عباس عراقچی: هنوز مذاکرات وین به جمع‌بندی نرسیده، تصور می‌کنم مسیر طولانی‌تری در پیش داریم | ایران اینترنشنال

عباس عراقچی: هنوز مذاکرات وین به جمع‌بندی نرسیده، تصور می‌کنم مسیر طولانی‌تری در پیش داریم

عباس عراقچی، با بیان این که «نشانه‌هایی بروز کرده است که آمریکایی‌ها در حال بررسی مواضع خودشان و حرکت به سمت برداشتن تحریم‌های کامل هستند»، گفت: ولی ما هنوز در موقعیتی نیستیم که قضاوت کنیم و هنوز مذاکرات به جمع‌بندی نرسیده است و مسیر طولانی‌تری را در پیش داریم.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز عصر پنج‌شنبه و ساعاتی قبل از سخنان عراقچی، گفت که انتظار می‌رود گفت‌وگوهای وین در روزهای پیش‌رو، احتمالا هفته آینده، از سر گرفته شود. او افزود که رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران، برای آخر هفته به ایالات متحده باز می‌گردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت‌وگوهای وین را «سازنده» توصیف کرد و گفت: «ما عجله خواهیم کرد تا اجازه ندهیم انتظارات از جایی که هستیم، فراتر برود.»

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و نماینده جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین، نیز گفت در جریان مذاکرات وین «اگرچه حرکت ما حرکت رو به جلوست و فضای مذاکرات فضای سازنده‌ای است» ولی  تصور می کنم که ما مسیر طولانی تری را در پیش داریم.

عباس عراقچی تاکید کرد: تا وقتی آمریکا تمام تحریم‌های خودش را لغو نکرده و به برجام برنگشته باشد، هیچ یک از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ویژه در حوزه غنی سازی نه متوقف می‌شود و نه حتی روند کاهشی پیدا می‌کند.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه با پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی زبان صدا و سیما، افزود که غنی‌سازی ٢٠ درصد ایران  اکنون با سرعتی حتی فراتر از سرعتی که مجلس شورای اسلامی در قانون خودش پیش بینی کرده بود، پیش می رود.

عراقچی گفت که «مواد غنی‌شده ٢٠ درصد در حال تولید است و این روند به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که توافقی به دست بیاید و بر اساس آن آمریکا تمامی تحریم‌های خودش را بردارد».

معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی علاوه بر تاکید براینکه «آمریکا باید تمام تحریم‌ها را لغو کند»، گفت: «همانطور که بارها ذکر شده در یک مرحله همه تحریم‌ها باید برداشته شود.»

عباس عراقچی همچنین درباره نحوه مذاکرات وین، نیز گفت اینکه گفته می‌شود این گفت‌وگوها با اروپاست و اروپایی‌ها هم از آن سو با آمریکا صحبت می‌کنند، صحیح نیست.

او افزود که ما در وین با مجموعه کشورهای عضو فعلی برجام یعنی سه کشور اروپایی، روسیه و چین و اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده برجام است، مذاکره می‌کنیم و آنها هم از سمت دیگر با آمریکایی‌ها به شیوه‌ای که خودشان می دانند، گفت‌وگو و نتایج را منتقل می‌کنند.

مذاکرات وین از روز سه‌شنبه در چارچوب کمیسیون مشترک برجام و با حضور نمایندگان ایران و آمریکا آغاز شد و سپس اعلام شد که تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. مقام‌های آمریکایی و همچنین اکنون عباس عراقچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات از طولانی‌ روند این گفت‌وگوها سخن گفته‌اند.

تازه چه خبر؟
نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج، چهار وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، دیگر وکیل...More
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره صادرات واکسن تولید ایران گفت که واکسن‌های کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی ندارند...More
دولت اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد. به گزارش جروزالم‌پست، الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت این تصمیم «واقعیت را بازتاب می‌...More
مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بیانیه ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت «برای آشوب و به خیابان کشیدن مردم» ثبت نام نکرده است. او تاکید...More
حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از تشکیل دو کمیته برای بررسی مشکلات دانشجویان پزشکی تخصصی (دستیاران) و خودکشی‌های اخیر آنان...More