علی لاریجانی: از حل اختلاف با عربستان سعودی استقبال می‌کنیم | ایران اینترنشنال

علی لاریجانی: از حل اختلاف با عربستان سعودی استقبال می‌کنیم

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در گفت‌وگو با شبکه الجزیره با بیان اینکه درهای ایران به روی عربستان باز است افزود که از حل اختلاف ها با ریاض از طریق گفت‌وگو حمایت می‌کنیم چون این گفت‌وگو مشکلات امنیتی و سیاسی منطقه را حل خواهد کرد.

لاریجانی همچنین با تاکید بر اینکه ایران از اظهارات محمدبن سلمان ولیعهد عربستان سعودی استقبال می‌کند،‌ گفت: «گفت و گوی ایرانی -سعودی بسیاری از مشکلات امنیتی و سیاسی منطقه را حل خواهد کرد.»

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران اضافه کرد:  «کشورهای منطقه را به تشکیل یک ائتلاف جمعی ویژه در منطقه خلیج فارس با مشارکت همه کشورهای حاشیه آن دعوت می کنیم.»

لاریجانی درباره وضعیت یمن نیز گفت: «به یمنی ها توصیه می کنیم که آتش بس را پذیرفته و به عربستان نیز می گوییم که این آتش بس به نفع آن است.»

وی درباره مذاکره با آمریکا نیز عنوان کرد که مذاکره با آمریکا از «محرمات نیست اما لازمه آن برداشته شدن تحریم هاست .»

سخنگوی دولت: عربستان برای ایران پیام فرستاده 

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران  نیز روز گذشته ضمن تایید ارسال پیام ریاض به تهران در راستای کاهش تنش بین دو کشور و مساله آتش‌بس در یمن اعلام کرد:‌ «‌آن‌ها به واسطه کشورها پیام‌هایی را برای آقای روحانی آوردند، اما ما باید علامت‌های آن را ببینیم.»

ربیعی در نشست خبری هفتگی ضمن اعلام استقبال جمهوری اسلامی از پیام عربستان سعودی در صورت «صادق بودن و تغییر رفتار» گفت: «مشکلات از خود عربستان‌ سعودی بود، ما از ابتدا پیام‌مان مشخص بود. از ابتدا خواهان آتش‌بس با یمن بودیم و امروز هم به همین پیشنهاد قائلیم.»

سخنگوی دولت در همین زمینه ضمن اشاره به پیشنهاد «ائتلاف امید» برای صلح در منطقه از سوی حسن روحانی گفت: «این طرح علیه هیچ کشوری نیست و به جای نگاه سلبی رویکرد ایجابی دارد.»

در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی (آرامکو) این کشور ایران را مسئول این حمله دانست، این در حالی است که ایران تاکید دارد نقشی در این حمله نداشته است.

تازه چه خبر؟
ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده...More
پیروزی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در ایالت پنسیلوانیا تایید شد. تام ولف، فرماندار این ایالت در توییتی خبرداد که وزارت امور داخلی پنسیلوانیا «...More
جلسه دوم محاکمه غیابی ۲۰ شهروند سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی برگزار شد. در میان این افراد، سعودی القطانی،...More
مقام‌های محلی افغانستان اعلام کردند که دو انفجار همزمان در ولایت بامیان در مرکز این کشور، دست‌کم ۱۴ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت. زبردست صفایی، رییس...More
حسینعلی امیری،‌ معاون پارلمانی رییس‌جمهور ایران،‌ در واکنش به اعلام خبر شکایت حسن روحانی از یک عضو هیات رییسه مجلس گفت رویکرد دولت شکایت از نمایندگان...More