ظریف محتوای فایل صوتی درباره هواپیمای اوکراینی را تایید و اصلش را تکذیب کرد | ایران اینترنشنال

ظریف محتوای فایل صوتی درباره هواپیمای اوکراینی را تایید و اصلش را تکذیب کرد

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به انتشار فایل صوتی منتسب به او و اظهاراتش درباره احتمال شلیک «عمدی» سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی،‌ ضمن تایید تلویحی محتوای فایل اصل آن را «جعلی» خواند.

ظریف روز چهارشنبه ۲۲ بهمن‌ماه در صفحه توییتر به انگلیسی نوشت: «پس از تراژدی پرواز پی‌اس-۷۵۲، من و بسیاری از افراد دیگر تاکید کرده بودیم باید درباره همه احتمال‌ها از جمله نفوذ خارجی یا مداخله الکترونیک بررسی صورت گیرد.» این همان جملاتی است که در فایل صوتی جدیدا منتشر شده به او منتسب شده است.

با این حال، او فایل صوتی منتشر شده را «جعلی» عنوان و اضافه کرد قضاوت نهایی بررسی ماجرا مبنی بر «خطای انسانی» بوده است.

شامگاه سه‌شنبه شبکه سی‌بی‌سی کانادا گزارش داد دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن شخصی که گفته می‌شود ظریف است از احتمال «عمدی» بودن شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی سخن می‌گوید.

بر اساس این گزارش، در فایل مورد نظر ظریف همچنین شلیک عمدی دو یا سه نفر فرد «نفوذی» در سپاه پاسداران به هواپیما را هم «نامحتمل» نمی‌داند.

سی‌بی‌سی که این فایل صوتی را به دلیل خطر احتمالی جدی برای برخی افراد منتشر نکرده، نوشته ظریف همچنین اشاره کرده مقام‌های دولتی و نظامی جمهوری اسلامی هرگز حقیقت انهدام هواپیما را افشا نخواهند کرد.

این گزارش و فایل ابتدا توسط سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تکذیب مواجه شد. سعید خطیب‌زاده این گزارش و ادعاهای مطرح‌شده درباره آن را «ناصحیح و بی‌اعتبار» خواند.

در عین حال این مقام وزارت امور خارجه هم تایید کرد ظریف در تماس‌های خود با مقامات کشورهای ذینفع از جمله وزیر خارجه کانادا از احتمال «مداخلات الکترونیکی خارجی و یا حضور عناصر نفوذی» در شلیک به این هواپیما سخن گفته است.

خطیب‌زاده اعلام کرد که مراجع امنیتی نیز همه این احتمالات را بررسی کرده و در نهایت این حادثه را «اشتباه انسانی» تشخیص داده‌اند.

 

واکنش اوکراین؛ بدبینی کانادا

آندری شوچنکو،‌ سفیر اوکراین در کانادا،‌ به سی‌بی‌سی گفته که این کشور برای نخستین‌بار از وجود این فایل صوتی مطلع شده است.

پیش از این اما با تشدید اختلاف‌نظرها میان تهران و کشورهای ذینفع در پرونده هواپیمای اوکراینی،‌ فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا، گفته بود روایت مسئولان جمهوری اسلامی مبنی بر علت شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی به دلیل خطای انسانی را باورناپذیر می‌داند.

 

سابقه افشای یک فایل صوتی دیگر

پیش از این نیز همین رسانه کانادایی گزارش داده بود یک فایل صوتی حاکی از آن است که بالاترین مقامات ایران به هواپیماهای غیرنظامی در شب حمله به پایگاه هوایی عین‌الاسد اجازه پرواز دادند، چرا که بستن حریم هوایی می‌توانست نقشه حکومت را برای حمله به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق برملا کند.

در همین زمینه امیرعلی حاجی‌زاده،‌ فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، قبلا گفته بود که «چند بار» برای بسته شدن آسمان روی پروازهای عادی درخواست داده شد، اما به دلیل «ملاحظاتی» که او درباره آن‌ها توضیحی نداد، این مساله صورت نگرفت.

خانواده برخی کشته‌شدگان این پرواز اخیرا در دادسرای نظامی تهران حضور یافتند و علاوه بر «جنایتکار» خواندن امیرعلی حاجی‌زاده و محمدجواد ظریف، خواهان برکناری و محاکمه «همه عاملان» شلیک به پرواز ۷۵۲ شدند.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More