عوامل افزایش مصرف برق در کشور هستند.

اکنون مسعود نوری،‌ از خبرنگاران دارای سابقه کار در روزنامه همشهری و خبرگزاری رسمی دولت (ایرنا)،‌ در صفحه توییترش نوشته «چینی‌ها» با همکاری «یک نهاد نظامی» جمهوری اسلامی معدن استخراج ارز دیجیتال «بیت‌کوین» در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان ایجاد کرده‌اند که با تعرفه پایین از برق ارزان کشور برای آن استقاده می‌شود.

 

نوری نوشته در فاز اول «۱۰ هزار دستگاه بسیار راندمان پایین ام-۳» در این مرکز مشغول فعالیت است.

انجمن بلاک‌چین ایران نیز گزارش داده در این منطقه چینی‌ها «چسبیده به خطوط انتقال و پست برق ۲۳۰/۳۳ کیلو ولت فروکروم رفسنجان، مزرعه استخراج رمز ارزهای دیجیتالی راه‌انداخته‌اند که ۱۷۵مگاوات برق مصرف می‌کند.»

روزنامه رسالت در زمینه فشار مراکز استخراج بیت‌کوین به شبکه برق کشور نوشته «تولید هر بیت‌کوین معادل مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران برق مصرف می‌کند،‌ یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت ۲۴ سال».

قیمت هر بیت‌کوین در روز سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه به نزدیک ۳۶ هزار دلار رسیده است،‌ موضوعی که سخنگوی صنعت برق کشور از آن به عنوان دلیل افزایش شمار استخراج‌کنندگان در کشور یاد کرده است.

این در حالی است که طی هفته‌های گذشته گزارش‌های رسمی حاکی از بالا رفتن مصرف برق در کشور و قطع اعلام‌نشده برق منازل شهروندان و همچنین معابر عمومی در بسیاری از مناطق شهری و روستایی بوده است. 

برخی شهروندان ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد چراغ‌های روشنایی برخی جاده‌ها در طول شب خاموش شده و تاریکی مطلق و عدم دید برای رانندگان ایجاد کرده است.

همزمان نیز مساله سوزاندن مازوت در نیروگاه‌های تولید برق منجر به آلودگی شدید هوا در تهران و چندین شهر دیگر شده است. 

این در حالیست که وزیر نفت و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به شهروندان می‌گویند برای توقف سوزاندن مازوت باید مصرف برق خود را کاهش دهند.

 

استخراج ارز در رفسنجان با برق ارزان

آنچه که این روزها رسانه‌ها از آن به عنوان «مزرعه استخراج» در رفسنجان ارز دیجیتال یاد می‌کنند مربوط به یک مرکز با عنوان «دیتاسنتر» است که در سال ۱۳۹۸ مشاور حسن روحانی،‌ رییس‌جمهور، آن را افتتاح کرده بود.

در حالی مقام‌های رسمی دولت از جمله علیار اسکندری،‌ فرماندار رفسنجان،‌ در آن زمان این مرکز را «بزرگترین دیتاسنتر منطقه خاورمیانه» معرفی می‌کردند،‌ اما برخی رسانه‌ها نیز آن را محل استقرار دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال گزارش کردند.

این مساله در رسانه‌های حکومت از جمله «بسیج‌نیوز» نیز  در بهمن‌ماه همان سال با عنوان «رانت در صدور مجوز» این مرکز مورد انتقاد قرار گرفت.

 

تاراج منابع ملی؟

آسیک‌نیوز، رسانه حوزه ارز دیجیتال، یک سال قبل در همین زمینه در توییترش نوشته بود برق شبکه کارخانه «فروکروم» با قیمت «بسیار ناچیز» در اختیار شرکت تاپ‌اکوی چین قرار گرفته است.

اکنون مصرف برق بالای این مرکز استخراج ارز دیجیتال در حالی حاشیه‌ساز شده که در زمان افتتاح آن در سال ۱۳۹۸ مجید کهنوجی،  مدیر منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان،‌ از «مازاد برق» سخن گفته بود.

کهنوجی در گفت‌وگویی با پایگاه خبری خانه خشتی اشاره کرد: «در کشور مازاد تولید برق داریم و برق هم کالای قابل ذخیره نیست،‌ بنا بر این وزارت نیرو از همین مازاد برق برای فروش به ماینرها [استخراج‌کنندگان] استفاده می‌کند و قیمت آن را نیز به میزان قیمت صادرات محاسبه خواهد کرد.»

خانه خشتی در گزارشش نوشته بود این پروژه که یکی از پروژه‌های بزرگ «ماینینگ» جهان است از سوی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ایران و چین به بهره‌برداری رسید.

این مقام دولت بهره‌برداری از پروژه را در آن زمان همراه با تامین مالی برای وزارت نیرو عنوان کرده بود.

تازه چه خبر؟
مقام‌های اسرائیل روز دوشنبه مالکا لایفر، ناظم پیشین یک مدرسه در استرالیا و متهم به ۷۴ فقره آزار و تعرض جنسی دانش‌آموزان دختر، را به استرالیا مسترد...More
مهرالله رخشانی‌مهر، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس ایران، وجود چهار هزار مدرسه کانکسی در کشور را تایید کرد...More
وزارت خارجه چین ورود ناوگروه هواپیمابر آمریکا به آبراه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین را «قدرت‌نمایی» آمریکا خواند و گفت چنین اقدامی برای صلح مفید...More
کایلی مورگیلبرت،‌ محقق بریتانیایی-استرالیایی که دو ماه قبل و پس از دو سال زندان در ایران آزاد شده بود، خواستار حمایت از زندانیان «بی‌گناه» در زندان‌...More
ترکیه در ادامه اجرای برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا، شش میلیون و ۵۰۰ هزار دوز دیگر واکسن «سینوواک» چین را دریافت کرد. شبکه دولتی «تی‌آر‌تی خبر» روز...More