فریاد توییتری برای چهل و دو سالگی انقلاب اسلامی؛ #از_شما_بیزاریم | ایران اینترنشنال

فریاد توییتری برای چهل و دو سالگی انقلاب اسلامی؛ #از_شما_بیزاریم

با فرا رسیدن چهل و دومین سالگرد حکومت جمهوری اسلامی در پی انقلاب سال ۱۳۵۷ و با فراخوان حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، کاربران توییتر هشتگ «از شما بیزاریم» را به صورت گسترده مورد استفاده قرار داده‌اند.

اسماعیلیون در متنی به همین مناسبت با اشاره به موارد متعدد فسادهای اقتصادی و نقض حقوق‌بشر در ۴۲ سال گذشته، نوشت: «سالگرد انقلاب‌تان را بر این خون‌ها که ریخته‌اید، جشن بگیرید...»

او اضافه کرد: «اما ما از شما بیزاریم و شما را انسان نمی‌دانیم. بر شما نامی نیست. بر خونی هم که ریخته شد نامی نیست. آن‌که باد می‌کارد، توفان درو خواهد کرد.»

اکنون کاربران رسانه‌های اجتماعی از جمله خانواده زندانیان سیاسی، بستگان کشته‌ و اعدام‌شدگان حکومت، فعالان مدنی،‌ روزنامه‌نگاران، مدال‌آوران ورزشی و حامیان حقوق زنان با استفاده از این عبارت مورد اشاره در پیام اسماعیلیون به اعتراض به سرکوب و ناکارآمدی جمهوری اسلامی پرداخته‌اند.

هانیه قره اوغلانی،‌ خواهر دانشجوی زندانی، برای استفاده از این هشتگ در توییترش نوشته: «برای ۱۴ سال حکمی که فقط با یه نوشته برای برادرم دارید،‌ برای سناریویی که خودتونم اذعان دارید که هیچ مدرکی براش ندارید،‌ برای حسرت در آغوش گرفتنش که ۲۲۴ روزه دارو نابودمون می‌کنه.»

 

امجد حسین پناهی هم فعال حقوق بشری است که با انتشار تصاویر مادران کشته‌شدگان اعتراضات سراسری سال‌های مختلف نوشته: «از شما بیزاریم چون این مادران از شما بیرارند...»

ابراهیم الله‌بخشی،‌ درویشی که سابقه زندان سیاسی دارد، در توییت‌هایی به نام و تصاویر اعدام‌شدگان از جمله محمد ثلاث و مصطفی صالحی اشاره کرده و گفت: «برای ایرانی که ویرانش کردید ما از شما بیزاریم.»

 

بیزاری از دخالت در سبک زندگی

سپیده پورآقایی،‌ فعال سیاسی و مدیر «شهروندیار»،‌ در توییترش با انتشار نمایه جمهوری اسلامی نوشت: «چهل ساله که شادی،‌ آزادی، انتخاب سبک زندگی، رقص و موسیقی،‌ تولید فکر و فلسفه و خلاصه هر آنچه رنگی و بویی از اندیشه،‌ زیبای و ترقی داره رو از یک ملت گرفتند.»

 

نسیبه شمسایی،‌ از فعالان مقابله با حجاب اجباری،‌ نوشته است: «زخم،‌ گلوله،‌ سینه،‌ داغ،‌ تبعید،‌ شلیک،‌ مادر، فرزند، دوری، خون، آسفالت،‌ جون،‌ صدا،‌ میله، تنها،‌ تیغ، شوکر،‌ اجبار،‌ خفقان... از شما بیزاریم.»

 

 

 

به خاطر اینکه زندگی نکردیم

مهتاب قربانی،‌ شاعر و نویسنده، در توییترش این هشتگ را در ادامه جمله‌اش آورد: «به خاطر اینکه زندگی نکردیم. شما نذاشتید زندگی کنیم.»

 

کاوه کرمانشاهی که در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌کند هم توییت کرد: «برای همه جان‌هایی که ستاندید. برای همه زندگی‌هایی که نابود کردید. برای همه آزادی‌هایی که گرفتید. برای همه حق‌هایی که پایمال ساختید. برای همه امیدهایی که کشتید. برای همه ستم‌هایی که روا داشتید. برای همه رویاهایی که به باد دادید. برای این همه تباهی از شما بیزاریم.»

 

بسیاری از کاربران نیز به زبان انگلیسی و با استفاده از این هشتگ سعی کرده‌اند پیام «بیزاری» از حکومت جمهوری اسلامی را در سالگرد انقلاب آن منتشر کنند.

تازه چه خبر؟
مقام‌های محلی در خوزستان تایید کردند آب ۹ روستای «سوسن شرقی» ایذه در این استان از دو ماه پیش قطع است. دهیار روستای «چال آبزا» روز یکشنبه به ایلنا گفت...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند و در تعدادی از شهرهای استان خوزستان و همه مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد نیز احساس شد...More
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More