عباس موسوی: اگر آمریکا درباره نفتکش اقدامی انجام داد با واکنش ایران مواجه می‌شود | ایران اینترنشنال

عباس موسوی: اگر آمریکا درباره نفتکش اقدامی انجام داد با واکنش ایران مواجه می‌شود

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، درباره نفتکش‌های حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا گفت: «نفتکش‌های ایرانی که به سمت ونزوئلا حرکت می‌کنند، رسما و قانونی در حال تجارت هستند و هیچ مانع قانونی بر سر تجارت مشروع نیست.»

موسوی، روز دوشنبه  ۲۹ اردیبهشت، در نشست خبری هفتگی خود در این زمینه ادامه داد: «آنچه آمریکایی‌ها درباره کشتی‌های نفتکش ما عنوان کردند غیرقانونی است و اگر اقدامی صورت دهند با واکنش ایران مواجه می‌شوند.»

او ادامه داد: «اگر آمریکا از این تجارت خوشش نمی‌آید به خودش مربوط بوده و امیدواریم دست به کار احمقانه‌ای نزند.»

پیشتر، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا، روز پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت، به رویترز گفته بود که این کشور در حال بررسی تدابیری است که بتواند در مقابل انتقال بنزین از سوی ایران به ونزوئلا اتخاذ کند.

صنعت نفت ونزوئلا و ایران که هر دو عضو اوپک هستند، تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند. این مقام دولت ترامپ جزئیات بیشتری از اقداماتی که ممکن است علیه این محموله گرفته شود، ارائه نکرد، اما گفت که گزینه‌های مورد نظر به اطلاع ترامپ خواهد رسید.

به دنبال احتمال واکنش آمریکا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به آنچه «تحرکات آمریکا در اعزام نیروی دریایی به منطقه کارائیب با نیت مداخله و ایجاد اختلال و مزاحمت در امر انتقال سوخت ایران به ونزوئلا» خواند، هشدار داد.

ظریف در این نامه، آمریکا را مسئول «پیامدهای هرگونه اقدام غیرقانونی» دانست و «بر حق ایران برای اتخاذ تدابیر مناسب و ضروری در مقابله با این تهدیدات» تاکید کرد.

همچنین عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی نیز با احضار سفیر سوئیس در تهران، به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا، از او  خواست «مراتب هشدار جدی جمهوری اسلامی ایران نسبت به هرگونه تهدید احتمالی از سوی آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی» را به مقامات واشنگتن منتقل کند.

علی ربیعی‌، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی نیز روز شنبه ۲۷ اردیبهشت گفت: «ایران کالاهایی به ونزوئلا می دهد و اجناسی هم می‌گیرد. این موضوع در دنیا به کسی ارتباط ندارد. ما و ونزوئلا دو دولت مستقل هستیم و تبادل کالاهای مختلف داریم و دست روی دست نمی‌گذاریم و نفت خود را می‌فروشیم.»

روز پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت، خبرگزاری رویترز گزارش داد که بر اساس اطلاعات وب‌سایتی که مسیر کشتی‌ها را ثبت می‌کند، دست کم یک نفت‌کش ایرانی که از بندرعباس شروع به حرکت کرده بود در حال حرکت به سمت ونزوئلاست.

بر اساس داده‌های وب‌سایت رفینیتیو ایکون، این نفتکش که در بندر عباس بارگیری کرده روز چهارشنبه از کانال سوئز عبور کرد. این وب‌سایت همچنین نشان داد چهار نفتکش ایرانی دیگر که از بندرعباس و یا بنادر نزدیک آن سوخت بار زده‌اند، از دریای مدیترانه عبور کردند.

پیشتر مقامات آگاه در اپوزیسیون ونزوئلا گفتند مقصد این چهار کشتی نیز ونزوئلا خواهد بود.

تازه چه خبر؟
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More
در ادامه قطعی مکرر و ‌طولانی آب آشامیدنی در شهر گرگان، خبرگزاری فارس روز دوشنبه گزارش داد که قطع آب که در برخی مناطق به ۷ ساعت در روز هم می‌رسد، فقط...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، روز دوشنبه از آغاز اعتصاب سراسری این کشور با هدف کنار زدن الکساندر لوکاشنکو از قدرت خبر داد. تیخانوفسکایا...More