علی مطهری: حجاب در ایران اختیاری است و ۸۰ درصد مردم آن را قبول دارند | ایران اینترنشنال

علی مطهری: حجاب در ایران اختیاری است و ۸۰ درصد مردم آن را قبول دارند

 

 

علی مطهری، نماینده سابق مجلس ایران، گفت که وضعیت حجاب در ایران اختیاری است و ۸۰ درصد مردم آن را قبول دارند.

او در مصاحبه با پایگاه خبری رویداد۲۴ تاکید کرد که ۲۰ درصد باقی‌مانده مردم نیز به طور نسبی حجاب را قبول دارند و نباید با آنان برخورد کرد.

مطهری گفت که وضعیت حجاب در ایران در حد قابل قبول است و با برخوردهایی چون جریمه کردن خودروها و یا گشت ارشاد و برخورد سختگیرانه مخالف است.

او اضافه کرد: «اگر در موارد نادری فردی روسریش را هم برداشت باید از کنار آن گذشت و او را بازداشت نکرد.»

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد:‌«موضوع حجاب مشکل امروز جامعه نیست» و افزود: «مردم با اراده خودشان حجاب را قبول دارند. اما برخی می‌گویند باید آزاد باشیم. معتقدم حجاب الان اختیاری است.  حجاب اجباری آن چیزی است که طالبان می‌گفت.»

این سخنان در حالی بیان شده که در قوانین ایران حجاب اجباری است و همواره گزارش‌ها و ویدیوهایی از برخورد خشن پلیس با زنان و بازداشت آنها و همچنین جریمه کردن خودروها به بهانه حجاب سرنشینان منتشر می‌شود.

مطهری در مجلس نهم نیز سوالی را از وزیر کشور درباره پوشیدن  جوراب شلواری‌ موسوم به ساپورت توسط زنان مطرح کرده بود که این سوال بازتاب گسترده‌ای داشت.

با این حال او در مصاحبه با رویداد ۲۴ گفت: «من با ساپورت که با مانتو می پوشند مخالف نبودم. مخالفتم با کسانی بود که فقط با ساپورت در خیابان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آمدند.»

ماه گذشته نیز سخنان مطهری در کلاب‌هاوس واکنش کاربران توییتر را به دنبال داشت.

او گفته بود: «اگر کسی کنار دریا تحریک نمی‌شود بیمار است…اینکه جوان ما با دیدن دست یک خانم تحریک می‌شود، خوب است…الان در اروپا مردها تحریک نمی‌شوند و زن‌ها به مردهای آفریقایی رو می‌آورند.»

او همچنین حق انتخاب پوشش برای زنان را «استعداد حیوانی» توصیف کرد.

 

واکنش به اظهارات درباره ستار بهشتی

مطهری در پاسخ به واکنش‌ها درباره سخنانش درباره ستار بهشتی نیز گفت که انتقادش از رفتار نیروی انتظامی بوده و در انعکاس این سخنان «شیطنت» شده است.

او در مصاحبه‌ای درباره کشته شدن ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس، زیر شکنجه در بازداشت گفته بود: «چه ضرورتی برای بازداشت ستار بهشتی بود. خود پلیس فتا گفت که تعداد بازدیدکنندگان وبلاگ او ۸ نفر بوده است. حال او را که یک کارگر فقیر بوده بازداشت کرده‌اند. من گفتم شما باید او را دعوت می‌کردید مهربانی می‌کردید و دو کیسه برنج هم به او می‌دادید. اصلاح می شد و این سخنان را نمی‌گفت.»

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، شدیدا به این سخنان اعتراض کرده و گفت: «خون بچه من را با دو گونی برنج مقایسه کرده است. بچه من کارگر باشرف بود و نان بازوی خود را می‌خورد.» 

مطهری گفت که سخنانش درباره ستار بهشتی شبیه به سخنانش درباره سحر خدایاری، معروف به دختر آبی که مقابل دادگاه انقلاب تهران خودسوزی اعتراضی کرد، بوده است.

او اضافه کرد: «من گفتم چرا موضوع رفتن دختر به یک ورزشگاه را اینقدر بزرگ کردید و او را به دادگاه انقلاب فرستادید. هر کس ممکن است تحت فشار دادگاه انقلاب دچار مشکل روحی شود. حرف من این بود که باید با آن دختر صحبت می‌شد نه اینکه او را در دادگاه محکوم کنید.»

سحر خدایاری، لیسانس مترجمی انگلیسی، دختر ۲۹ ساله، فوتبال‌دوست و از هواداران تیم فوتبال استقلال بود که روز سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ درحالی که کلاه گیس آبی گذاشته و پالتوی بلند پوشیده بود برای تماشای بازی استقلال و العین راهی استادیوم آزادی تهران شد اما هنگامی که ماموران قصد بازرسی بدنی او را داشتند، خودش گفت که دختر است، و ماموان نیز اقدام به بازداشت او کردند.

مطهری همچنین در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت که درباره دو موضوع رابطه با آمریکا و لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی(اف‌ای‌تی‌اف) که تصمیم گیری درباره آنها در نهادهای رسمی به بن بست رسیده، می‌توان رفراندوم برگزار کرد.

تازه چه خبر؟
رهبران و مقام‌های کشورهای مختلف با ارسال پیام‌هایی به ابراهیم رئیسی، اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری ایران را تبریک گفتند. ولادیمیر پوتین،...More
دولت مرکزی هند از ایالت‌های این کشور خواست برای جلوگیری از موج جدید شیوع کرونا، در تسهیل محدودیت‌ها و لغو قرنطینه جانب احتیاط را رعایت کنند. با فروکش...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ضمن حمله به پوشش خبری ایران‌اینترنشنال اعلام کرد که سفیر بریتانیا در ایران در اعتراض به پوشش خبری رسانه‌های...More
اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، اعلام کرد: «اینکه ابراهیم رئیسی به جای محاکمه به خاطر جنایات علیه بشریت از جمله قتل، ناپدیدسازی قهری و...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، از صدور مجوز مصرف اضطراری «دو واکسن ایرانی» خبر داد و گفت واکسیناسیون عمومی با این واکسن‌ها از این هفته و هفته...More