عراقچی: سفر مدیرکل آژانس به تهران، تاثیری بر تصمیم ما برای توقف اجرای پروتکل الحاقی ندارد | ایران اینترنشنال

عراقچی: سفر مدیرکل آژانس به تهران، تاثیری بر تصمیم ما برای توقف اجرای پروتکل الحاقی ندارد

همزمان با ورود مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که سفر رافائل گروسی هیچ ارتباطی با تصمیم ایران ندارد و تصمیم ما برای توقف پروتکل الحاقی اجرا خواهد شد.

عباس عراقچی شامگاه شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت که پنجم اسفند اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می‌شود ولی از برجام خارج نخواهیم شد. او افزود که توقف اجرای پروتکل الحاقی برگشت‌پذیر است و به محض اینکه خواسته‌های ما در برجام و خواسته‌‌های مجلس تامین شود ما دوباره بازخواهیم گشت.

معاون وزارت امور خارجه ایران گفت: «این تعبیر که بازرسان باید از ایران خارج شوند تعبیر درستی نیست. میزان بازرسی‌های آنها کاهش می‌یابد و حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد توان نظارتی آژانس در اثر اجرای مصوبه مجلس کاهش می‌یابد.»

عراقچی درباره سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران نیز با تاکید براینکه «گروسی آمده که نظم جدیدی در روابط ایران و آژانس ایجاد شود»، گفت که وقتی در پنجم اسفند اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود وضعیت جدیدی در روابط ما با آژانس ایجاد می‌شود و با توقف این دو قسمت یعنی نظارت‌های بیشتر و پروتکل الحاقی وضعیت جدیدی ایجاد خواهد شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شامگاه شنبه سوم اسفند ماه برای دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی ایران و مذاکره درباره کاهش تعهدات برجامی ایران، وارد تهران شد. او روز جمعه با اشاره به سفر سوم اسفند ماه خود به تهران، در توییتی تاکید کرد که «برای ملاقات با مقامات ارشد ایران به تهران سفر می‌کنم»

گروسی گفت که قصدش از سفر به تهران این است که «راه حلی قابل قبول برای هر دو طرف و سازگار با قوانین ایران پیدا کنیم و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند به فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری در ایران را ادامه دهد.»

عباس عراقچی در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی شامگاه شنبه خود با بیان اینکه انگیزه بازگشت به برجام در تیم جو بایدن وجود دارد، گفت که برجام یکی از دستاوردهای دموکرات‌هاست و طبیعی است انگیزه بازگشت به برجام در آنها وجود داشته باشد.

معاون وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه یکی از شعارهای انتخاباتی‌ جو بایدن این بود که به بسیاری از توافقات بین‌المللی از جمله برجام برخواهند گشت، گفت که تیم جو بایدن با این شعار و منطق جلو آمدند و انتخابات را برنده و مستقر شدند ولی تصور می‌کنم بعد از ورود آنها به کاخ سفید مشخص شد کار به آسانی که فکر می‌کردند، نیست.

عراقچی تاکید کرد که «برجام مخالفان جدی در کنگره، داخل آمریکا و منطقه دارد» و افزود که نیروهای مختلف بعد از استقرار بایدن در کاخ سفید شروع به کار کردند و اکنون «یک بحثی در داخل تیم بایدن وجود دارد که آیا از ابزارهایی که ترامپ علیه ایران ایجاد کرد باید کماکان استفاده کنند یا خیر.»

او گفت که مجموعه شواهد نشان می‌دهد هنوز نتوانسته‌اند به به یک جمع بندی کامل و سیاست جایگزین فشار حداکثری برسند و  بایدن نیز در سخنان روز جمعه خود، [در کنفرانس امنیتی مونیخ] برای مذاکره با ایران در قالب ۵+۱ اعلام آمادگی و حرف‌های گذشته را مطرح کرد.

عراقچی تاکید کرد که تیم بایدن هنوز نتوانسته‌اند به تنش‌های داخلی خود غالب و به سیاست واحد برای چگونگی بازگشت به برجام برسند.

معاون وزارت امور خارجه ایران درباره کاهش تعهدات برجامی ایران، گفت که ما از حق خود در برجام استفاده کردیم و اقدامات ما اقدامات جبرانی در مقابل اقدامات اروپا و آمریکا بود و همواره گفته‌ایم اقدامات ما برگشت‌پذیر است.

عراقچی درباره هشدار سه کشور اروپایی به ایران درباره لزوم انجام بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی و هشدار نسبت به پیامد خطرناک توقف اجرای پروتکل الحاقی نیز گفت: «اروپایی‌ها اصلا در جایگاهی نیستند که از این ادعاها داشته باشند و علیرغم بیانیه‌ها و حرف‌ها در رسانه‌ها وقتی در جلسات خصوصی با آنها صحبت می‌کنیم زبانشان بسته است.»

معاون وزیر امور خارجه ایران در بخشی از مصاحبه خود گفت که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرده آمادگی دارد از اعضای فعلی برجام یعنی ۱+۴ و ایران برای یک جلسه غیررسمی و از آمریکا به عنوان مهمان برای تدوین نقشه راه آینده دعوت کند.

او افزود که  ما در حال بررسی این پیشنهاد بورل هستیم و با بقیه دوستان و شرکای خود مثل چین و روسیه در حال مشورت هستیم ولی علی الاصول تصور می‌کنیم بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهداتش و لغو تحریم‌ها به مذاکره‌ای نیاز ندارد.

عراقچی گفت که در حال حاضر چیزی به نام ۱+۵ وجود ندارد، گفت با خرج آمریکا ۱+۴ است و فعلا آمریکایی‌ها حق ندارند به مفهوم ۵+۱ اشاره کنند چون چنین قالبی وجود ندارد و اما اینکه آیا می‌توانند به این قالب برگردند، بله می‌توانند به شرطی که تحریم‌ها را بردارند.

تازه چه خبر؟
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از نیروهای امنیتی در میانمار خواست تا حمله به تجمع‌های صلح‌آمیز معترضان را متوقف کنند. باشله افزود...More
بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان همچنان اعتراض‌های پراکنده وجود دارد و فضا امنیتی است. طبق این گزارش...More
در حالیکه اعترافات یک فرد بازداشت‌شده در ارتباط با حملات راکتی اخیر به نیروهای آمریکا در عراق مبنی بر نقش داشتن یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در...More
سازمان نظارت بر فرآورده های دارویی و بهداشتی بریتانیا از تصمیم برای تایید سریع واکسن‌های جدید کرونا، که در آنها برای مبارزه با گونه‌های جهش‌یافته...More
حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس، اعلام کرد که پس از ارسال نامه نایب رییس مجلس به رییس قوه قضاییه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی درباره...More