فایل افشاشده ظریف؛ مجلس از رایزنی برای استیضاح خبر داد   | ایران اینترنشنال

فایل افشاشده ظریف؛ مجلس از رایزنی برای استیضاح خبر داد  

 

در ادامه واکنش‌ مقام‌های جمهوری اسلامی به افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف، یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس آن را «خیانت و رسوب در نهادهای امنیتی» خواند و یک نماینده دیگر هم از رایزنی برای استیضاح او خبر داد.

محمود احمدی بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت‌ماه گفت: «اظهارات سخیف و ضد امنیت ملی وزیر امور خارجه نشان از عمق خیانت دولت و جریانات حامی آن دارد.»

او افزود: «ظریف خود گاندوست، اما کروکودیل‌ها هنوز زیر آب کدر کمین کرده‌اند.»

این نماینده مجلس همچنین اشاره کرد که در نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی «رسوب وحشتناک» به وجود آمده و به نظر می‌رسد «بسیاری از مسائل کشور از دستشان خارج شده است».

احمدی بیغش سخنان ظریف را نشانه «عمق بی اعتقادی دولت روحانی به اصل نظام» دانست.

همزمان مجتبی ذوالنوری،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی،‌ هم از احضار ظریف به مجلس و بررسی «درزهای دولت» توسط این کمیسیون خبر داده است.

پیش از این هم حسین حق‌وردی، نماینده شهریار، خطاب به ظریف گفته بود اگر استعفا ندهد، استیضاح خواهد شد. اکنون نظام‌الدین موسوی، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، هم گفته رایزنی برای اعمال ماده ۲۳۴ یا استیضاح ظریف در حال انجام است.

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌اش درباره سطح و نمونه‌های دخالت‌های سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی،‌ فرمانده سابق نیروی قدس،‌ در دیپلماسی سخن گفته بود.

 

سلامی: سپاه قدس منفعت کشور را فدای دیگری نکرد

حسین سلامی،‌ فرمانده کل سپاه پاسداران،‌ در پی افشای این فایل صوتی به بخش‌هایی از سخنان ظریف درباره نیروی قدس واکنش نشان داد.

سلامی گفت:‌ ‌«نیروی قدس درپی این نبوده است که منفعت و امنیت کشور دیگری را فدای ایران کند یا منفعت و امنیت ایران را فدای دیگران.»

او افزود: «مردم ما اصلا از نزدیک چهره یک داعشی را ندیدند، چرا؟ چون حاج‌ قاسم در میدان بود، چهره یک آمریکایی مهاجم را ندیدند، چون او و شما در میدان بودید.»

ظریف در مصاحبه‌اش مکررا با استفاده از واژه «میدان» به دخالت‌های نیروهای نظامی در تصمیم‌گیری‌های دیپلماتیک و امنیتی از جمله در مذاکرات برجام و پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی سخن گفته بود.

روز چهارشنبه همچنین حسن روحانی، ‌رییس‌جمهوری ایران، در جلسه هیات دولت انتساب سخنان ظریف به مجموعه دولت را رد کرد و به وزیر اطلاعات دستور داد «قاطعانه و بدون رحم» با منتشرکنندگان این فایل صوتی برخورد کند.

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More