ظریف مذاکره با آمریکا را مشروط به بازگشت به برجام دانست | ایران اینترنشنال

ظریف مذاکره با آمریکا را مشروط به بازگشت به برجام دانست

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت جمهوری اسلامی تا زمانی که دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا، به نشانه «احترام» به تهران به توافق هسته‌ای برجام بازنگردد با او  وارد مذاکره نخواهد شد.

ظریف گفت: «ما با کسانی که عهدشکنی کرده‌اند مایل به گفت‌وگو نیستیم.» اشاره او به تصمیم ترامپ برای خروج از برجام در اردیبهشت سال گذشته است.

ظریف تاکید کرد ایران در مورد اجرای برجام «با حسن نیت» رفتار کرده است.

ترامپ روز دوشنبه در توییتی جدید گفت در صورت آمادگی ایران، او آماده مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید است. این در حالی است که جمهوری اسلامی خواستار بازگشت آمریکا به برجام قبل از شروع هرگونه مذاکره جدید است.

رییس‌ جمهوری آمریکا پس از خروج از برجام، تحریم‌های لغوشده را مجددا علیه جمهوری اسلامی برقرار کرد.

ظریف در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان خواستار رفع فوری این تحریم‌ها شد و از آن به عنوان «جنگ اقتصادی» تعبیر کرد. او همچنین گفت این تحریم‌ها «شهروندان (ایران) را از تسهیلات معیشتی محروم» کرده است.

ظریف در ادامه افزود دولت آمریکا با اعزام ناو هواپیمابر و بمب‌افکن به خلیج فارس وارد «بازی خیلی خیلی خطرناکی» شده است.

او ضمن انتقاد از آمریکا به دلیل استقرار ناو یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های ب-۵۲، گفت: «استقرار این همه ادوات نظامی در یک منطقه کوچک به خودی خود مستعد حادثه است. این کار هوشیاری زیادی می‌طلبد و آمریکا وارد بازی خیلی خیلی خطرناکی شده است.»

ترامپ یکشنبه در توییت شدیدالحنی نوشت: «اگر ایران بخواهد بجنگد، این رسما به معنای پایان ایران خواهد بود. دیگر هرگز آمریکا را تهدید نکنید!»

ظریف به سی‌ان‌ان گفت: «ایران هرگز به زور مذاکره نمی‌کند. شما نمی‌توانید یک ایرانی را تهدید کنید و بعد هم از او توقع مشارکت داشته باشید. تنها راه از طریق احترام است نه تهدید.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین با تاکید بر اینکه بالا گرفتن تنش «عواقب دردناکی» در پی خواهد داشت، اضافه کرد: «ایران علاقه‌ای به تشدید تنش ندارد.»

ایران در واکنش به تحریم‌های نفتی و بانکی اجرای دو تعهد برجامی خود مربوط به عدم نگهداری آب‌ سنگین و همچنین سقف مجاز نگهداری اورانیوم غنی‌شده با خلوص پایین را متوقف کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه از چهار برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده ۳/۶۷ درصد این کشور خبر داد.

تازه چه خبر؟
کمیته یهودیان آمریکا اعلام کرد کمپینی جهانی را برای ممنوع کردن حضور ایران در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۱ ژاپن آغاز کرده است. این سازمان در نامه‌ای به...More
در پی شلیک یک راکت به یک خانه مسکونی در بغداد سه کودک و دو زن کشته شده و دو کودک دیگر مجروح شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف اصلی این راکت محل...More
به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
عباسعلی درستی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با تاکید بر وخیم‌تر شدن وضعیت کرونا در استان آذربایجان‌شرقی گفت که هم‌اکنون یک هزار نفر از...More