فرزند محسن فخری‌زاده: پرونده کشته شدن پدرم ابهامات زیادی دارد | ایران اینترنشنال

فرزند محسن فخری‌زاده: پرونده کشته شدن پدرم ابهامات زیادی دارد

فرزند محسن ‌فخری‌زاده، از وجود «ابهامات زیادی» در پرونده کشته شدن پدرش خبر داد و گفت که «ابهامات زیادی وجود دارد و موضوع خیلی پیچیده‌تر» از آن چیزی است که تاکنون عنوان شده است.

تاکید فرزند فخری‌زاده بر وجود ابهامات بسیار در جریان کشته شدن پدرش درحالی است که پیشتر نیز شماری از مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی و همچنین رسانه‌ها در ایران، وجود «حفره‌های امنیتی»، «رخنه و ضعف»‌ و «نفوذ» در دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی را در ارتباط با کشته‌شدن محسن فخری‌زاده مطرح کرده‌اند.

محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، روز جمعه ۷ آذرماه در آبسرد دماوند، در جریان یک حمله کشته شد و از آن هنگام تاکنون رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و چند مقام حکومتی روایت‌های مختلف و متناقضی از چگونگی کشته شدن او ارائه کرده‌اند.

دو هفته بعد از کشته شدن محسن فخری‌زاده، فرزند او حامد فخری‌زاده در مصاحبه با شماره شنبه بیست‌و‌دوم آذرماه روزنامه وطن امروز بر «وجود ابهامات زیادی» در پرونده کشته شدن پدرش تاکید کرد و درباره جزییات آن، گفت: «ما هم منتظر هستیم نهادهای امنیتی-‌اطلاعاتی ابعاد کامل این ترور را روشن کنند و آن‌ها هنوز مشغول تحقیق و بررسی هستند اما می‌دانم چندین گروه و سازمان‌های مختلف دارند روی این قضیه کار می‌کنند، چون ابهامات زیادی وجود دارد و موضوع خیلی پیچیده‌تر از این حرف‌ها بوده است.»

حامد فخری‌زاده گفت که کشته شدن پدرش «یک ترور ساده که چندتا تیر شلیک شده، نبوده» و «ابعاد بسیار پیچیده‌ای» داشته است.

فرزند محسن فخری‌زاده درباره «ابهامات» و «پیچیدگی» مورد اشاره خود توضیحی ارائه نکرد اما با گذشت  دو هفته، دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی، نیز تاکنون گزارشی از جزییات کشته شدن فخری‌زاده ارائه نکرده‌اند.

در دو هفته گذشته اما رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و چند فرمانده نظامی از جمله دو فرمانده سپاه پاسداران، روایت‌های ضد‌ونقیض از جزییات کشته شدن فخری‌زاده ارائه کرده‌اند که از «عملیات ۱۲ نفری» تا حمله‌ای «بدون حضور عوامل انسانی و با سلاح خودکار» و «حمله آنلاین با کنترل ماهواره‌ای» را در بر می‌‌گیرد.

علاوه بر این وب‌سایت رسمی دفتر حفظ و نشر آثار خامنه‌ای با انتشار یاداشتی ضمن اشاره به دیدارهای محسن فخری‌زاده با رهبر جمهوری اسلامی، تاکید کرد که به دلیل گزارش‌هایی در خصوص عدم رعایت مسائل حفاظتی، خامنه‌ای به فخری‌زاده درباره حفاظت از خودش هشدار داده بود.

فرزند فخری‌زاده در بخشی از مصاحبه تازه خود گفت که بعد از کشته شدن پدرش «برخی می‌خواستند دانشمند هسته‌ای بودن را سانسور کنند یا جور دیگر به این ویژگی اشاره کنند که این  بُعد مهم پدر را مخفی کنند، من نمی‌دانم سهل‌انگارانه بود یا عامدانه و عالمانه ولی حوزه تخصصی دانش او حوزه هسته‌ای بود و حوزه کاریشان در وزارت دفاع بود».

این سخنان در حالی بیان می‌شود که پیشتر رسانه‌های بین‌المللی از فخری‌زاده به عنوان یکی از مدیران اصلی فعالیت‌های هسته‌ای ایران و در مواردی از او به عنوان «مسئول برنامه‌های هسته‌ای نظامی جمهوری اسلامی» نام برده‌اند. همچنین مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز سال‌ها پیش خواهان انجام مصاحبه با او شده بودند.

حامد فخری‌زاده، فرزند محسن فخری‌زاده، درباره حوزه فعالیت پدرش در امور هسته‌ای جمهوری اسلامی، به ارتباط مستقیم او با علی خامنه‌ای اشاره کرد و گفت: «رشته تخصصی پدرم، فیزیک هسته‌ای بود و از شروع فعالیت‌ در سپاه، اقداماتش در همین موضوع بود و مهم‌ترین نکته‌ای که وجود دارد این‌که پدر بسیار به حضرت آقا [خامنه‌ای] نزدیک بود و جلسات زیادی با رهبر انقلاب داشت.»

فرزند فخری‌زاده تاکید کرد که به همین دلیل و به خاطر «شناخت کاملی» که خامنه‌ای از کار پدرش داشت در پیام خود بعد از کشته شدن فخری‌زاده از او به عنوان «دانشمند برجسته ممتاز هسته‌ای و دفاعی» نام برده است.

حامد فخری‌زاده همچنین گفت که پدرش «مخالف برجام» بود. او گفت که «من هیچ وقت پدر را موافق برجام ندیدم و همیشه می‌گفت این برجام هسته‌ای بعد می‌شود برجام موشکی، بعدش می‌شود برجام حقوق بشر و این ته ندارد، پایان ندارد».

تازه چه خبر؟
معاون پایش و نظارت حفاظت محیط‌زیست اصفهان از افزایش تلف شدن حیات وحش در استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی خبر داد. حسین اکبری، معاون حفاظت محیط‌...More
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More