عادل الجبیر: عربستان پیامی برای ایران نفرستاده است | ایران اینترنشنال

عادل الجبیر: عربستان پیامی برای ایران نفرستاده است

 

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی، ارسال پیام برای رهبران ایران را تکذیب کرد. او گفت ادعای ایران در این زمینه «دقیق» نیست.

پیشتر علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، گفته بود که سران برخی از کشورها از سوی رهبران عربستان برای حسن روحانی پیام فرستاده‌اند.

الجبیر شامگاه سه‌شنبه نهم مهرماه در حساب کاربری خودش در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «آنچه اتفاق افتاده این است که برخی از کشورهای دوست، خواهان تنش‌زدایی و آرامش بودند و ما به آن‌ها اطلاع داده‌ایم که موضوع پادشاهی عربستان همیشه این بوده که به دنبال ثبات و امنیت در منطقه است.»

علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، نیز روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره اشاره کرد که ایران از موضع محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، مبنی بر راه‌حل گفت‌وگو با تهران استقبال می‌کند.

پیشتر گزارش‌هایی منتشر شده بود که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، در پی میانجی‌گری میان رهبران ایران و عربستان برای دستیابی به یک راه‌حل صلح‌آمیز و کاهش تنش‌های موجود در منطقه است.

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی، همچنین در پیام دیگری ایران را متهم کرد که از تروریسم حمایت می‌کند و در پی تنش و ناآرامی در منطقه است و در امور داخلی کشورهای عربی دخالت می‌کند.

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی رهبران ایران را متهم کرد که به دنبال دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی هستند و در پی توسعه برنامه‌های موشک‌های بالستیک خود هستند.

به نوشته الجبیر، تنش‌زادایی باید از سوی طرفی تامین شود که با «اقدامات خصمانه» خود در حال تشدید تنش‌ها در منطقه است.

 وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی در پیام دیگری، ضمن «سرکش» توصیف کردن رژیم ایران گفت آخرین چیزی که ایران می‌خواهد آرامش در یمن است. او گفت عربستان با ایران درباره یمن گفت‌وگو نخواهد کرد و ادعای ایران را برای دستیابی به صلح در یمن غیرواقعی خواند.

 

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در بازارچه ساحلی بندر دیلم، در استان بوشهر، ۲۰۰ مغازه را طعمه حریق کرد. به گفته مقام‌های محلی، آتش‌سوزی حدود هفت‌ونیم صبح روی داد و پس از...More
بریتانیا، مقررات تحصیل در برخی از رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های این کشور را سختگیرانه‌تر می‌کند. به نوشته روزنامه تایمز، این اقدام در...More
علی امیری راد، فرماندار شهرستان «خدا آفرین» در استان آذربایجان شرقی، خبر داد که روز پنج شنبه پنج خمپاره که در جنگ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان...More
نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی» قره‌باغ را «...More
علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید...More