عقب‌نشینی وزیر بهداشت از سخنانش راجع به دلیل شیوع اچ‌آی‌‌وی در چنار محمودی | ایران اینترنشنال

عقب‌نشینی وزیر بهداشت از سخنانش راجع به دلیل شیوع اچ‌آی‌‌وی در چنار محمودی

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران، درباره سخنان بحث‌برانگیزش از جمله کاربرد عبارت «روابط نامطلوب» در توصیف چگونگی شیوع اچ‌آی‌‌وی در روستای چنار محمودی در استان چهارمحال و بختیاری توضیح داد.

نمکی، روز چهارشنبه ۱۷ مهر، در نامه‌ای به علیرضا رئیسی، معاون بهداشت این وزارتخانه، نوشت: «به کارگیری عبارت «روابط نامطلوب» در گفتمان متداول سازمانی به هرگونه حرکت و فرآیندی اطلاق می شود که با اصول، ضوابط و استاندارهای علمی منطبق نباشد. بدیهی است نامطلوب بودن هرکدام از فرآیندها می‌تواند در ایجاد بیماری نقش‌آفرینی کند که مصادیق متعددی دارد.»

او ادامه داد: «این تعبیر به مراتب متفاوت از این است که گروهی با غرض و شیطنت آن را «روابط نامشروع»  تفسیر و تعمیم داده و موجب تشویش اذهان این عزیزان شده‌اند.»

وزیر بهداشت به معاون خود دستور داد: «شما و همکارانتان وظیفه دارید این سوء تفاهم را از ذهن مردم عزیز و شریف بزدایید.»

نمکی هفته گذشته در نامه‌ای به وزیر دادگستری، درباره شیوع اچ‌آی‌وی در چنار محمودی نوشته بود: «کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد.»

او روز سه‌شنبه نیز در یک مراسم رسمی گفته بود: «ما نیاز به انسان سالم داریم. انسانی که توسعه یافته باشد، دروغ نمی‌گوید، مالیاتش را انکار نمی‌کند، اچ‌آی‌وی نمی‌گیرد.»

همچنین نمکی در نامه روز چهارشنبه خود به معاونش اعتراض‌های مردمی علیه شیوع اچ‌آی‌وی در روستای چنار محمودی را به «ضدانقلاب» نسبت داد.

او با تاکید بر این که «گروه‌های ضدانقلاب و معاند در ایجاد آشوب به بهانه آلودگی تعدادی از هموطنان‌مان به ویروس اچ‌آی‌وی ناکام ماندند»، از عملکرد دولت ایران دفاع کرد و نوشت که برخلاف تلاش «گروهی فتنه‌انگیز جهت تشویش اذهان عمومی... آخرین بررسی‌ها خوشبختانه حاکی از آلودگی درصد کمی از مردم و سلامتی اکثر اهالی روستاست.»

وزیر بهداشت با حمله به منتقدان عملکرد این وزارتخانه و «شوم» خواندن نیت آن‌ها، ادامه داد که این افراد از این حادثه سعی کردند «جهت بدنامی نظام بهداشتی درمانی کشور و نهایتا ضربه به آبروی جمهوری اسلامی در رسانه‌های بیگانه بهره‌برداری کنند».

با این حال او قول داد که برای حل بحران به وجود آمده، «تامین دارو، تحت پوشش قرار دادن موارد غیر بیمه، توانبخشی و پوشش امدادی بدون وقفه» انجام پذیرد. 

این مقام دولت ایران وعده داد «همه موارد تشخیصی و درمانی تا انتها رایگان خواهد بود».

روز چهارشنبه دهم مهر ماه شماری از مردم روستای چنار محمودی در شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری، در تجمعی نسبت به ابتلا گسترده به اچ‌آی‌وی ابراز نگرانی کردند. 

معترضان به سیاست‌های وزارت بهداشت انتقاد داشتند و خانه بهداشت روستای چنار محمودی را در جریان ابتلا ساکنان این روستا به ویروس ایدز مقصر می‌دانستند.

کمی بعد، رییس دادگستری چهارمحال و بختیاری از بازداشت یک بهورز به اتهام استفاده از سرنگ آلوده خبر داد.

 

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More