عربستان سعودی رسما مذاکره با ایران را تایید کرد | ایران اینترنشنال

عربستان سعودی رسما مذاکره با ایران را تایید کرد

یک مقام رسمی عربستان سعودی مذاکرات این کشور با جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد.

رائد قرملی، مدیر اداره برنامه‌ریزی سیاست‌ها در وزارت خارجه عربستان سعودی، روز جمعه ۱۷ اردیبهشت به رویترز گفت هدف از مذاکرات بین ریاض و تهران کاهش تنش‌ها در منطقه است و ریاض خواهان مشاهده «اقدامات قابل تایید» است.

او با این حال اضافه کرد: «ما امیدواریم که این مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد، اما هنوز برای رسیدن به نتیجه‌گیری قطعی خیلی زود است.»

پیشتر، یک مقام آگاه سعودی درباره مذاکرات عربستان سعودی و ایران در بغداد  گفت ریاض تاکید کرده شرط موفقیت گفت‌وگوها «تغییر رفتار جمهوری اسلامی در یمن و سایر کشورهای منطقه، مخصوصا عراق است».

این مقام آگاه که نامش فاش نشده روز جمعه در گفت‌وگو با شبکه العربیه در این زمینه تاکید کرد: «وجود گروه‌های نیابتی و شبه‌نظامیان مسلح وابسته به جمهوری اسلامی در مرزهای شمالی و جنوبی پادشاهی عربی سعودی و ادامه هدف‌ قرار دادن غیرنظامیان، تاسیسات نفتی و اقتصادی، فرودگاه‌ها و مناطق مسکونی تهدیدی برای امنیت ملی این کشور به شمار می‌رود و تنها مساله اختلاف نظر نیست.»

او با اشاره به این که این مذاکرات به صورت «غیرمستقیم» در بغداد در جریان است، ادامه داد: «دو طرف مذاکره بسیار جدی‌اند و خواهان تسریع روند مذاکرات برای رسیدن به راهکارهای حل اختلافات به نفع دو کشور و کل منطقه هستند.»

همچنین یک دیپلمات پیشین یکی از کشورهای عربی خلیج فارس، با اشاره به اظهارات اخیر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی درباره ایران، به العربیه گفت: «اکنون توپ در زمین ایران است که باید انتخاب کند آیا می‌خواهد کشوری باشد که به ثبات منطقه کمک می‌کند، یا مانند کره شمالی کشوری منزوی باشد.»

این دیپلمات پیشین که نامش فاش نشده، افزود: «تصور ایران مبنی بر اینکه به تنهایی بر حق است و همه کشورهای منتقد سیاست‌هایش اشتباه می‌کنند، منطقی نیست.»

او افزود مشکل ایران تنها محدود به تنش با کشورهای خلیج فارس نیست «بلکه این رژیم با چندین کشور عربی، آسیایی، آفریقایی و اروپایی و غیره هم درگیر است».

ولیعهد عربستان سعودی به تازگی در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه از «رفتارهای منفی» تهران انتقاد کرد، اما ابراز امیدواری کرد عربستان سعودی بتواند با ایران روابط خوبی داشته باشد.

وزارت امور خارجه ایران از این اظهارات ولیعهد عربستان سعودی استقبال کرد.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه به نقل از چند منبع آگاه تایید کرد پس از آنکه مقام‌های ایران و عربستان سعودی نزدیک به یک ماه پیش، در بغداد با یکدیگر دیدار کردند، مقام‌های ریاض انتظار دارند در ماه جاری نیز چند دیدار مشابه دیگر داشته باشند.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع نزدیک به مقام‌های عربستان‌ سعودی گزارش داد سطح انتظارات ریاض در گفت‌وگوهای قبلی خود با ایران پایین بوده و خاطرنشان کرد عربستان سعودی با این کار به دولت بایدن نشان داده که اهل گفت‌وگو است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز روز جمعه سفر دو روزه خود به عربستان سعودی را آغاز می‌کند و علاوه بر روابط دوجانبه، نخست وزیر پاکستان قرار است درباره مسائل منطقه‌ای با رهبران سعودی گفت‌وگو کند.

پیشتر از عمران خان که به ایران نیز سفر کرده، به عنوان یکی از میانجی‌ها در حل مشکلات روابط تهران و ریاض نام برده شده است.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های ایران خبر دادند که روز جمعه دوز اول واکسن ایرانی برکت به رهبر جمهوری اسلامی تزریق شده است. علی خامنه‌ای پس از تزریق این واکسن گفت که مایل...More
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More