قالیباف: ماه گذشته ۱۷ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید شد | ایران اینترنشنال

قالیباف: ماه گذشته ۱۷ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید شد

 

رییس مجلس در ایران از غنی‌سازی ۱۷ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در یک ماه گذشته خبر داد و سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز اعلام کرد که هزار سانتریفیوژ آی آر-۲ام در نطنز نصب خواهد شد.

محمد باقر قالیباف، رییس مجلس، روز پنجشنبه ۹ بهمن در بازدید از سایت فرد گفت: «اگر در قانون غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم باید ۱۲۰ کیلوگرم در سال انجام می‌گرفت، در این زمان کمتر از یک ماه قریب به ۱۷ کیلوگرم غنی‌سازی شده است؛ یعنی از جهت زمانبندی جلوتر هستیم.»

 

 

قالیباف همچنین گفت که نصب سانتریفیوژ‌های آی آر-۲ام نیز مسیر خود را طی کرده است.

او افزود طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود عمل نکرد، جمهوری اسلامی هم وظیفه ندارد به تعهداتش پایبند باشد.

روز ۱۵ دی علی ربیعی، سخنگوی دولت، اعلام کرده بود که فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در سایت هسته‌ای فردو آغاز شده است.

این اقدام ایران پس از تصویب یک قانون در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که براساس آن غنی‌سازی اورانیوم افزایش می یابد و «در صورت لغو نشدن تحریم‌ها تا مدت دو ماه، دولت موظف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند».

اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام اعلام کرد که ایران باید فورا تصمیم اخیر خود برای افزایش غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را لغو کند و به دیپلماسی بین المللی فرصتی دهد تا توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ حفظ شود. 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز این اقدام را در راستای «پیشبرد هدف رژیم برای توسعه برنامه هسته ای نظامی» خواند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز پیشتر اعلام کرد ایران در حال پیشرفت و دسترسی «بسیار سریع» به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم است و برای احیای برجام فقط چند هفته باقی مانده است.

 قبل از آن، خبرگزاری رویترز خبر داده بود که بر اساس یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران قصد دارد سه آبشار دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته آی آر-۲ام را در مجتمع غنی‌سازی نطنز نصب کند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم روز پنجشنبه گفت که قبل از سه ماه، هزار ماشین سانتریفیوژ آی آر-۲ام در نطنز نصب خواهد شد.

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز روز ۱۶ دی از اقدام برای نصب هزار سانتریفیوژ نسل دوم خبر داده بود.

بر اساس توافق برجام، ایران تنها می‌تواند از سانتریفیوژهای نسل اول آی آر ۱ برای غنی‌سازی اورانیوم در حدی معین استفاده کند.

تازه چه خبر؟
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از وقوع آتش‌سوزی در یک شرکت تعاونی واقع در میانکاله و انفجار چند تانکر در این منطقه خبر داد. آتش‌سوزی در ساختمان...More
سعید صالح، مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، از توقف صدور مجوز مهدکودک خبر داد و گفت: تا زمان تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک،...More
رسانه‌های ترکیه به نقل از مقامات این کشور اعلام کردند آمریکا اعزام دو ناو جنگی را به دریای سیاه در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه لغو کرده است. براساس...More
ماشاءالله نعمتی، فرماندار الیگودرز، اعلام کرد که وضعیت شیوع کرونا در این شهر استان لرستان فوق بحرانی است و برای جلوگیری از هرگونه تجمع دفن جان‌...More
رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد دولت بایدن قصد دارد تا روز پنج‌شنبه حدود ۳۰ مقام و نهاد روسی را به دلیل نقش آنها در حمله سایبری به هزاران شرکت...More