علیرضا زالی: هر ۱۶ دقیقه یک بیمار مبتلا به کرونا در تهران جان خود را از دست می‌دهد | ایران اینترنشنال

علیرضا زالی: هر ۱۶ دقیقه یک بیمار مبتلا به کرونا در تهران جان خود را از دست می‌دهد

علیرضا زالی، فرمانده عملیات با کرونای پایتخت، از افزایش شمار جان‌باختگان کرونا در تهران خبر داد و گفت که در بیست و چهار ساعت گذشته هر ۱۶ دقیقه یک تهرانی در اثر ابتلا به کرونا جان‌باخته است.

فرمانده عملیات با کرونای پایتخت گفت که روز شنبه بیست و یکم فروردین ماه برای اولین بار تعداد بستری‌ها از مرز شش هزار و ۱۲۶ نفر گذشت و طی بیست و چهار ساعت گذشته هر ۱۶ دقیقه یک شهروند تهرانی را به دلیل ابتلا به کرونا از دست دادیم.

آمار بیان شده از سوی سخنان فرمانده عملیات مقابله با کرونا به معنای جان‌باختن دست‌کم ۹۰ بیمار کرونا در شهر تهران طی بیست و چهار ساعت گذشته است.

افزایش شمار مرگ‌های روزانه در تهران طی چند روز و درحالی رویداده است که به گفته روسای چند بیمارستان تهران اکنون در روزهای نخست موج چهارم کرونا قرار دارد ولی نزدیک به قله مرگ‌های روزانه در آمارهای رسمی موج اول و دوم و نزدیک به آمار رسمی جان‌باختگان روزانه در روزهای اوج موج سوم کرونا در پاییز گذشته است.

کمتر از یک هفته قبل در شانزدهم فروردین ماه، سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا، گفت که از روز سیزدهم فروردین ماه آمار بالا رفته و از ۲۰ نفر کرونا درروز به ۶۰ نفر در  روز رسیده‌ایم.

آمارهای واقعی مرگ‌های ناشی از کرونا در ایران به گفته خود مقام‌های وزارت بهداشت دست‌کم ۲/۵ تا سه برابر آمار رسمی است که اعلام می‌شود.

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، پیشتر با بیان اینکه در پایتخت نیز شمار واقعی جان‌باختگان بیش از آمار رسمی است، گفته که از نظر من آمارهای کرونا که اعلام می‌شود واقعی نیست، آماری که من] از بهشت‌زهرا[ داشتم با آماری که اعلام شده نمی‌خواند.

درحالی که میزان واکسیناسیون در ایران هنوز به یک درصد جمعیت هدف نیز نرسیده است، به گفته مقام‌های وزارت بهداشت و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، ستاد ملی مقابله با کرونا با لغو محدودیت‌ها در آستانه نوروز سبب انجام میلیون‌ها سفر و اوج‌گیری دوباره کرونا شده است.

مقام‌های ستاد ملی کرونا اعلام کرده‌اند که از روز شنبه ۲۱ فروردین تا ده روز تعطیلی و محدودیت‌هایی در شهرهای قرمز از جمله همه مراکز استان‌ها و کلانشهرها که همگی اکنون در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، اعمال خواهند کرد.

علیرضا زالی فرمانده عملیات با کرونای پایتخت اما شامگاه شنبه این سخنان را «بازی با الفاظ» خواند و گفت: «تا زمانی که تعبیر‌های ما سلیقه‌ای غیرعلمی و غیر کارشناسی باشد همین است. این تعطیلی باید شرح شود این چیزی که در سطح شهر می‌بینید اینگونه نیست ما داریم با الفاظ بازی می‌کنیم.»

زالی افزود همان طوری که هفته گذشته هم هشدار دادیم تنها راه حل ممکن برای تهران برای عبور از شرایط با توجه به حجم بالای ابتلا نرخ بالای رشد و شرایط این چنینی تعطیلی شهری است.

فرمانده عملیات با کرونای پایتخت افزود که نخستین روز اعمال محدودیت‌ها مطلقا رضایت‌بخش نبود و گفت که ما نیازمند تعطیلی کامل به معنای دقیق هستیم تا بتوانیم شرایط بیماری را کنترل کنیم.

زالی با بیان اینکه در روز شنبه ریتم شهر تهران هیچ تغییری نکرده بود، تاکید کرد که «پیشنهاد ما لاک‎داون شهر است نه وضع فعلی که فقط در هفته گذشته روزانه بیش از ۸۰۰ هزار نفر از مترو استفاده کرده‎‌اند.»

زالی تاکید کرد  آنچه امروز در شهر دیدیم مطلقا تعطیلی نیست و با علم پیشگیری انطباق نداشت و بیشتر به نظر می‌رسد بازی با الفاظ می‌کنیم و من بسیار نگرانم، با این روش نمی‌توان بیماری را کنترل کرد.

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More