فریاد بیماران مبتلا به دیابت با  #انسولین_نیست: موشک درمانمان نمی‌کند | ایران اینترنشنال

فریاد بیماران مبتلا به دیابت با  #انسولین_نیست: موشک درمانمان نمی‌کند

 

هم‌زمان با تاکیدها و اشارات مکرر مقام‌های جمهوری اسلامی به موضوع انقضای تحریم‌های تسلیحاتی و برنامه حکومت برای مبادله سلاح، شهروندان در رسانه‌های اجتماعی در حال اعتراض به نایاب شدن داروی حیاتی انسولین برای بیش از پنج میلیون بیمار دیابت هستند.

هشتگ «#انسولین_نیست» طی روزهای گذشته از سوی کاربران توییتر به ترند اول در ایران تبدیل شد.

شماری از کاربران این دارو را به «اکسیژن» برای بیماران دیابت تشبیه کرده‌ و کمبود آن  را به دلیل «بی‌کفایتی» مسئولان خوانده‌اند.

کاربری خطاب به مسئولان نوشته «چرا از خجالت نمی‌میرید؟ از استرس اینکه پدر دیابتی من با بیماری قلبی فقط برای دو روز آینده انسولین داره قلبم داره می‌ایسته و هیچ‌ کاری ازم بر نمیاد.»

روز یکشنبه در واکنش به این موج اعتراض در رسانه‌های اجتماعی، رییس سازمان غذا و دارو کمیاب شدن قلم انسولین در بازار را تایید و دلیل آن را عدم امکان تامین ارز برای شرکت‌های خارجی به خاطر «تحریم‌ها» عنوان کرد.

با این حال محمود نجفی عرب، رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، روز دوشنبه گفت «بیش از ۱/۵ برابر نیاز کشور» انسولین وارد شد و سپس بخش عمده‌ای از آن چون دیگر داروها به کشورهای منطقه قاچاق شده است.

انتشار این خبر همزمان با گزارش کشف ۱۹ کامیون داروی قاچاق که از ایران به عراق رفته بود موجب تشدید خشم و اعتراض مبتلایان و نزدیکان آن‌ها و همچنین فعالان مدنی شد.

کاربری به نام آبتین همین موضوع را این گونه پاسخ داد: «انسولین در عراق است.»

حسین رونقی، زندانی سابق سیاسی،‌ هم در توییترش به «بی‌اهمیتی» حیات و زندگی مردم برای حاکمان اشاره کرد و نوشت «ناکارآمدی و فساد ایران را فلج کرده و زیست همگان را در خطر قرار داده است.»

 

 

خطر در کمین زندگی بیش از ۵ میلیون مبتلا

معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ایران بهمن‌ماه سال گذشته گفته بود بر اساس آخرین آمار، پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در ایران به دیابت نوع دوم مبتلا هستند.

بر اساس همین گزارش، دیابت پنجمین علت مرگ‌ومیر در ایران است.

یک کاربر توییتر مبتلا به دیابت با نام «سیمینوف» تصویری از آزمایش خانگی قند خود منتشر کرد و نوشت: «دیشب شام نخوردم که نووریپد نزنم که صرفه‌جویی کنم. آخر شب قندم بالا بود،‌ اهمیتی ندادم. لنتوس همیشگی رو زدم و خوابیدم. صبح با افت قند بیدار شدم... فقط یه دیابتی می‌فهمه قند ۴۹ یعنی چی.»

 

کاربری دیگر اشاره کرده که «مافیای فروش انسولین» در کشور به راه افتاده و انسولین قلمی «۳۰‌هزار تومانی» را با قیمت «۸۰ هزار تومان» می‌فروشد. 

او در توییتی دیگر گفته: «دیابت شوخی نیست. دیابتی هم کم نیست. جان این افراد در خطر است.»

پایگاه خبری تجارت‌نیوز در گزارشی نوشته «بیماران دیابتی یا باید انسولین را از بازار سیاه هشت برابر قیمت داروخانه بخرنند یا به انسولین‌های تاریخ گذشته متوسل شوند.»

 

بمب و موشک هست، انسولین نیست

برخی کاربران، با زبان کنایه، تمرکز مقام‌های حکومت بر مسائل نظامی و بی‌توجهی به مشکلات بهداشتی و درمانی را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

حسین جنتی، شاعر،‌ در توییترش همین موضوع را با کنار هم قرار دادن دو هشتگ «انسولین» و «موشک» مورد اشاره قرار داد.

 

کامران نیز نوشت «بمب و موشک هست، اما انسولین نیست.»

 

طی روزهای گذشته رییس‌جمهور، فرماندهان نظامی و مقام‌های وزارت خارجه ایران بارها موضوع پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران در روز یکشنبه را با عنوان یک «موفقیت» مورد تاکید قرار دادند و از برنامه خود برای خرید و فروش سلاح با کشورها سخن گفتند.

نوید مقدم که یک پرستار است نوشته «مردم ما بیشتر از موشک به اقتدار در تولید داروهای حیاتی نیاز دارند.» زهرا دیزجی هم داروسازیست که می‌گوید «انسولین نیست،‌ بجاش اسلحه میخریم میدیم دست بچه‌‌هامون.»

 

کاربری دیگر نیز به کنایه نوشته: «به جای خرید و فروش موشک ۶ متری،‌ قلم انسولین ۲۰ سانتیمتری وارد کن.»

 

تازه چه خبر؟
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More
خبرگزاری رویترز از قول یک شرکت امنیتی دریایی متعلق به انگلیس خبر داد که یک تانکر نفتکش یونانی در سواحل عربستان سعودی در دریای سرخ که در شمال مرز یمن...More
علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که برگزاری جلسات در صحن علنی مجلس برخلاف پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات این ستاد است. علیرضا...More