عضو کمیته علمی کووید: علت نابسامانی واکسیناسیون کرونا بدقولی چین و روسیه است | ایران اینترنشنال

عضو کمیته علمی کووید: علت نابسامانی واکسیناسیون کرونا بدقولی چین و روسیه است

 

در حالی که استان‌های بیشتری در ایران از اتمام واکسن‌های کرونا خبر داده‌اند، یک عضو کمیته علمی کووید-۱۹ عامل این نابسامانی را بدقولی‌های شرکت‌های چین و روسیه معرفی کرد.

علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی و عضو کمیته علمی کووید۱۹، روز دوشنبه ۱۷ خرداد به روزنامه دولتی «ایران» گفت علت بخشی از نابسامانی واکسیناسیون کرونا بدقولی شرکت‌های چینی و روسی تولیدکننده واکسن‌های سینوفارم و اسپوتنیک است.

به گفته او، قرار بود شرکت سینوفارم ۳ میلیون دوز از واکسن‌های خود را به ایران تحویل دهد، اما تاکنون به این وعده خود عمل نکرده است.

ناجی درباره بدقولی روسیه نیز گفت: «ظرفیت پایین تولید واکسن اسپوتنیک روسی باعث شده حتی کشورهایی که ۲۰ میلیون دوز اسپوتنیک پیش‌خرید کرده‌اند در بلاتکلیفی بمانند.»

 

افزوده شدن بر شمار استان‌های بدون واکسن

در حالی که تا روز یکشنبه گزارش‌ها حاکی از نبود واکسن در استان‌های تهران، خوزستان و فارس بود، روز دوشنبه مقام‌های برخی دیگر استان‌ها نیز از چنین بحرانی خبر دادند.

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم روز دوشنبه اعلام کردند: «واکسیناسیون جدید از امروز در این استان متوقف شده است.»

این در حالی است که وضعیت شیوع کرونا در استان قم، همچنان نارنجی است و یک گام تا وضعیت قرمز فاصله دارد.

بیژن سلیمان‌پور، معاون سیاسی و امنیتی استاندار قم روز دوشنبه در جلسه شورای اطلاع‌رسانی استان هشدار داد: «کاهش آمار مبتلایان کرونا با سرعت و شتابی که در پیک ابتلا وجود داشت نیست.»

در استان مرکزی نیز محمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک، با تایید توقف واکسیناسیون کرونا در این استان، علت آن را «برخی مشکلات در حوزه واردات واکسن طی روزهای گذشته» دانست.

او در توجیه ناتوانی دولت در تزریق دوز دوم واکسن کرونا نیز گفت عدم تزریق دوز دوم «به معنی این نیست که فرد با دوز اول در مقابل بیماری ایمن نشده است.»

 

معضل فاصله کوتاه میان دو دوز در واکسن چینی

به دنبال فرمان علی خامنه‌ای مبنی بر ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکا و بریتانیا به ایران، جمهوری اسلامی از ابتدا روی واکسن‌های چینی و روسی حساب بیشتری باز کرد.

به گفته جلیل کوهپایه‌زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، در حال حاضر اغلب واکسن‌های استفاده‌شده در ایران از نوع سینوفارم است.

در روزهای اخیر گزارش شده است بسیاری از کسانی که دوز دوم واکسن را دریافت نکرده‌اند در دوز اول واکسن سینوفارم تزریق کرده بودند.

علیرضا ناجی، عضو کمیته علمی کووید۱۹، با اشاره به تاخیر پدیدآمده در تزریق دوز دوم واکسن گفت که نباید فاصله زمانی دوزهای اول و دوم واکسن سینوفارم بیش از ۶ هفته طول بکشد.

او اضافه کرد که اگر سینوفارم وارد ایران نشود، باید برای دوز دوم سراغ واکسن ایرانی با پلتفرم مشابه رفت، اما هنوز هیچ شواهدی برای مناسب بودن ترکیب واکسن ایرانی و چینی وجود ندارد.

ناجی گفت: «اگر در دنیا واکسن آسترازنکا و فایزر را جایگزین هم کردند بر‌اساس مطالعات بوده و نه استفاده کورکورانه.»

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، نیز گفته است: «اگر قرار باشد دوز دوم واکسنی چهار هفته بعد از تزریق دوز اول، به هر دلیلی رخ ندهد، واکسیناسیون آن فرد باید دوباره از اول شروع شود.

تاکنون بر اساس آمار خود وزارت بهداشت، از جمعیت هشتاد و دو میلیون نفری ایران فقط چهار میلیون و دویست هزار نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌ که معادل ۵.۳ درصد جمعیت کل کشور است.

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More