فرمانده سپاه پاسداران: انفجارهای اسرائیل دومینو بود و قابل تکرار است | ایران اینترنشنال

فرمانده سپاه پاسداران: انفجارهای اسرائیل دومینو بود و قابل تکرار است

 

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسدران،  با بیان اینکه انفجار در مراکز حساس اسرائیل و ایجاد اخلال در تجارت دریایی این کشور یک دومینو بود و «می‌تواند تکرار پذیر باشد»، گفت که نیروی قدس سپاه پاسداران طی دو دهه گذشته در کشورهای منطقه یک نبرد فرسایشی را به دشمن تحمیل کرد چون سیاست آنها حمله یک به یک به کشورها و در حمله نهایت جمهوری اسلامی بود.

درحالی که مقام‌های جمهوری اسلامی پیشتر انفجار تاسیسات غنی‌سازی نطنز و کشته‌شدن محسن فخری‌زاده را به اسرائیل نسبت داده و تاکید کرده بودند که «در سرزمین متجاوز پاسخ حادثه نطنز را می‌دهیم»، فرمانده کل سپاه پاسداران در مصاحبه تلویزیونی شامگاه چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه خود به صراحت مسئولیت انفجارها و یک مورد حمله موشکی به اسرائیل را بر عهده نگرفت اما به طور ضمنی آن را «یک دومینو» خواند.

حسین سلامی گفت که انفجار مهیب در کارخانه ساخت موتورهای پدافند هوایی و ساخت ماهواره‌ها، باد بادکنک اسرائیل را خالی کرد. او با اشاره به چند انفجار و یک مورد حمله موشکی به نزدیکی نیروگاه هسته‌ای دیمونا، گفت: از چند هفته پیش تمام آسیب‌های رژیم اسرائیل نشان داده شد. در حیفا پالایشگاه منفجر شد و مخازن آمونیاک نشت کرد و اعلام کردند به ۸۰ شرکت حمله سایبری شده، نزدیک فرودگاه بن‌گورین انفجار شد و موشکی به نزدیکی دیمونا اصابت کرد.

فرمانده سپاه پاسداران از این انفجارها به عنوان «دومینو» نام برد و افزود که «اولین ضربه به  اسرائیل می‌تواند آخرین ضربه باشد و با یک عملیات می‌شود این رژیم را منهدم کرد.»

درحالی که پیشتر اسرائیل حملات به دو کشتی خود در دریای عمان را به جمهوری اسلامی نسبت داده بود، حسین سلامی در مصاحبه تلویزیونی خود گفت: «۹۰ درصد بازرگانی اسرائیل از راه دریا است و دریانوردی این رژیم بسیار آسیب‌پذیر است و خیلی ساده می‌شود تجارت دریایی آن‌ها را با اخلال جدی روبه‌رو کرد.»

فرمانده سپاه پاسداران در بخشی از این مصاحبه تلویزیونی به نقش نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در جنگ‌های دو دهه گذشته در عراق، افغانستان، لبنان، سوریه، یمن، و درگیری گروه‌های فلسطینی با اسرائیل اشاره کرد. سلامی گفت: «سیاست دشمنان این بود که به کشورهای منطقه حمله کنند و فینال این کار هم جمهوری اسلامی ایران باشد. این استراتژی خطرناک می‌توانست موفق شود. کار نیروی قدس این بود که این اجزا مستقل را در یک آرایه یکپارچه و مستقل دفاعی قرار داد و قدرت دشمن را در سطح وسیعی تجزیه کرد.»

فرمانده سپاه پاسداران گفت که  اقدامات نیروی قدس باعث شد «انرژی دشمن تحلیل رود و یک نبرد فرسایشی را به دشمن تحمیل کند» و این نیرو «توانست در لبنان قدرت بسازد و در فلسطین قدرت گرم و سوزان ایجاد کند و چشمه‌های قدرت در یمن و لبنان و جاهای مختلف ایجاد کرد و در برخی جاها ساختار قدرت ایجاد کرد.»

سلامی افزود که با این اقدامات بود که «نیروی قدس معادلات جدیدی ایجاد کرد و سلیمانی و نیروی قدس بین عملیات و استراتژی دشمن فاصله انداختند و اجازه نداند استراتژی دشمن پیاده شود.»

فرمانده سپاه با بیان اینکه «امروز با خزان قدرت دشمنان مواجه هستیم و برعکس ما و کسانی‌که با ما همراهند، شاداب و محیا برای ادامه حرکت هستیم»، گفت که «امروز آمریکا نمی‌تواند برای عربستان سعودی و نجات آن‌ها از شکست در یمن اقدامی را انجام دهد، خود آمریکا توانایی اعمال مداخلات مستقیم و یا غیر مستقیم به شکل گذشته را ندارد و کاملا در حاشیه تحولات منطقه قرار گرفته است و مجبور است به تدریج منطقه را ترک کند».

سلامی درباره اسرائیل هم گفت که شکنندگی و آسیب پذیری را در سیستم امنیت ملی اسرائیل می‌بینیم ولی آمریکا نمی‌تواند کمکی کند چون با فرسایش، کهولت و فرسودگی در قدرت‌هایی مواجه هستیم که قبلا بسیار قوی عمل می‌کردند و امروز هیچ شادابی سیاسی در سیاست خارجی آن‌ها نمی‌بینیم، سیاست خارجی آن‌ها فعال نیست.

فرمانده سپاه پاسداران با بیان اینکه دشمنان تصور می‌کردند بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی جبهه مقاومت تضعیف می‌شود، گفت که  که امروز شجره طیبه مقاومت در حال جواب دادن است و  منطقه فعلی روند امنیتی آمریکا را سست می‌کند.

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More