عراقچی: زمان شروع نگارش متن توافق فرا رسیده است | ایران اینترنشنال

عراقچی: زمان شروع نگارش متن توافق فرا رسیده است

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر «پیشرفت» در مذاکرات وین گفت: «به نظر ما زمان شروع نگارش متن، حداقل مقداری که اشتراک نظر وجود دارد، فرا رسیده است.»

به گزارش ایرنا، عراقچی روز شنبه پس از برگزاری نشست کمیسیون برجام در وین، درباره روند مذاکرات احیای برجام گفت: «تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است و اشتراک در هدف نهایی بین همه وجود دارد و مسیری که باید طی شود، مسیری است که الان مقداری شناخته شده‌تر است.»

او ادامه داد: «هیات ایرانی متن مورد نظر خود را هم در حوزه هسته‌ای، هم در حوزه رفع تحریم‌ها آماده کرده و به همه طرف‌های دیگر ارائه کرده است.»

این مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی تاکید کرد: «به اعتقاد ما متونی که ما معرفی کردیم می‌تواند مبنای مذاکرات و رسیدن به توافق نهایی باشد.»

عراقچی با این حال گفت: «این مسیر مسیر آسانی نخواهد بود و اختلاف نظرها طوری نیست که پایان یافته باشد. اختلاف نظرهای بعضا جدی وجود دارد که باید طی مذاکرات بعدی کاهش پیدا کند.»

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران موضع اخیر رهبر جمهوری اسلامی را تکرار کرد و گفت: «اصلا علاقه‌مند به مذاکرات فرسایشی و طولانی مدت نیستیم و در حدی که نیاز است باید بحث‌ها گفته شود، مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.»

همزمان نماینده چین درباره مذاکرات وین گفت: «تمام شرکت‌کنندگان در مذاکرات احیای برجام توافق کردند سرعت را افزایش داده و برای لغو تحریم‌ها فعالیت کنند.»

او ابراز امیدواری کرد در چند روز آینده طرفین مذاکرات، گفت‌وگوها در مورد فرمول خاص لغو تحریم‌ها را آغاز کنند.

دور دوم این مذاکرات روز پنجشنبه در وین آغاز شد و هدفش لغو تحریم‌هایی است که بعد از خروج آمریکا بر ایران اعمال شد. در مقابل تهران باید به پایبندی کامل به برجام برگردد.

در حالی که اتحادیه اروپا مسئولیت رهبری مذاکرات وین را برعهده دارد، روز جمعه، یک مقام این اتحادیه اعلام کرد مذاکرات برای احیای برجام چند روز طول می‌کشد و سپس متوقف می‌شود تا تیم‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا برای گفت‌وگوی داخلی به کشورهای خود برگردند.

همچنین جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن گفت: «هنوز برای اظهارنظر درباره نتایج مذاکرات هسته‌ای زود است».

او تاکید کرد اقدام ایران در غنی‌سازی ۶۰‌ درصدی اورانیوم به پرونده هسته‌ای این کشور «کمکی نمی‌کند». 

تازه چه خبر؟
روزنامه صبح ساحل، چاپ بندرعباس، از شیوع دوباره بیماری مسری هپاتیت آ در روستاهای جزیره قشم به علت در دسترس نبودن آب آشامیدنی سالم در این مناطق خبر...More
حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، گفت که در تعطیلات عید فطر محدودیت تردد درون استانی اعمال نمی‌شود اما ممنوعیت...More
پس از چند هفته خشونت‌های خونین در افغانستان،‌ گروه طالبان اعلام کرد که به مناسبت رسیدن عید فطر یک آتش بس سه روزه در نظر گرفته است. به گزارش رویترز،...More
در پی به صدا درآمدن آژير خطر در جنوب اسرائیل، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد سامانه دفاع موشکی یک راکت شلیک شده از غزه را رهگیری کرده است. سخنگوی...More
دولت هند صدها پزشک و کادر درمانی سابق ارتش خود را برای حمایت از شبکه درمانی به شدت گرفتار در بحران کرونا، به کار فرامی‌خواند. راجنات سینگ، وزیر دفاع...More