غریب‌آبادی: همه دسترسی‌های تکمیلی آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران از نیمه‌شب دوشنبه قطع شد | ایران اینترنشنال

غریب‌آبادی: همه دسترسی‌های تکمیلی آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران از نیمه‌شب دوشنبه قطع شد

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که از نیمه‌شب دوشنبه، نخستین دقایق بامداد سه‌شنبه پنجم اسفند ماه، «همه دسترسی‌های تکمیلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» به تاسیسات هسته‌ای ایران قطع شده است.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اعلام کرد که این اقدام بر اساس «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» انجام شده است و «تمام دسترسی‌های تکمیلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیمه شب دوشنبه» متوقف شده است.

غریب‌آبادی تاکید کرد که از ساعت ١٢ دوشنبه شب «چیزی به نام تعهدات فراتر از پادمان نداریم و دستورات لازم به تاسیسات هسته‌ای صادر شده است».

ایران هفته گذشته اعلام کرده بود که درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی و اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داده است.

مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه سال‌جاری با تصویب قانونی به نام «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محدود کند و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

به این ترتیب از نخستین دقایق بامداد سه‌شنبه، پنجم اسفند ماه «مفاد پروتکل الحاقی، کد ۳.۱ اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته‌ای به آژانس، استفاده از فناوری‌های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران، اقدامات شفاف‌ساز در رابطه با کیک زرد، اقدامات شفاف‌ساز در رابطه با غنی‌سازی» متوقف شده است.

همچنین دسترسی‌ها پیرو مفاد برجام، نظارت و راستی‌آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه و همچنین اقدامات شفاف‌ساز ایران در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژ، متوقف شده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طی روزهای شنبه و یک‌شنبه به ایران سفر کرد و در بازگشت از تهران گفت که متاسف است از اینکه بگوید «پروتکل الحاقی اجرا نمی‌شود، اما برای اطمینان‌بخشی به جامعه جهانی، بازرسی‌های ضروری ادامه خواهد یافت.»

او گفت که ضروری است «تا موقعیتی پیش نیاید که ناگهان آژانس خود را از دسترسی به اطلاعات درباره وقوع اقدامات مهم در ایران محروم بیابد» و به همین دلیل طرفين به «یک تفاهم موقت و سه‌ماهه در مورد بازرسی‌های ضروری» دست یافتند.

طی شبانه روز گذشته شماری از نمایندگان مجلس مخالفت خود را با بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز نکردند. از جمله نظام‌الدین موسوی در صفحه توییتر خود اقدام سازمان انرژی اتمی ایران در تفاهم روز یک‌شنبه با آژانس را «دور زدن قانون» و مجلس توصیف کرد.

مجتبی ذوالنور، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، نیز روز دوشنبه گفت که توافق‌نامه‌ای که بین دولت با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای منعقد شده خلاف قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها بوده و هرچه سریع‌تر باید لغو شود.

سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که تفاهم انجام شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان سفر رافائل گروسی به تهران  صرفا محدود به «ضبط و نگهداری سه ماهه اطلاعات برخی فعالیت‌های هسته‌ای» نزد خود ایران است و آژانس  به آن دسترسی نخواهد داشت.

این سازمان تاکید کرد چنانچه ظرف سه ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات ضبط شده را در اختیار آژانس می‌گذارد در غیر این صورت، اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

تازه چه خبر؟
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از نیروهای امنیتی در میانمار خواست تا حمله به تجمع‌های صلح‌آمیز معترضان را متوقف کنند. باشله افزود...More
بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان همچنان اعتراض‌های پراکنده وجود دارد و فضا امنیتی است. طبق این گزارش...More
در حالیکه اعترافات یک فرد بازداشت‌شده در ارتباط با حملات راکتی اخیر به نیروهای آمریکا در عراق مبنی بر نقش داشتن یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در...More
سازمان نظارت بر فرآورده های دارویی و بهداشتی بریتانیا از تصمیم برای تایید سریع واکسن‌های جدید کرونا، که در آنها برای مبارزه با گونه‌های جهش‌یافته...More
حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس، اعلام کرد که پس از ارسال نامه نایب رییس مجلس به رییس قوه قضاییه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی درباره...More