عضو هیات‌ رئیسه فراکسیون ورزش مجلس: ورزش ایران تعلیق شود، چه ایرادی دارد؟ | ایران اینترنشنال

عضو هیات‌ رئیسه فراکسیون ورزش مجلس: ورزش ایران تعلیق شود، چه ایرادی دارد؟

یک عضو هیات‌ رئیسه فراکسیون ورزش مجلس در مورد پیامدهای احتمالی طرح رویارو نشدن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی گفت که تعلیق شدن ورزش ایران «ایرادی» ندارد.

مجلس ایران روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت،‌ دو فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن هرگونه رقابت ورزشی رسمی یا تدارکاتی با اسرائیل ممنوع خواهد شد. جزئیات این طرح نیز باید در جلسه علنی مجلس تصویب شود و سپس شورای نگهبان باید این مصوبه را تایید کند تا به قانون تبدیل شود.

در همین حال حساب وزارت خارجه آمریکا در توییتر هشدار داده که این مصوبه می‌تواند «منجر به انزوای دائمی کل صنعت ورزشی ایران از رقابت های بین المللی، از جمله بازی‌های المپیک سال آینده در توکیو باشد و همه این نتایج به دلیل تنفر نادرست از اسرائیل است».

هشدارهایی نیز از سوی رسانه‌های داخلی ایران از جمله خبرگزاری ایلنا درباره حذف ورزشکاران ایرانی از مسابقات جهانی مطرح شده است.

با این حال محمد عزیزی،‌ عضو هیات‌رئیسه فراکسیون ورزش،‌ در مصاحبه با اعتماد‌آنلاین با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، گفت: «مبارزه نکردن با ورزشکاران اسرائیلی بخشی از مباحث اعتقادی ماست.»  

او اضافه کرد: «حالا در این میان ورزش ایران تعلیق شود، چه ایرادی دارد؟ من اعتقادم این است که تعلیق شویم. ما که نمی‌توانیم از مباحث اعتقادی خودمان عدول کنیم. اگر می‌خواهند تعلیق کنند، این کار را انجام دهند».

عزیزی پیش از این به اتهام نقش داشتن در فساد مالی در صنعت خودرو بازداشت و با وثیقه آزاد شده بود.

مجلس دهم در حالی این مصوبه را تصویب کرده که چهارشنبه هفته آینده به فعالیت خود پایان می‌دهد. مجتبی ذالنوری،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،‌ خواستار تصویب دو فوریت این طرح شده بود تا مجلس در مدت باقی‌مانده بتواند آن را تصویب کند.

قرار است کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران این طرح را روز شنبه با حضور وزیر دفاع بررسی کند و این طرح در جلسه روز یکشنبه مجلس بررسی شود.

وزارت خارجه ایران درباره این طرح اظهار نظر نکرده است.

فدراسیون جهانی جودو، در شهریور سال گذشته، فعالیت‌های فدراسیون جودوی ایران را به دلیل فشار به سعید ملایی برای رقابت نکردن با ورزشکار اسرائیلی تعلیق کرد.

فدراسیون جمهوری اسلامی در واکنش به این تصمیم به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد.

پیشتر قرار بود که این دادگاه در تاریخ ۲۰ فروردین‌ برگزار شود که به‌خاطر شیوع کرونا جلسه دادگاه به تعویق افتاد.

آرش میراسماعیلی، رییس فدراسیون جودو در ایران، شرایط را برای ایران در این دادگاه «دشوار» توصیف کرده است.

پیش از این نیز فدراسیون بین‌المللی کشتی علیرضا کریمی را به مدت شش ماه از حضور در مسابقات محروم کرده بود.

علیرضا کریمی، کشتی‌گیر آزادکار تیم زیر۲۳ سال ایران، برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در رقابت‌های امیدهای جهان عمدا مقابل کشتی‌گیر روس شکست خورد.

تازه چه خبر؟
نفتالی بنت،‌ رهبر حزب یامینای اسرائیل که امیدوار است بتواند به نخست‌وزیری این کشور برسد، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده،‌ چهره پرنفوذ سپاه...More
سازمان اطلاعات امنیت کانادا در یک گزارشی که از حالت محرمانه خارج شده اعلام کرد که ایران و دو کشور روسیه و چین در چارچوب کارزار «اطلاعات نادرست»...More
نسرین ستوده،‌ وکیل و فعال حقوق بشر که به تازگی در پی ابتلا به کرونا به مرخصی آمده بود،‌ با تماس مسئولان قضایی مجددا به زندان قرچک بازگشت. رضا خندان،...More
اریک گارستی، شهردار لس‌آنجلس، با هشدار نسبت به شدت شیوع کرونا از ساکنین این شهر خواست از منزل خارج نشوند. هم اکنون ظرفیت مبتلایان به کووید-۱۹ بستری...More
والری ژیسکار دستن، رییس‌جمهوری پیشین فرانسه، که در زمان دولت او فرانسه میزبان روح‌الله خمینی در جریان انقلاب سال ۱۳۵۷ شده بود، در سن ۹۴ سالگی درگذشت...More