فرهاد خسروی ۱۴ساله جوانترین کولبر جان باخته در ایران | ایران اینترنشنال

فرهاد خسروی ۱۴ساله جوانترین کولبر جان باخته در ایران

هورامان عثمان‌زاده، رییس هلال احمر شهرستان سروآباد استان کردستان، درباره آخرین لحظات زندگی فرهاد خسروی، کولبر ۱۴ ساله‌‌ و همچنین مشکلات دیگر کولبران این استان توضیحاتی داد.

عثمان‌زاده، روز یکشنبه اول دی، به ایسنا گفت: «فرهاد در روز حادثه در حالی که لباس مناسبی به تن نداشته، تمام تلاش خود را برای رسیدن به پایین کوه کرده و حتی خود را به خانه باغی رسانده بود و با شکستن شیشه آنجا، گویا در پی یافتن پتو و یا وسیله گرمایشی بوده اما راه به جایی نبرده است.»

رییس هلال احمر سروآباد ادامه داد: «جسد بی‌جان فرهاد بعد از چهار روز تلاش و جستجوی صدها نفر از اقشار مختلف مردم منطقه و حتی شهرستان‌های اطراف توسط نیروهای مردمی پیدا شد.»

پیشتر کانال تلگرامی کولبر نیوز به نقل از شاهدان عینی نوشته بود که فرهاد خسروی «لباس خود را به برادرش داده بود (کُت فرهاد بر روی جسد آزاد برادرش بود) و جسد خودش در انتهای مسیر یافت شد. یعنی مسافت کمی مانده بود تا به جاده و شهر هورامان برسد.

بر اساس این گزارش «فرهاد به دنبال کمک به آنجا [هورامان] آمده بود ولی متاسفانه تا انتهای مسیر دوام نیاورد.»

رییس هلال احمر ایران گفت که فرهاد خسروی جوانترین کولبر جان باخته چند سال اخیر در این کشور است و «رده سنی کولبرانی که در ارتفاعات کردستان دچار حادثه می‌شوند تا ۶۵ سال هم می‌رسد.»

فرهاد خسروی، نوجوان اهل روستای نی بخش مرکزی مریوان، همراه برادر ۱۷ساله خود آزاد خسروی، روز سه‌شنبه گذشته حین کولبری در گردنه‌ «ته‌ته» در مسیر سروآباد کردستان گرفتار بهمن شدند که در نتیجه آن آزاد جان‌ باخت و فرهاد مفقود شد.

پس از چهار روز جست‌وجو، بخشدار هورامان، روز جمعه ۲۹ آذر، به خبرگزاری ایرنا گفت که جسد این نوجوان کولبر در محلی به نام گناوه پیدا شده است.

گردنه تته در مسیر ارتباطی بین استان‌های کردستان و کرمانشاه، به‌علت بارش سنگین برف و کولاک شدید تقریبا شش ماه از سال بسته است.

به گفته عثمان‌زاده، «یکی از دغدغه‌های هلال احمر در شهرستان سروآباد، امدادرسانی به کولبران گردنه ته‌ته در طول سال است.»

او تاکید کرد: «گیر کردن در برف و کولاک، سقوط از ارتفاعات و حتی ایست قلبی به دلیل فشار بار و حمل آن در مسیر صعب العبور و پر پیچ و خم ته‌ته از جمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.»

در حالی که در مراسم تشییع پیکر فرهاد خسروی، شعارهای سیاسی سرداده شد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور ایران، خواستار رسیدگی به وضعیت رفاهی خانواده این دو برادر کولبر شد.

در سال‌های گذشته شمار زیادی از کولبران به دلیل گرفتار شدن در برف و سرما در این گردنه جان خود را از دست داده‌اند یا از سوی نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران کشته یا زخمی شده‌اند.

بر اساس آمار رسمی، استان کردستان ایران دارای بیشترین نرخ تورم و بیکاری در کل کشور است و ساکنان این استان به ناچار به کولبری روی می‌آورند.

تازه چه خبر؟
یک مقام دانشگاه علوم پزشکی اهواز از وجود دو هزار و ۸۰۶ حامل اچ‌آی‌وی،‌ویروس ایدز، در استان خوزستان خبر داد. محمد علوی، معاون دانشگاه علوم پزشکی جندی‌...More
یک مقام آلمانی به خبرگزاری رویترز گفت برلین دولت جدید آمریکا را فرصتی می‌بیند که ایالات متحده و اروپا به یک رویکرد مشترک برای مقابله با برنامه هسته‌...More
موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. داده‌های سازمان ملل نیز...More
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More