عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی: باید از ایجاد عطش واکسیناسیون در مردم پرهیز کنیم | ایران اینترنشنال

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی: باید از ایجاد عطش واکسیناسیون در مردم پرهیز کنیم

 

همزمان با هشدار مقام‌های استانی درباره وقوع فاجعه در خوزستان  و سخنان  فرهاد سلطانی، سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز  مبنی براینکه احتمالا ویروس کرونا در ایران نیز دچار جهش شده است، زهرا شیخی نماینده مجلس، گفت که «باید از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم».

فرهاد سلطانی، سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که آزمایش‌های نشان می‌دهد گونه ویروسی که در خوزستان با آن مواجهیم، با موج‌های قبلی کرونا متفاوت است و شدت سرایت آن بسیار بیشتر است. با توجه به جهش به وجود آمده در ویروس، می‌توانیم شاهد «جهش ایرانی» در ویروس کرونا نیز باشیم.

سلطانی افزود که این در ماهیت ویروس است که وقتی به شدت زیاد سرایت می‌کند و منتشر می‌شود، جهش در آن رخ می‌دهد و نام‌گذاری برای آن، چندان علمی نیست. این جهش می‌تواند در ایران برای ویروس کرونا اتفاق بیافتد و شاهد گونه جدید کرونا باشیم.

همزمان شکرالله سلمان‌زاده، رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان، نیز با اشاره افزایش شمار بیماران مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان، هشدار داد: «اگر به موقع اقدام نشود و محدودیت‌های بیشتری اعمال نشود و مردم بیشتر مراقبت نکنند، در روزهای آینده در خوزستان با یک فاجعه روبه‌رو می‌شویم.»

سلمان‌زاده با اشاره به درخواست تعطیلی دو هفته‌ای خوزستان و مخالفت ستاد ملی مقابله با کرونا با آن، گفت که «مگر با تعطیلی خوزستان چه اتفاقی می‌افتد، دو هفته خوزستان را تعطیل کنیم و در عوض جان مردم را نجات دهیم ولی متاسفانه رفتار ما متناسب با این ویروس جهش‌یافته نیست.»

 رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان  با تاکید براینکه اعلام وضعیت قرمز تنها یک کلمه و بازی با رنگ‌ها نیست و در پی آن باید یک‌سری اقدامات مشخص انجام شود، افزود که طبق پروتکل کشوری در شهرهای قرمز تنها مشاغل گروه یک اجازه فعالیت دارند اما مشاهده می‌شود همه مشاغل در حال فعالیت هستند و تردد و تجمع وجود دارد.

 

نماینده مجلس: باید از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم

زهرا شیخی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درباره مطالبه مردم مبنی بر واکسیناسیون هرچه سریع‌تر، گفت که «باید از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم».

درحالی که واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کرونا در بسیاری از کشورها چند ماه است که آغاز شده، زهرا شیخی گفت که «بحث واکسیناسیون در تمام دنیا در حال تحقیق و بررسی و در مرحله کارآزمایی بالینی است و واکسیناسیون عمومی هنوز انجام نشده است.»

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد که «مردم هم تحت تاثیر نیاز القایی و عطش به واکسن و خصوصا ترغیب به واردات واکسن کرونا قرار نگیرند.»

زهرا شیخی به طور ضمنی آغاز واکسیناسیون عمومی در ایران را موکول به رسیدن واکسن ساخت ایران به تولید انبود کرد و گفت: «امیدواریم شرایط تولید واکسن داخلی که فرمولاسیون مشخص و قابل اعتمادتری دارد هر چه زودتر فراهم شود و از ایجاد عطش نسنجیده برای واکسیناسیون پرهیز کنیم.»

او البته گفت که «تا ایجاد شرایط مناسب و تولید انبوه واکسن داخلی، برای واردات واکسن خارجی از منابع معتبر و مطمئن، واکسن خریداری و به افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای و پرخطر هستند، تزریق شود.»

 

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More