علی ربیعی: اگر مذاکرات برجام در این دولت به نتیجه نرسد، به دولت بعدی محول می‌شود | ایران اینترنشنال

علی ربیعی: اگر مذاکرات برجام در این دولت به نتیجه نرسد، به دولت بعدی محول می‌شود

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، درباره مذاکرات وین برای احیای برجام گفت اگر تا پایان دولت کنونی این مذاکرات به نتیجه نرسد، «ادامه مذاکرات به دولت آینده موکول خواهد شد».

با این حال، ربیعی روز سه‌شنبه در نشست هفتگی‌اش، در این باره تاکید کرد: «همه این‌ها به سیاست نظام و آنچه در مذاکرات پیش می‌رود منوط است.»

منظور مقام‌های جمهوری اسلامی از «نظام» شخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، است که سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی از جمله سیاست‌های هسته‌ای و نظامی را تعیین می‌کند.

ربیعی همچنین با اشاره به سخنان پیشین خامنه‌ای «که اگر رفع تحریم‌ها امکان‌پذیر باشد حتی یک روز نباید تعلل کرد»، ادامه داد دولت روحانی «خود را متعهد می‌داند رفع تحریم‌ها را در اولین فرصت محقق کند، اما عجله‌ای هم نداریم در زمان باقی‌مانده از تصدی دولت بخواهیم برای به نتیجه رسیدن مذاکرات، از حقوق خود صرف‌نظر کنیم.»

او اضافه کرد: «درباره رفع تحریم‌ها در بخش‌های اصلی اقتصاد ایران مانند انرژی، مالی، بانکی و بیمه اتفاق‌نظر وجود دارد» اما «تصمیمات سیاسی» طرف‌های مقابل ایران از جمله آمریکا باقی مانده است.

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی تاکید کرد اگر «در مورد همه موضوعات توافق حاصل نشود، عملا توافقی شکل نگرفته است».

این سخنان در حالی است که آمریکا و شرکای اروپایی‌اش در برجام اعلام کرده‌اند که جمهوری اسلامی باید هرچه زودتر «آخرین تصمیم» را در مذاکرات وین اتخاذ کند.

احتمال واگذاری مذاکرات وین به دولت رئیسی در حالی است که او در اولین نشست خبری‌اش پس از انتخابات ریاست‌جمهوری گفت «اجازه نخواهیم داد مذاکره برای مذاکره باشد».

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری روز دوشنبه گفت: «همه می‌دانند که تصمیم درباره توافق جدید بر سر احیای برجام به این دولت و آن دولت برنمی‌گردد.» 

تازه چه خبر؟
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که طرح حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن را برای حمله با دو قایق بمب‌گذاری شده در ساحل بندر حدیده در...More
طبق آخرین داده‌های مربوط به ردیابی نفت‌کش‌ها، نفتکش ایرانی فارست که حامل سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان است از کانال سوئز عبور کرده و به سمت...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود در نیویورک گفت برای «آزادی فوری» نازنین زاغری، شهروند ایرانی-...More
وزارت امور خارجه ایران از برگزاری یک نشست چندجانبه در نیویورک با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی و «وزرای خارجه و نمایندگان ارشد»...More
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More