عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی: باید از ایجاد عطش واکسیناسیون در مردم پرهیز کنیم | ایران اینترنشنال

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی: باید از ایجاد عطش واکسیناسیون در مردم پرهیز کنیم

 

همزمان با هشدار مقام‌های استانی درباره وقوع فاجعه در خوزستان  و سخنان  فرهاد سلطانی، سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز  مبنی براینکه احتمالا ویروس کرونا در ایران نیز دچار جهش شده است، زهرا شیخی نماینده مجلس، گفت که «باید از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم».

فرهاد سلطانی، سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که آزمایش‌های نشان می‌دهد گونه ویروسی که در خوزستان با آن مواجهیم، با موج‌های قبلی کرونا متفاوت است و شدت سرایت آن بسیار بیشتر است. با توجه به جهش به وجود آمده در ویروس، می‌توانیم شاهد «جهش ایرانی» در ویروس کرونا نیز باشیم.

سلطانی افزود که این در ماهیت ویروس است که وقتی به شدت زیاد سرایت می‌کند و منتشر می‌شود، جهش در آن رخ می‌دهد و نام‌گذاری برای آن، چندان علمی نیست. این جهش می‌تواند در ایران برای ویروس کرونا اتفاق بیافتد و شاهد گونه جدید کرونا باشیم.

همزمان شکرالله سلمان‌زاده، رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان، نیز با اشاره افزایش شمار بیماران مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان، هشدار داد: «اگر به موقع اقدام نشود و محدودیت‌های بیشتری اعمال نشود و مردم بیشتر مراقبت نکنند، در روزهای آینده در خوزستان با یک فاجعه روبه‌رو می‌شویم.»

سلمان‌زاده با اشاره به درخواست تعطیلی دو هفته‌ای خوزستان و مخالفت ستاد ملی مقابله با کرونا با آن، گفت که «مگر با تعطیلی خوزستان چه اتفاقی می‌افتد، دو هفته خوزستان را تعطیل کنیم و در عوض جان مردم را نجات دهیم ولی متاسفانه رفتار ما متناسب با این ویروس جهش‌یافته نیست.»

 رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان  با تاکید براینکه اعلام وضعیت قرمز تنها یک کلمه و بازی با رنگ‌ها نیست و در پی آن باید یک‌سری اقدامات مشخص انجام شود، افزود که طبق پروتکل کشوری در شهرهای قرمز تنها مشاغل گروه یک اجازه فعالیت دارند اما مشاهده می‌شود همه مشاغل در حال فعالیت هستند و تردد و تجمع وجود دارد.

 

نماینده مجلس: باید از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم

زهرا شیخی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درباره مطالبه مردم مبنی بر واکسیناسیون هرچه سریع‌تر، گفت که «باید از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم».

درحالی که واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کرونا در بسیاری از کشورها چند ماه است که آغاز شده، زهرا شیخی گفت که «بحث واکسیناسیون در تمام دنیا در حال تحقیق و بررسی و در مرحله کارآزمایی بالینی است و واکسیناسیون عمومی هنوز انجام نشده است.»

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد که «مردم هم تحت تاثیر نیاز القایی و عطش به واکسن و خصوصا ترغیب به واردات واکسن کرونا قرار نگیرند.»

زهرا شیخی به طور ضمنی آغاز واکسیناسیون عمومی در ایران را موکول به رسیدن واکسن ساخت ایران به تولید انبود کرد و گفت: «امیدواریم شرایط تولید واکسن داخلی که فرمولاسیون مشخص و قابل اعتمادتری دارد هر چه زودتر فراهم شود و از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم.»

او البته گفت که «تا ایجاد شرایط مناسب و تولید انبوه واکسن داخلی، برای واردات واکسن خارجی از منابع معتبر و مطمئن، واکسن خریداری و به افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای و پرخطر هستند، تزریق شود.»

 

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More