عراقچی: علاقه‌ای به تماس مستقیم با آمریکا نداریم | ایران اینترنشنال

عراقچی: علاقه‌ای به تماس مستقیم با آمریکا نداریم

 

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، تماس محرمانه با دولت جدید آمریکا را تکذیب و اعلام کرد که جمهوری اسلامی علاقه‌ای به تماس مستقیم ندارد.

او به روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا گفت: «فعلا هیچ علاقه‌ای به هیچ تماس مستقیمی نداریم و فکر می‌کنیم که برجام قالب صحیحی است و گفت‌وگوها باید در قالب آن انجام شود.»

پیش از برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن، کانال ۱۲ اسرائیل خبر داده بود که مقام‌های دولت بایدن مذاکرات بی‌سر و صدا با ایران درباره بازگشت به برجام را آغاز کرده‌اند و اسرائیل را در جریان این مذاکرات قرار داده‌اند. این شبکه جزییات بیشتری منتشر نکرد. 

اواخر آبان نیز روزنامه نیویورک تایمز  در گزارشی نوشت که عراقچی تلاش کرده است تا از طریق واسطه‌ها به مشاوران بایدن پیام بدهد. مقام‌های ایران این گزارش را تکذیب کردند.

عراقچی در ادامه مصاحبه با لارپوبلیکا که روز چهارشنبه منتشر شده، تاکید کرد «هیچ برجام پلاس، هیچ توافق جدید و هیچ مذاکرات جدید در مورد برجام» وجود نخواهد داشت.

او  همچنین درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی گفت: «موشک‌های ایران تنها ابزار دفاعی مطمئن برای ایران هستند و در مورد این مساله هیچ مذاکره‌ای وجود ندارد.»

هفته گذشته هم گزارش‌هایی درباره مذاکرات مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل،  با مقامات دولت جو بایدن منتشر شده بود.

با این حال محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

رهبر جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است. اما ظریف در مصاحبه‌ با روزنامه اعتماد گفت که جمهوری اسلامی باید «تصوير نهايی» روابط با آمريكا را مشخص و درباره برخی موضوعات با این کشور مذاکره کند.

تازه چه خبر؟
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More
معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو...More
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد...More
حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی...More