عراقچی تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا را تحریم مرتبط با برجام خواند | ایران اینترنشنال

عراقچی تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا را تحریم مرتبط با برجام خواند

 

 عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره‌کننده ایران در وین، اعلام کرد که تهران تحریم‌های اخیر حقوق بشری اتحادیه اروپا جزو تحریم‌هایی برجامی در نظر گرفته است. 

معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت که این تحریم‌ها باعث تضعیف مذاکرات در وین خواهد شد. 

او با اشاره به انفجار اخیر در تاسیسات غنی‌سازی نطنز اضافه کرد: «اروپایی‌ها نه تنها اقدام مهم خرابکارانه در نطنز را نادیده گرفتند، بلکه سرگرم اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بودند و این کاملا غیرقابل قبول بود.» 

اتحادیه اروپا روز ۲۲ فروردین هشت نفر از مقام ها و همچنین سه نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل نقش داشتن در سرکوب «خشونت‌بار» اعتراضات آبان ۱۳۹۸ تحریم کرد.  

در میان مقام‌های نظامی تحریم‌شده نام حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، غلامرضا سلیمانی، رییس سازمان بسیج مستضعفین، حسین کرمی، فرمانده یگان ویژه ناجا، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه، حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی و حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه خوزستان،دیده می‌شود. 

عراقچی همچنین گفت که طرف غربی باید لیست تحریم‌هایی که انتظار می رود لغو شوند را آماده کند و بدون تهیه این لیست پیشرفتی در مذاکرات رخ نخواهد داد.

او گفت:‌«آنها باید همه تحریم‌ها را بردارند و ما به لیست تحریم‌ها نیاز داریم و این باید کار ما در این دور از بحث باشد، زیرا بدون لیست من فکر نمی‌کنم که بتوانیم پیشرفتی داشته باشیم.» 

معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرد که لیست تحریم‌ها باید شامل اشخاص ثالثی که به دلیل همکاری با ایران تحریم شده‌اند نیز باشد. 

به گفته عراقچی، تهران نیز آماده است فهرستی مشابه درباره اقدامات هسته‌ای که باید انجام دهد، تهیه کند. 

او درباره مذاکرات گفت: «نمی‌توانم بگویم که خوش‌بین هستم، اما فکر می‌کنم که در مسیر خوبی قرار داریم.» 

عراقچی روز ۲۱ فروردین نیز گفته بود که آمریکا برای بازگشت به برجام باید بیش از ۱۵۰۰ تحریم موضوعی، افراد و موسسات را لغو کند.  

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود حاضر است تحریم‌های «ناسازگار با برجام» را لغو کند تا ایران به سطح تعهداتش بازگردد.

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More