ظریف: گذرنامه‌ گردشگران خارجی در ایران مهر ورود و خروج نمی‌خورد | ایران اینترنشنال

ظریف: گذرنامه‌ گردشگران خارجی در ایران مهر ورود و خروج نمی‌خورد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از دستور حسن روحانی، رییس جمهوری این کشور برای  ثبت نشدن مهر ورود و خروج در فرودگاه‌های این کشور در گذرنامه‌ها خبر داد.

ظریف روز پنج‌شنبه ۳۰ خرداد، در حاشیه مراسم «رونمایی از هدایای مقامات عالی کشورهای خارجی به وزیر امور خارجه ایران»، گفت: «رییس جمهور در آخرین جلسه هیات دولت، این مهم را مقرر کردند و هیات دولت هم تصمیم گرفت این وضعیتی که در فرودگاه امام خمینی داریم به تمام فرودگاه‌های کشور تعمیم داده شود.»

او هدف از این تصمیم دولت را «تسهیل گردشگری» دانست و اضافه کرد که در این زمینه «با نیروی انتظامی و پلیس گذرنامه در حال رایزنی و همکاری هستیم» تا ثبت ورود و خروج «با امکانات رایانه‌ای» انجام شود.

وزیر امورخارجه ایران همچنین گفت: «وزارت امور خارجه مدت‌هاست ویزای الکترونیک صادر می‌کند و این ویزا در گذرنامه‌ها درج نمی‌شود و در اکثر کشورهای دنیا هم به همین ترتیب، ویزا صادر می‌شود.»

این اظهارات ظریف در حالی است که پیشتر تصمیمات مشابهی در ایران اجرا شده است.

اوایل خردادماه، محمد جواد قنبری، معاون شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران اعلام کرد که «از قبل عید تاکنون هیچگونه مهر روادید در پاسپورت هیات‌های تجاری ثبت نمی‌شود».

این مقام دولتی گفت: «برخی تجار نگران ثبت مهر ویزای ایران در گذرنامه‌های خود هستند که ممکن است برای سفر به برخی مقاصد همچون آمریکا مشکل‌ساز باشد. در این راستا از قبل عید تاکنون هیچگونه مهر ویزا در پاسپورت هیات‌های تجاری ثبت نمی‌شود.»

تغییر قوانین مهاجرتی یکی از شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ بود و در دوره ریاست جمهوری او، مقرارت جدیدی برای صدور ویزای آمریکا برای شهروندان برخی از کشورها از جمله ایران، یا برای کسانی که به این کشورها سفر کرده‌اند، اعمال شده است.

به تازگی نیز این تدابیر تشدید شده و وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد که برای صدور ویزای این کشور، ارائه نام کاربری متقاضی ویزا در شبکه‌های اجتماعی و آدرس‌های پست الکترونیکی او در پنج سال گذشته الزامی است.

 

تازه چه خبر؟
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که دو پهپاد انفجاری و دو موشک بالستیک حوثی‌های یمن را رهگیری و از طریق حمله‌ هوایی یک سایت پرتاب...More
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More