علی‌اف: مرز آذربایجان - ایران به حالت قبل بازگشته است | ایران اینترنشنال

علی‌اف: مرز آذربایجان - ایران به حالت قبل بازگشته است

 

الهام علی‌اف، رییس جمهوری آذربایجان، روز چهارشنبه در باکو با عباس عراقچی، فرستاده جمهوری اسلامی ایران، دیدار کرد و از جمله گفت مرز این دو کشور تحت کنترل است و به حالت قبل بازگشته است.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه در آغاز سفر منطقه‌ایش برای مذاکره درباره طرح جمهوری اسلامی برای حل  بحران قره‌باغ به باکو سفر کرد.

عراقچی به تلویزیون جمهوری اسلامی گفت که جمهوری آذربایجان «رویکرد مثبتی» به طرح پیشنهاد ایران داشت؛ با این حال این اظهارات در رسانه‌های آذربایجان ذکر نشده است.

به نوشته روزنامه «آذرنیوز»، چاپ باکو، علی‌اف در دیدارش با عراقچی گفت: «می‌توانم با رضایت خاطر بگویم که مرز رسمی آذربایجان - ایران کاملا به حالت اول بازگشته است. به همین مناسبت به مردم آذربایجان و ایران تبریک گفته‌ام.»

بنابر همین گزارش، رییس جمهوری آذربایجان همچنین گفت: «به سرویس مرزی‌مان دستور داده‌ام در اسرع وقت، زیرساخت امنیتی کامل را در این مرز ایجاد کنند. این کار آغاز شده است. در آن سوی مرز هم همین طور. این مسیر مرز دوستی و برادری خواهد بود.»

آذربایجان در جنگ اخیر با ارمنستان مناطق فضولی، جبرائیل و زنگلان را تصرف کرد که در نزدیکی مرز با ایران واقع شده‌اند.

همچنین به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، در جریان جنگ قره‌باغ بیش از ۱۰۰ راکت به شهرستان خداآفرین و دیگر مناطق مرزی ایران اصابت کرده است. مقام‌های ایران از ادامه این اصابت‌ها انتقاد کردند و گزارش‌هایی نیز درباره استقرار تجهیزات نظامی در مرز ایران با آذربایجان منتشر شده است.

از جزییات طرح پیشنهادی ایران برای حل مناقشه قره‌باغ گزارشی منتشر نشده و عباس عراقچی تنها گفت که ایران تلاش می‌کند با «طرح  ابتکاری خود» به اختلافات باکو و ایروان پایان دهد.

به گفته عراقچی، طرح ایران در گام اول بر پایبندی عملی کشورهای منطقه بر یکسری اصول از جمله خاتمه اشغال، احترام به تمامیت ارضی، احترام به حاکمیت ها، اصل تغییر ناپذیری مرزها، احترام به حقوق بشردوستانه و حقوق اقلیت‌ها تاکید دارد.

تلاش‌های روسیه، فرانسه و آمریکا، روسای مشترک گروه مینسک، برای برقراری آتش‌بس پایدار در این جنگ هنوز به نتیجه نرسیده است.

عباس عراقچی پس از دیدار با الهام علی‌اف راهی مسکو شد و پس از آن قرار است به ارمنستان و ترکیه نیز سفر کند.

تازه چه خبر؟
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More