فرمانده نیروی انتظامی خوزستان: تمامی تحریک‌کنندگان تجمع اعتراضی بهبهان را بازداشت کردیم | ایران اینترنشنال

فرمانده نیروی انتظامی خوزستان: تمامی تحریک‌کنندگان تجمع اعتراضی بهبهان را بازداشت کردیم

حیدر عباس‌زاده، فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان، شامگاه یک‌شنبه بیست و نهم تیر ماه اعلام کرد که تاکنون نیروهای امنیتی، انتظامی و بسیج خوزستان تمامی تحریک‌کنندگان تجمع اعتراضی پنج‌شنبه شب بهبهان را بازداشت کرده‌اند.

این سخنان فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان درباره تجمع شامگاه پنج‌شنبه ۲۶ تیر ماه معترضان در بهبهان است که در جریان آت معترضان با تجمع در چهارراه بانک ملی این شهر شعارهای اعتراضی چون «حکومت آخوندی نمی‌خوایم، نمی‌خوایم»، «بسیجی حیا کن، مملکت را رها کن»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر دادند.

عباس‌زاده، فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان اما شامگاه یک‌شنبه ۲۹ تیر ماه دلیل اعتراض پنج‌شنبه شب بهبهان را محدود به اعتراض به «گرانی» توصیف کرد اما همزمان گفت که معترضان «شعارهای ساختارشکنانه» نیز سر داده بودند.

فرمانده نیروی انتظامی خوزستان همچنین به صراحت از سرکوب تجمع اعتراضی بهبهان سخن گفت و افزود که «پنج‌شنبه شب تعداد از شهروندان بهبهانی به بهانه گرانی در میدان بانک ملی این شهرستان تجمع کرده و اقدام به سر دادن شعارهای ساختارشکنانه کردند که با حضور به موقع نیروهای انتظامی و امنیتی و بسیج در کمترین زمان ممکن این تجمع برچیده شد.»

عباس‌زاده همچنین «برچیدن» اعتراضات مردم بهبهان را حاصل همکاری دستگاه‌های امنیتی، نیروی انتظامی و بسیج خواند و گفت: «در جریان تجمع پنج‌شنبه شب در بهبهان، نیروهای انتظامی، امنیتی و بسیج توانستند افراد را در کمترین زمان ممکن متفرق کنند و هیچ‌گونه خسارت مالی و جانی در این تجمع به وجود نیامد.»

سخنان فرمانده نیروی انتظامی خوزستان درباره سرکوب تجمع اعتراضی پنج‌شنبه شب و بازداشت مردم معترض در بهبهان درحالی بیان شده است که او دو روز بعد از تجمع سازماندهی شده حکومتی دیگری تحت عنوان «تجمع حمایت از جمهوری اسلامی و محکومیت اعتراضات هنجارشکنانه» حمایت کرد و گفت که قرار است این تجمع  حکومتی «در حمایت از جمهوری اسلامی» برگزار شود.

به گفته منابع محلی در جریان سرکوب معترضان در بهبهان بیش از ۳۰ نفر بازداشت شده‌اند.

شماری از بازداشت‌شدگان نیز گفتند که نیروهای انتظامی و امنیتی ابتدا با محاصره معترضان و سپس با حمله به آنها درصدد پایان دادن به تجمع اعتراضی در بهبهان هستند. نیروهای یگان ویژه و نیروهای امنیتی در جریان سرکوب تجمع اعتراضی شامگاه پنج‌شنبه به سوی معترضان گاز‌اشک‌آور شلیک کردند.

فرزانه انصاری‌فر، خواهر فرزاد انصاری‌فر از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه در بهبهان از جمله کسانی است که همزمان با تجمع پنج‌شنبه ۲۶ تیر مردم معترض بهبهان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. او به همراه نرگس درم‌گزین، یکی دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها در بهبهان، روز شنبه به زندان اهواز منتقل شدند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، پیش از این با انتشار اسامی ۱۵ تن از دست‌کم ۳۰ تن از معترضان بازداشت شده در بهبهان، گزارش داده بود که شماری از معترضان در جریان تجمع پنج‌شنبه شب و شماری دیگر با هجوم نیروهای امنیتی به منازل خود بازداشت شدند.

«نرگس درم گزین، علی وفایی پور، حسین جاویدان، محمد ابول‌پور، سامان رنگی، حجت شکوهی، محمد بهزادی، علیرضا انصاری فر، احمد آخش، پیمان رسولی، مجید ضامن‌پیشه، میثم اکبری، محمد شریعتی، فرزانه انصاری‌فر و رضا خسروی» از جمله بازداشت شدگان در بهبهان هستند که از میان آنها تاکنون علیرضا انصاری‌فر آزاد شده است.

امین انصاری‌فر، پدر فرزانه انصاری‌فر از بازداشت شدگان اعتراضات بهبهان، روز یک‌شنبه با انتشار ویدیویی ضمن اشاره به کشته شدن پسرش، فرزاد انصاری‌فر در اعتراضات آبان ماه ۹۸، گفت که به پسرش فرزاد، از پشت شلیک شده بود و پس از هشت ماه نه تنها قاتلش را معرفی نکرده‌اند، بلکه دخترش را نیز به این اتهام که «صدای برادرش» شده، بازداشت کرده‌اند.

او خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی  گفت که «پایتان را از گلوی خانواده من بردارید».

تازه چه خبر؟
کمال حسین‌پور، نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی، به صدور دستور برای تخلیه شش روستای این منطقه به دلیل واقع شدن در «حریم قرمز مرز» اعتراض کرد. حسین‌...More
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد طی سه سال گذشته هزاران مسجد در استان مسلمان‌نشین سین کیانگ در چین آسیب دیده یا تخریب شده است؛ به گونه‌ای که تعداد مساجد...More
محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در اوایل سال آینده میلادی و پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،...More
یک مسئول صنفی در ایران با اشاره به اینکه کارگران از ترس اخراج کرونای خود را مبتلا می‌کنند، از دولت خواست که بعد از گذشت بیش از هفت ماه از شیوع کرونا...More
رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده که خروج سودان از فهرست حامیان تروریسم به عادی‌سازی مناسباتش با اسرائیل منوط شده است. مقام‌های آمریکایی در...More