فرانسه: نقض برجام اشتباه بزرگی است | ایران اینترنشنال

فرانسه: نقض برجام اشتباه بزرگی است

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به ایران هشدار داد هرگونه نقض توافق هسته‌ای برجام اشتباه بزرگی است و به نفع تهران تمام نمی‌شود.

او روز سه‌شنبه چهارم تیرماه گفت: «نقض برجام از طرف ایران اشتباهی بزرگ و واکنشی بد به فشاری است که آمریکا وارد می‌کند.»

وزیر خارجه فرانسه در ادامه از تلاش اروپا برای کاهش تنش‌ها خبر داد و گفت طرف‌های اروپایی عضو برجام می‌کوشند این موضوع را به ایران بفهمانند که به نفعش نیست تعهداتش در چارچوب برجام را بشکند.

او برجام را بهترین ضامن حفظ ثبات در تمام منطقه توصیف کرد.

این اظهارات در حالی است که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز سه‌شنبه اعلام کرد این کشور از ۱۶ تیرماه «گام دوم کاهش تعهدات برجامی» خود را آغاز می‌کند.

او در یادداشتی، بیانیه اخیر وزرای خارجه سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان را «وقاحت سیاسی» توصیف و اروپا را به نداشتن اراده برای اجرای تعهداتش در چارچوب برجام متهم کرد.

شمخانی در این یادداشت تاکید کرد آلمان، بریتانیا و فرانسه، طرف‌های اروپایی امضا‌کننده برجام، «اگرچه در کلام، مواضع متفاوتی نسبت به آمریکا اتخاذ می‌کنند اما در عمل به تقویت بردارهای فشار واشینگتن علیه ایران یاری رساندند.»

پیش‌تر، خبرگزاری رویترز به نقل از سه دیپلمات اروپایی گزارش داد آلمان، بریتانیا و فرانسه در یک نامه رسمی دیپلماتیک به جمهوری اسلامی درباره عواقب کاهش تعهدات برجامی‌اش هشدار دادند.

چهارشنبه،‌ ۱۸ اردیبهشت‌ماه،‌ شورای عالی امنیت ملی ایران با صدور بیانیه‌ای ۶۰ روز به کشورهای باقی‌مانده در برجام مهلت داد تا به تعهدات بانکی و نفتی خود عمل کنند. در این بیانیه از کاهش «مرحله به مرحله» تعهدات ایران به برجام خبر داده شده بود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در تاریخ ۲۷ خردادماه و در آستانه پایان مهلت ۶۰ روزه ایران، در یک نشست خبری با اعلام افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده، گفت شمارش معکوس برای رد شدن از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم آغاز شده و ایران در روز ششم تیر از این میزان عبور خواهد کرد.

در واکنش به تعیین مهلت از سوی ایران،‌ اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام تعهد به مفاد برجام، این ضرب‌الاجل را رد و اعلام کرد آن را نمی‌پذیرد.

شمخانی در ادامه برجام را «دستاوردی تاریخی» برای اتحادیه اروپا خواند و گفت کشورهای اروپایی عضو برجام حاضر نشده‌اند هزینه‌ای برای نجات توافق هسته‌ای با ایران بپردازند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین گفت به نظر می‌رسد اروپا «از تداوم شرایط موجود که ثمره آن، فشار آمریکا به ایران و بهره‌برداری سیاسی و امنیتی اروپا از آن است، احساس رضایت می‌کند».

او بار دیگر تاکید کرد که «گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» است. 

پیش‌تر نیز محمدجواد ظریف تاریخ ۱۶ تیر را برای آغاز دور جدید کاهش تعهدات هسته‌ای ایران اعلام کرده بود.

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More