قاتل علیرضا شیرمحمدعلی در دادگاه:‌ مسئولان زندان در جریان تهدید ما بودند | ایران اینترنشنال

قاتل علیرضا شیرمحمدعلی در دادگاه:‌ مسئولان زندان در جریان تهدید ما بودند

 

قاتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی جوان در بازداشتگاه فشافویه، در جریان اعترافات خود در جلسه دادگاه گفت که «پیش از انجام قتل بارها تهدید به انجام آن کرده و مسئولان زندان نیز در جریان آن بودند.»

به گزارش روزنامه ایران، در جریان جلسه دادگاه روز شنبه ۲۹ تیرماه، قاتل شیرمحمدعلی اعلام کرد که او و همدستش در روز قتل مواد مخدر شیشه مصرف کرده بودند و با کشاندن این زندانی سیاسی به داخل بند خود، او را کشتند. آن‌ها توضیح دادند که انگیزه‌ از این قتل،‌ «خروج از شرایط سخت زندان فشافویه» و «انتقال به زندان رجایی‌شهر» بوده است.

شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی جوانی بود که شامگاه دوشنبه ۲۰ خردادماه در حال گذراندن دوران محکومیت پرونده‌ای در زمینه فعالیت‌هایش در فضای مجازی، در زندان فشافویه با حمله دو زندانی از بند مجرمین خطرناک به قتل رسید.

یک هفته پس از قتل، برزان محمدی، یکی از هم‌بندی‌های پیشین شیرمحمدعلی با نوشتن نامه‌ای اعلام کرد که «قاتلین دارای سابقه خونریزی در بند بوده و مسئولین زندان هم می‌دانستند که این دو نفر پیشتر تهدید به انجام این قتل کرده بودند.»

او نوشت علی‌رغم آگاهی مسئولین زندان از امکان این قتل، آن‌ها درست در زمان اجرای نقشه در بند زندانیان سیاسی و زندانیان خطرناک را همزمان باز گذاشتند و مقدمات این قتل را فراهم کردند.

سازمان زندان‌های ایران، دوشنبه ۲۷ خردادماه در اطلاعیه‌ای باز ماندن در بند زندانیان خطرناک و بند زندانیان سیاسی-امنیتی را به دلیل «تعمیرات سیستم فاضلاب» تایید کرد.

مادر و وکیل این زندانی سیاسی به قتل رسیده نیز نگهداری او در بخش زندانیان خطرناک و باز گذاشتن در بند در روز قتل را مورد انتقاد قرار داده بودند.

 قاضی: شیرمحمدعلی بی‌گناه در زندان کشته شد

بابایی در ادامه درباره پرونده و نحوه قتل شیرمحمدعلی گفت که او در دوران دانشجویی «فریب یک گروه سیاسی را خورد و با انتشار یک عکس در پروفایل خود که دارای مضمون توهین به مقدسات بود بازداشت شد،‌ اما بی‌گناه در زندان کشته شد.»

شیرمحمدعلی در زمان قتل‌ ۲۱ سال سن داشت و در تیرماه ۱۳۹۷ با اتهام اهانت به رهبری، اهانت به بنیان‌گذار انقلاب، تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات به ۸ سال زندان محکوم شده بود.

قاضی بابایی،‌ رییس دادگاه این پرونده، در واکنش به انتقادها به خبرنگار روزنامه ایران اعلام کرد: «برخلاف شایعات موجود، دستی پشت پرده این جنایت نیست.» او دلیل انتخاب شیرمحمدعلی برای قتل را «لاغر و ضعیف»‌ بودن او عنوان کرد.

ریاست این دادگاه، پس از ختم جلسه اعلام کرد رای در زمانی قانونی صادر خواهد شد.

قاضی پرونده همچنین از نمایش فیلم کامل نحوه قتل او به پدر و مادرش و عدم تحمل آن‌ها برای مشاهده آن خبر داد.

مهناز سرایی، مادر این زندانی سیاسی، پس از قتل او در گفت‌و‌گویی با رسانه‌ها، ابهامات و انتقاداتی را مطرح کرده بود. او درباره فشارهای امنیتی به خانواده پس از قتل شیرمحمدعلی گفت:‌ «اجازه برگزاری مراسم ختم برای پسرم داده نشد.»

سرایی اشاره کرد‌ که در جریان مراسم ترحیم خانوادگی ماموران امنیتی «موتور برق را قطع کردند و صندلی را از زیر پای مهمان‌ها کشیدند.»

 قاتلین: می‌خواستیم از جهنم فشافویه رها شویم

قاتل شیرمحمدعلی، در بخشی از اعترافات خود با اشاره به گذراندن« ۳۲ ماه در شرایط سخت زندان فشافویه» اعلام کرد: «باز هم می‌گویم ما هیچ انگیزه‌ای برای قتل مرحوم نداشتیم، فقط برای رها شدن از زندان فشافویه که مانند جهنم بود دست به این کار زدیم.»

پس از قتل شیرمحمدعلی، فراکسیون حقوق شهروندی مجلس شورای اسلامی با نوشتن نامه‌ای به رییس قوه قضاییه از تدوین طرحی در این فراکسیون برای سپردن مسئولیت سازمان زندان‌ها به وزارت دادگستری خبر داد.

دلیل این طرح شرایط غیر استاندارد زندان‌ها و وجود مشکل در مدیریت آن‌ها عنوان شده بود.

عبدالکریم حسین‌زاده، عضو این فراکسیون مجلس، در این نامه‌ای در همین مورد اشاره کرد که «مرگ زندانیان سیاسی در سال‌های گذشته نشان‌دهنده یک مشکل جدی در زندان‌های ایران است.»

هنوز جزییات جدیدی از پیشرفت این طرح منتشر نشده است.

پیشتر، سخنگوی قوه قضاییه، در واکنش به انتقادهای گسترده درباره قتل شیرمحمدعلی، از دستور رسیدگی ویژه به این پرونده توسط ابراهیم رییسی،‌ رییس قوه قضاییه، و تشکیل‌ تیم‌هایی برای یافتن قصور ماموران زندان درباره این قتل خبر داده بود.

تازه چه خبر؟
قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان در مجلس، از سرنوشت نامعلوم یک میلیون یورو تخصیص یافته به مقابله با ریزگردها در خوزستان خبر داد و گفت که در قالب...More
از هنگام وقوع زلزله بامداد شنبه در هرمزگان که بزرگی آن ۵/۵ اعلام شد تاکنون شش زلزله دیگر در این منطقه رخ داده است. آخرین زلزله در این منطقه ساعت ۶ و...More
ماموران امنیتی در شهر واشینگتن دی‌سی عصر جمعه یک مرد مسلح را دستگیر کردند که قصد داشت از ایست بازرسی پلیس ساختمان کنگره عبور کند. او می‌خواست برای...More
رونالد کلین، رییس دفتر آینده کاخ سفید، خبر داد که جو بایدن،رییس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از مراسم تحلیف و در اولین ساعات حضور خود به عنوان رییس جمهور،...More
شبکه فاکس‌نیوز از منابع خود خبر داد که حداقل یک موشک ایرانی در فاصله ۲۰ مایلی یک کشتی تجاری و در فاصله ۱۰۰ مایلی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا در...More