عضو شورای شهر: درختان اطراف انبارهای شهران می‌سوزد و قنات‌ها بوی نفت می‌د‌هد | ایران اینترنشنال

عضو شورای شهر: درختان اطراف انبارهای شهران می‌سوزد و قنات‌ها بوی نفت می‌د‌هد

 

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، ضمن اشاره به خطرات ایمنی مثل انفجار و حریق درباره انبارهای نفت شهران، گفت: «از نظر محیط زیستی و سلامت، وجود انبارهای نفت شهران خطرناک‌تر است و خطر زیست‌محیطی و آلودگی منابع آب زیرزمینی، گرچه تدریجی است، اما کمتر از خطرهای آنی نیست.»

خبرگزاری ایسنا روز جمعه ۳۱ مرداد در گزارشی درباره این انبارها به نقل از مسجدجامعی نوشت در منطقه اطراف این انبارها «باغداران از سوختن درختان و گیاهان گفتند و این‌که قنات‌هایشان بوی نفت می‌دهد».

این عضو شورای شهر تهران گفت: «شرکت نفت وجود نشتی از خطوط لوله و مخازن را رد می‌کند، درحالی که واقعیت چیز دیگری است. از نظر موقعیت مکانی، انبارهای نفت شهران بین دو حوزه آبخیز قرار دارد.»

اواضافه کرد: «مساله انبارهای نفت شهران موضوع امروز و دیروز نیست. شاهد تکرار واژگونی تانکرهای نفتکش در سال های ۸۵، ۸۷ و ۹۳ و آلودگی ناشی از واژگونی تانکرها با آن حجم عظیم مواد سوختی بوده‌ایم و این امر آسیب فراوانی به خانه‌ها، باغچه‌ها، بوستان‌ها، اهالی و ساکنان وارد کرد.»

مسجدجامعی با اعلام این‌که مسئولان شرکت نفت تاکنون به تعهد خود برای جابه‌جایی عمل نکرده‌اند، افزود آنها «طرح‌های توسعه‌ای» داشته‌اند اما این موضوع «منطبق بر طرح‌‌های توسعه شهری نبوده و آسیب‌هایی به بدنه شهری وارد می‌کند».

این اظهارات در حالی است که پیشتر دیگر مقام‌های شهری تهران نیز بارها از بی‌اعتنایی وزارت نفت ایران درباره خطرات ایمنی و زیست‌محیطی انبارهای نفت شهران در شمال غرب پایتخت انتقاد کرده‌اند.

مجید فراهانی، رییس کمیته بودجه شورای شهر تهران، پیشتر و بعد از انفجار در بندر بیروت هشدار داد: «انبار نفت محله شهران یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر بوده و  روی گسل زلزله مشا بنا شده است.»

 

 

او گفت: «فاجعه بیروت نشان داد مطالبه خروج انبارهای مواد شیمیایی از شهرها همچون خروج انبار نفت از شهران امروز نه یک ‌مطالبه محلی، بلکه مطالبه‌ای ملی است.»

هشدار درباره انبارهای نفت شهران در حالی است که به تازگی محمدرضا فلاح‌نژاد، مدیر اداره کل مدیریت بحران استانداری البرز، نیز نسبت به وقوع احتمالی حادثه برای انبار نفت فردیس، واقع در این استان هشدار داد.

فلاح‌نژاد، روز ۲۸ مرداد به ایسنا گفت: «شرکت نفت به عنوان متولی اصلی انبار نفت فردیس، این مکان را جزو نقاط حادثه‌خیز استان معرفی کرده است.»

تازه چه خبر؟
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More
خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد. این زندانی سیاسی که نزدیک به...More
لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس...More
مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را...More