عباس عراقچی: فکر نمی‌کنم طی هفته جاری به جمع‌بندی نهایی در مذاکرات وین برسیم | ایران اینترنشنال

عباس عراقچی: فکر نمی‌کنم طی هفته جاری به جمع‌بندی نهایی در مذاکرات وین برسیم

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رییس تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه مذاکرات وین موکول به انتخابات نیست، گفت: «فکر نمی‌کنم ظرف هفته جاری بتوانیم به جمع‌بندی نهایی در وین برسیم.»

سخنان عراقچی پس از آن بیان شد که اولین نشست از ششمین دور مذاکرات  عصر روز شنبه با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز شد.

رییس تیم مذاکره کننده ایران در وین افزود که «ما به دنبال دستیابی به یک توافق مطلوب و خوب برای جمهوری اسلامی ایران هستیم و در این مسیر، نه عجله داریم و نه وقت را تلف می‌کنیم.»

عراقچی تاکید کرد که برای تیم مذاکره کننده ایران «مهم این است که در هرگونه توافق، اصول و شاخص‌های جمهوری اسلامی رعایت شده باشد.»

 او افزود که ما با یک وضعیت پیچیده‌ای مواجه هستیم. بازگشت آمریکا به برجام، یک سری مسائل فنی، حقوقی و سیاسی دارد، هم راستی آزمایی اقدامات آمریکا از یک سری پیچیدگی‌هایی برخوردار است که باید در مورد آنها برنامه‌ریزی شود و شاخص تعریف شود و هم اقداماتی که ایران باید انجام دهد.

عراقچی گفت که « پیشرفت‌های علمی و فنی که ایران در این مدت انجام داده است و نحوه تنظیم آنها نیز با بازگشت به برجام پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و اینها همه واقعا بحث‌های مفصلی را می‌برد.

رییس تیم مذاکره کننده ایران همچنین گفت: «این یک قضیه مسلم است که آمریکا باید قدم اول را بردارد و همه اقداماتش را در ابتدا انجام دهد و بعد ایران راستی آزمایی می‌کند و سپس ما به تعهدات خود برمی‌گردیم. این ملاک کار ماست ولی خود این نیز نیاز به جدول بندی و جدول زمانی دارد.»

از سوی دیگر انریکه مورا، معاون سیاسی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام در وین را در روز شنبه بر عهده داشت گفت انتظار دارد که طرفین در این دور از مذاکرات به توافق برسند و هدف یافتن راه‌های نزدیک شدن به توافق نهایی در روزهای آینده است.

این درحالی است که میخائیل اولیانوف، رییس تیم مذاکره کننده روسیه در مذاکرات وین روز شنبه گفت که برای  دستیابی به یک توافق در این مذاکرات دست‌کم به دو هفته زمان نیاز است.

همزمان یک مقام ارشد غربی به روزنامه واشینگتن‌پست از «بی‌اعتمادی اساسی میان دو طرف» به عنوان مانع اصلی در مذاکرات وین یاد کرد.

این مقام ارشد غربی حاضر در مذاکرات وین گفت که شکاف‌های باقی‌مانده در گفت‌وگوهای وین درباره برجام می‌توانند طی چند هفته بسته شوند، اما تا زمانی که بی‌اعتمادی اساسی بین دو طرف برطرف نشود و تصمیمات سیاسی برای پذیرش نتایج مذاکرات اتخاذ نشود، این شکاف‌ها تا ۷۰ یا ۸۰ درصد مهم نیستند.

پس از روز اول از دور ششم مذاکرات وین، شامگاه شنبه  عراقچی با روسای هیات‌های مذاکره کننده روسیه و چین در این مذاکرات دیدار کرد .

رییس تیم مذاکره‌ کننده  ایران در جریان این دیدارها با میخاییل اولیانوف و وانگ گون، روسای هیات‌های مذاکره کننده روسیه و چین در مذاکرات وین رایزنی کرد.

 آمریکا در هفته گذشته سه مقام پیشین وزارت نفت ایران و دو شرکت دیگر را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی ایران این اقدام را «خارج کردم گزینشی اسامی از فهرست تحریم‌شدگان خواندند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ، در همین زمینه گفت: « خارج کردن گزینشی اسامی از فهرست تحریم‌شدگان، نه به گفت‌ وگوهای برجام مربوط است و نه به عنوان پیامی از حسن نیت دیده می‌شود - خصوصا وقتی با تجدید تروریسم اقتصادی همراه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی تاکید کرد که جو بایدن باید با رفع موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها، از فشار حداکثری ترامپ دست بکشد.

تازه چه خبر؟
رحمت‌الله فیروزی پوربادی، نماینده نطنز و عضو کمیسیون عمران مجلس، از نامه بیش از ۷۰ نماینده به دولت درخصوص افزایش چند برابری قیمت سیمان طی یک ماه...More
انوش دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، وضعیت کرونا در این استان را بحرانی توصیف کرد و گفت که بیمارستان‌ها مملو از بیماران کروناست...More
مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه...More
به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند...More
به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند. این...More