علیرضا زالی: هر ۱۶ دقیقه یک بیمار مبتلا به کرونا در تهران جان خود را از دست می‌دهد | ایران اینترنشنال

علیرضا زالی: هر ۱۶ دقیقه یک بیمار مبتلا به کرونا در تهران جان خود را از دست می‌دهد

علیرضا زالی، فرمانده عملیات با کرونای پایتخت، از افزایش شمار جان‌باختگان کرونا در تهران خبر داد و گفت که در بیست و چهار ساعت گذشته هر ۱۶ دقیقه یک تهرانی در اثر ابتلا به کرونا جان‌باخته است.

فرمانده عملیات با کرونای پایتخت گفت که روز شنبه بیست و یکم فروردین ماه برای اولین بار تعداد بستری‌ها از مرز شش هزار و ۱۲۶ نفر گذشت و طی بیست و چهار ساعت گذشته هر ۱۶ دقیقه یک شهروند تهرانی را به دلیل ابتلا به کرونا از دست دادیم.

آمار بیان شده از سوی سخنان فرمانده عملیات مقابله با کرونا به معنای جان‌باختن دست‌کم ۹۰ بیمار کرونا در شهر تهران طی بیست و چهار ساعت گذشته است.

افزایش شمار مرگ‌های روزانه در تهران طی چند روز و درحالی رویداده است که به گفته روسای چند بیمارستان تهران اکنون در روزهای نخست موج چهارم کرونا قرار دارد ولی نزدیک به قله مرگ‌های روزانه در آمارهای رسمی موج اول و دوم و نزدیک به آمار رسمی جان‌باختگان روزانه در روزهای اوج موج سوم کرونا در پاییز گذشته است.

کمتر از یک هفته قبل در شانزدهم فروردین ماه، سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا، گفت که از روز سیزدهم فروردین ماه آمار بالا رفته و از ۲۰ نفر کرونا درروز به ۶۰ نفر در  روز رسیده‌ایم.

آمارهای واقعی مرگ‌های ناشی از کرونا در ایران به گفته خود مقام‌های وزارت بهداشت دست‌کم ۲/۵ تا سه برابر آمار رسمی است که اعلام می‌شود.

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، پیشتر با بیان اینکه در پایتخت نیز شمار واقعی جان‌باختگان بیش از آمار رسمی است، گفته که از نظر من آمارهای کرونا که اعلام می‌شود واقعی نیست، آماری که من] از بهشت‌زهرا[ داشتم با آماری که اعلام شده نمی‌خواند.

درحالی که میزان واکسیناسیون در ایران هنوز به یک درصد جمعیت هدف نیز نرسیده است، به گفته مقام‌های وزارت بهداشت و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، ستاد ملی مقابله با کرونا با لغو محدودیت‌ها در آستانه نوروز سبب انجام میلیون‌ها سفر و اوج‌گیری دوباره کرونا شده است.

مقام‌های ستاد ملی کرونا اعلام کرده‌اند که از روز شنبه ۲۱ فروردین تا ده روز تعطیلی و محدودیت‌هایی در شهرهای قرمز از جمله همه مراکز استان‌ها و کلانشهرها که همگی اکنون در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، اعمال خواهند کرد.

علیرضا زالی فرمانده عملیات با کرونای پایتخت اما شامگاه شنبه این سخنان را «بازی با الفاظ» خواند و گفت: «تا زمانی که تعبیر‌های ما سلیقه‌ای غیرعلمی و غیر کارشناسی باشد همین است. این تعطیلی باید شرح شود این چیزی که در سطح شهر می‌بینید اینگونه نیست ما داریم با الفاظ بازی می‌کنیم.»

زالی افزود همان طوری که هفته گذشته هم هشدار دادیم تنها راه حل ممکن برای تهران برای عبور از شرایط با توجه به حجم بالای ابتلا نرخ بالای رشد و شرایط این چنینی تعطیلی شهری است.

فرمانده عملیات با کرونای پایتخت افزود که نخستین روز اعمال محدودیت‌ها مطلقا رضایت‌بخش نبود و گفت که ما نیازمند تعطیلی کامل به معنای دقیق هستیم تا بتوانیم شرایط بیماری را کنترل کنیم.

زالی با بیان اینکه در روز شنبه ریتم شهر تهران هیچ تغییری نکرده بود، تاکید کرد که «پیشنهاد ما لاک‎داون شهر است نه وضع فعلی که فقط در هفته گذشته روزانه بیش از ۸۰۰ هزار نفر از مترو استفاده کرده‎‌اند.»

زالی تاکید کرد  آنچه امروز در شهر دیدیم مطلقا تعطیلی نیست و با علم پیشگیری انطباق نداشت و بیشتر به نظر می‌رسد بازی با الفاظ می‌کنیم و من بسیار نگرانم، با این روش نمی‌توان بیماری را کنترل کرد.

تازه چه خبر؟
درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لاد اسرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر...More
وزارت خارجه آمریکا هفت عضو حزب الله لبنان را تحریم کرد و از کشورهای جهان خواست برای محدود کردن فعالیت‌های این گروه و برچیدن شبکه های مالی و تشکیلاتی...More
آنتونی بلينکن، وزير امور خارجه امریکا، روز سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با همتای اسراییلی خود گبی اشکنازی، از اوج گرفتن خشونت ها در این کشور که به کشته...More
گروه شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران، یک شهروند ایرانی-بریتانیایی را در عراق ربود و به سپاه پاسداران تحویل داد. بر اساس گزارش منابع خبری العربیه،...More
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در تماس با همتای اسرائیلی خود میر بن شبات بر حمایت کامل جو بایدن از حفظ امنیت اسرائیل و «حق دفاع...More