عراقچی: آمریکا برای بازگشت به برجام باید ۱۵۰۰ تحریم را لغو کند  | ایران اینترنشنال

عراقچی: آمریکا برای بازگشت به برجام باید ۱۵۰۰ تحریم را لغو کند 

 

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، اعلام کرد که آمریکا برای بازگشت به برجام باید بیش از ۱۵۰۰ تحریم موضوعی، افراد و موسسات را لغو کند. 

او روز شنبه ۲۱ فروردین در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت که یکی از محورهای مذاکرات در وین فهرست کردن این تحریم‌ها بوده است.

به گفته عراقچی، از نظر جمهوری اسلامی باید همه تحریم‌های ذکر شده در برجام و همچنین همه تحریم‌های دوره دونالد ترامپ باید لغو شوند.

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در پاسخ به سوال ایران اینترنشنال از آمادگی ایالات متحده برای لغو تحریم های «ناسازگار با برجام» سخن گفته بود.

در عین حال خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا که نامش ذکر نشده، اعلام کرده بود که پافشاری ایران بر لغو همه تحریم ها مذاکرات را به بن بست خواهد کشاند.

در همین حال نمایندگان کشورهای عضو برجام روند مذاکرات وین را «سازنده» توصیف کرده‌اند اما عراقچی و مقام های ایالات متحده گفته اند که برای رسیدن به نتیجه مسیری دشوار و احتمالا طولانی در پیش است.

 مذاکرات جداگانه گروه۱+۴ با ایران و آمریکا در وین روز ۲۰ فروردین پایان یافت و نشست بعدی روز چهارشنبه هفته آینده در وین برگزار خواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین در گفت وگو با پرس‌تی‌وی با اشاره به توافق سه ماهه جمهوری اسلامی با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که باید مذاکرات درباره احیای برجام تا یک ماه و نیم دیگر به نتیجه برسد.

به گفته عراقچی، در صورت پایان توافق سه ماه ایران و آژانس، «وضعیت پروتکل الحاقی تبدیل به یک موضوع جدی می‌شود و چون آژانس ثبات و استمرار دانش (و نظارت) خود را از دست خواهد داد» موقعیت متفاوت خواهد شد.

سازمان انرژی اتمی ایران توافقی با آژانس بین المللی انرژی اتمی امضا کرده که در عین متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، نظارت آژانس بر تاسیسات اتمی ادامه خواهد یافت.

بر اساس این توافق که در سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز یک‌شنبه، ۳ اسفند ۹۹ حاصل شد، دوربین ها در تاسیسات اتمی ایران باقی می‌مانند اما فعلا فیلمی به آژانس تحویل داده نخواهد شد.

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More