علی‌اکبر صالحی در جلسه غیرعلنی مجلس: دلیل انفجار سایت نطنز‌ اعلام می‌شود | ایران اینترنشنال

علی‌اکبر صالحی در جلسه غیرعلنی مجلس: دلیل انفجار سایت نطنز‌ اعلام می‌شود

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران ضمن اشاره به برگزاری جلسه غیرعلنی این کمیسیون با علی‌اکبر صالحی،‌ رییس سازمان انرژی اتمی، اعلام کرد به زودی نتایج قطعی بررسی‌ها درباره این حادثه اعلام می‌شود.

پیشتر سخنگوی شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده بود با وجود پی بردن به علت اصلی این حادثه، به دلیل «ملاحظات امنیتی» علت آن اعلام نخواهد شد.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی یکشنبه ۱۵ تیر پس از جلسه نمایندگان عضو این کمیسیون با صالحی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفت: «آقای صالحی درباره حادثه نطنز هم توضیحاتی ارائه کرد مبنی بر این که سناریوهای مختلف درباره این حادثه در دست بررسی است و نتایج قطعی آن به زودی اعلام می‌شود.»

به گفته او، گروه‌های کارشناسی از بخش‌های مختلف امنیتی و اطلاعاتی همه جوانب موضوع را بررسی کرده‌اند.

عمویی اشاره کرد که در جلسه سه ساعته کمیسیون امنیت ملی،‌ صالحی درباره درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از دو سایت  در ایران توضیح داده و آن را به دلیل آن‌ چه که مبتنی بودن بر «ادعای سرویس جاسوسی» اسرائیل خوانده، مورد انتقاد تهران دانسته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از تهران خواسته‌اند با بازرسان آژانس برای بازدید از مکان‌های مورد نظر همکاری کند.

با تشدید تنش میان ایران و کشورهای غربی درباره تحریم تسلیحاتی و برنامه هسته‌ای،‌ و در پی آتش‌سوزی و انفجارهای زنجیره‌ای هفته اخیر در شماری از تاسیسات صنعتی و پتروشیمی ایران، بخشی از سایت هسته‌ای نطنز روز پنجشنبه ۱۲ تیرماه با یک انفجار مواجه شد.

کمتر از ۲۴ ساعت پس از این حادثه، رییس سازمان پدافند غیرعامل در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه عمده این اتفاقات ناشی از عدم رعایت مسائل ایمنی است گفت ممکن است بخشی نیز ناشی از حرکات «عناصر ضدانقلاب» یا «دخالت دشمن» باشد. 

او افزود «اگر اثبات شود به کشورمان حمله سایبری شده است، پاسخ می دهیم.»

 خبرگزاری رویترز از قول سه مقام ایرانی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود گزارش کرد آتش‌سوزی و انفجار در سایت هسته‌ای نطنز ناشی از حمله‌ای سایبری بوده است. 

یکی از این مقامات به رویترز گفته است این حمله سایبری واحد مونتاژ سانتریفیوژ را هدف قرار داده است.

 

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More