فاکس‌نیوز: ناخدای آدریان دریا برای تحویل محموله همکاری نمی‌کند | ایران اینترنشنال

فاکس‌نیوز: ناخدای آدریان دریا برای تحویل محموله همکاری نمی‌کند

بنابر گزارش منابع اطلاعاتی شبکه خبری آمریکایی فاکس‌نیوز، نفت‌کش ایرانی آدریان دریا۱ به فاصله کمتر از ۱۰ مایل دریایی (۲۰ کیلومتر) از ساحل سوریه رسیده است، اما ناخدای آن برای تحویل محموله نفت همکاری نمی‌کند.

براساس این گزارش، آکیلش کومار (Akhilesh Kumar)، ناخدای نفتکش آدریان دریا۱، با برنامه‌ تخلیه و تحویل نفت همکاری نمی‌کند و درخواست کرده است تا برکنار یا جایگزین شود.

این نفتکش که پیش‌تر با نام «گریس یک» شناخته می‌‍‌شد، بعدازظهر دوشنبه ۱۱ شهریورماه، هم‌زمان با حرکت به سمت سوریه، سامانه‌ رهگیری خود را خاموش کرد.

نفتکش آدریان دریا۱ که با اجازه دولت بریتانیا رفع توقیف و از جبل‌الطارق آزاد شده است، با ورود به آب‌های سوریه، ضمانتی را که گفته می‌شود براساس آن آزاد شده، زیر پا گذاشته است. در زمان رفع توقیف نفتکش، دولت جبل‌الطارق، اعلام کرد که نفتکش ایرانی گریس۱ پس از ارائه تضمین از سوی مقام‌های ایرانی مبنی‌بر اینکه شناور مذکور به مقصد کشورهای مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا ازجمله سوریه حرکت نخواهد کرد، آزاد شده است. البته مقام‌های ایرانی در همان زمان اعلام کردند که تعهدی برای نرفتن نفتکش به‌سمت سوریه نداده‌اند. 

این نفت‌کش هم‌اکنون ۲/۱ میلیون بشکه نفت خام ایران را به ارزش تقریبی ۱۳۰ میلیون دلار حمل می‌کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه ۸ شهریورماه، در یکی از آخرین اقدامات تنبیهی خود که صنعت انرژی ایران را هدف گرفته است، نفتکش آدریان دریا۱ و ناخدای آن را تحریم کرد.

به دلیل تحریم‌های آمریکا، نفت‌کش‌های ایرانی اغلب سامانه‌ رهگیری خودکار خود را خاموش می‌کنند، تا محموله‌شان را مخفی نگه دارند.

تنش‌ها در خلیج فارس طی تابستان امسال، با حملات ایران و نیروهای نیابتی‌اش به زیرساخت‌های نفتی و نفت‌کش‌های غربی بالا گرفته است.

مقام‌های ایرانی از آمریکا خواسته‌‌اند که شدت تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی ایران کاهش دهد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور، گفت که اگر امضاکنندگان اروپایی برجام تا پنج‌شنبه نتوانند این معاهده را نجات دهند، ایران گام سوم خود را برای کاهش تعهداتش خواهد برداشت.

ایران در واکنش به اقدام‌های تحریمی آمریکا، پیش از این در سال جاری، از حد مجاز تعیین‌شده در برجام برای غنی‌سازی اورانیوم و ذخیره‌ اورانیوم غنی‌شده خود، عبور کرده است.

دولت ترامپ روز سه‌شنبه تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کرد و این بار سازمان فضایی این کشور را هدف گرفت.

تازه چه خبر؟
در دومین جلسه دادگاه حسن میرکاظمی مشهور به حسن رعیت، نام علی اشرف افخمی، رییس سابق بانک صنعت و معدن، به عنوان متهم ردیف شانزدهم پرونده اعلام شد. در...More
پیمان فلسفی، مدیر عامل مرکز حلال جهانی، اعلام کرد که بر اساس آیین نامه حق ماموریت کارکنان دولت، اجازه پرداخت روزانه ۲۲۰ یورو حقوق و مزایا به روحانیون...More
عباس عراقچی از تعویق یک روزه نشست وین خبر داد و دلیل آن را ابتلای یک عضو هیات سیاسی اتحادیه اروپا عنوان کرد. عراقچی گفت که براساس برنامه قبلی قرار...More
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چالش‌های مختلف بین‌المللی، از جمله چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای...More
دولت جو بایدن به کنگره اطلاع داد که به فروش بیش از ۲۳ میلیارد دلار سلاح، از جمله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپادهای مسلح، به امارات اقدام می‌کند، در...More