علی مطهری:‌ دستگاه‌‌های امنیتی و اطلاعاتی از مازیار ابراهیمی عذرخواهی کنند | ایران اینترنشنال

علی مطهری:‌ دستگاه‌‌های امنیتی و اطلاعاتی از مازیار ابراهیمی عذرخواهی کنند

هم‌زمان با واکنش‌‌های رسمی مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به گفته‌های اخیر مازیار ابراهیمی، درباره شکنجه و اعتراف‌گیری اجباری از او درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران، علی‌ مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، اعتراف‌گیری از این افراد به بهانه «حفظ نظام» را مورد انتقاد قرار داد و خواستار عذرخواهی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از آن‌ها شده است.

به گزارش وب‌سایت خبری خانه ملت، مطهری روز چهارشنبه، ۳۰ مرداد با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و قضایی در زمینه ترور دانشمندان هسته‌ای گفت:‌ «نباید بی‌جهت و برای اینکه به قول خودشان اقتدار نظام را نشان دهند، افراد بی‌گناهی را متهم کنند.»

او با اشاره «پنهان‌کاری» در این زمینه همچنین افزود که این دستگاه‌ها برای اینکه «مسئولیت را از سر خود باز کنند»، دست به بازداشت و اعتراف‌گیری زده‌اند و آن‌ها باید خسارت‌هایی را نیز که به این افراد وارد کرده‌اند، جبران کنند.

به‌تازگی مازیار ابراهیمی در یک مستند تلویزیونی که از شبکه بی‌بی‌سی فارسی پخش شد و سپس در یک گفت‌و‌گو‌ با تلویزیون ایران اینترنشنال اعلام کرد که برای اعتراف اجباری به قتل دانشمندان هسته‌ای ایران، تحت فشار و شکنجه ماموران امنیتی وزارت اطلاعات ایران قرار گرفته بود.

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، طی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰، چهار نفر از دانشمندان هسته‌ای از جمله مجید شهریاری و مسعود علی‌محمدی کشته شدند.

در پی این اتفاق، مازیار ابراهیمی و ۱۲ نفر دیگر در یک برنامه به نام «کلوپ ترور» که از تلویزیون ایران پخش شد، اعتراف کردند که برای ترور این دانشمندان به اسراییل رفته و آنجا آموزش دیده‌اند.

علی مطهری در مورد این اعترافات تلویزیونی گفت:‌ «برای اینکه به سرعت جوابی به مردم دهند و مسئولیت را از سر خود باز کنند، اقدام به بازداشت افرادی کنند و بعد هم آن‌ها را تحت فشار وادار به اعترافاتی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران کنند و در صداوسیمای جمهوری اسلامی هم نمایش دهند، اصلا متناسب با اخلاق و روش‌های اسلامی ما نیست.» او افزود: « نمی‌شود که ما هم مانند سایر نظام‌های امنیتی و اطلاعاتی از این قبیل جنایت‌ها انجام دهیم.»

روز دوشنبه ۲۸ مرداد، علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز در یک نشست خبری با تایید بر «غیرکارشناسی» و ساختگی بودن اعترافات ابراهیمی گفت که در همان زمان از این افراد «دلجویی و عذرخواهی»‌ شده است.

در واکنش به سخنان ربیعی، مازیار ابراهیمی در گفت‌و‌گوی دیگری با ایران اینترنشنال اعلام کرد که «از بازداشت‌شدگان این پرونده به هیچ‌وجه دلجویی نشده است.»

 

برای دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی عبرت شود

مطهری با تاکید بر لزوم شفاف‌سازی در این زمینه گفت:‌ ‌«اگر دائم ما دروغ بگوییم و فکر کنیم با این رفتارها اقتدار نظام را بالا می‌بریم، اشتباه است.»

نایب‌رییس پیشین مجلس در همین رابطه افزود: «متاسفانه شاهد هستیم که در جمهوری اسلامی از این اتفاقات رخ می‌دهد و افرادی به بهانه حفظ نظام، ممکن است فردی را که جنایتی مرتکب نشده متهم کنند.»

او با اشاره به مورد «انفجار در حرم امام رضا در سال ۱۳۷۳» و «قتل‌های زنجیره‌ای» اعلام کرد که در آن زمان‌ نیز چنین موضوعی اتفاق افتاد. مطهری توضیح داد: ‌«آن‌جا هم می‌گفتند که ما برای اینکه دگراندیشان و روشنفکران را بترسانیم، چند نفر از آن‌ها را از بین می‌بریم.»

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین اظهار کرد که امیدوار است مورد مازیار ابراهیمی برای مسئولان دستگاه‌های ‌امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی «عبرت» شود.

 

وزیر اطلاعات پاسخ دهد

این نماینده مجلس همچنین گفته است حیدر مصلحی، وزیر وقت اطلاعات در دولت محمود احمدی‌نژاد، باید در زمینه این اعتراف‌گیری پاسخ‌گو باشد.

او با اشاره به تلاش نمایندگان مجلس برای پاسخ‌گویی محمود علوی، وزیر اطلاعات دولت روحانی، از سکوت دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی در زمینه این پرونده انتقاد کرد.

پیش از این، علوی روز ۱۶ مرداد در واکنش به اظهارات ابراهیمی گفته بود که به زودی در یک نشست خبری درباره این موضوع توضیح خواهد داد. با گذشت دو هفته، این نشست خبری هنوز برگزار نشده است.

در همین زمینه محمود صادقی، نماینده تهران، روز شنبه گذشته خواستار پاسخگویی علوی درباره صحت مسائل مطرح شده از سوی ابراهیمی و دلیل آزادشدن او از سوی نهادهای امنیتی ایران شده بود.

تازه چه خبر؟
محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، با اشاره به اینکه «گاهی خود ما را متهم می‌کنند و می‌گویند همین حزب‌اللهی‌ها و طرفداران انقلاب ریخت‌...More
بر اساس تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده شماری روز پنجشنبه تجمعاتی در خیابان‌های تهران و تبریز به حمایت از جمهوری آذربایجان در درگیری نظامی...More
آتش‌سوزی در بازارچه ساحلی بندر دیلم، در استان بوشهر، ۲۰۰ مغازه را طعمه حریق کرد. به گفته مقام‌های محلی، آتش‌سوزی حدود هفت‌ونیم صبح روی داد و پس از...More
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More