عراقچی در پاریس: برای امنیت تنگه هرمز تلاش می‌کنیم | ایران اینترنشنال

عراقچی در پاریس: برای امنیت تنگه هرمز تلاش می‌کنیم

عباس عراقچی، که به عنوان فرستاده ویژه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس سفر کرد، در دیدار با مقامات این کشور گفت: «ایران تمامی تلاش خود را برای امنیت این منطقه و به ویژه تنگه هرمز به کار خواهد بست و اجازه اخلال در روند کشتیرانی در این منطقه حساس را نخواهد داد.»

عراقچی شامگاه سه‌شنبه اول مرداد، در دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، پیام کتبی روحانی را تسلیم او کرد.

جزئیاتی از محتوای این پیام منتشر نشده است، اما ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران درباره این دیدار نوشت که «هر دو بر استفاده از دیپلماسی برای برقراری صلح در جهان تاکید کردند».

همچنین این دو درباره «چگونگی یافتن راهکارهایی به منظور کاهش تنش‌ها در منطقه و همچنین استمرار حفاظت از برجام بعنوان یک تفاهم بین‌المللی و چندجانبه» گفت‌وگو کردند.

عراقچی پیش از دیدار با مکرون، با ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه دیدار کرد.

معاون وزیر امورخارجه ایران در این دیدار، «آخرین وضعیت هسته‌ای و روند کاهش تعهدات ایران در برجام» را به وزیر امورخارجه ایران ارائه کرد.

عراقچی همچنین بار دیگر انتظار جمهوری اسلامی ایران از اروپا را مطرح کرد و گفت: «از اروپا انتظار می‌رود که موضع روشنی در مخالفت با سیاست آمریکا  در زمینه به صفر رساندن فروش نفت ایران که در چارچوب راهبرد فشار حداکثری پیگیری می‌شود، اتخاذ کند.»

لودریان نیز در این دیدار بر «اهمیت سیاسی» سازوکار مالی اروپا برای تجارت با ایران تأکید کرد. این در حالی است که این سازوکار هنوز عملا منافع اقتصادی برای ایران نداشته است.

همچنین وزیر امورخارجه فرانسه پیش از دیدار، در مجلس ملی این کشور اعلام کرد که فرانسه همراه با بریتانیا و آلمان برای ایجاد یک مأموریت مشترک نظارت و دیده‌بانی بر امنیت دریایی خلیج فارس تلاش می‌کنند.

پیشتر جرمی هانت، وزیر امورخارجه بریتانیا گفته بود که یک نیروی حفاظتی اروپایی برای کشتیرانی در خلیج فارس در حال طراحی است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در سفر به کویت گفته بود که حضور دیپلماتیک این اتحادیه در منطقه افزایش خواهد یافت.

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More