ظریف: متحدی در روابط بین‌الملل نداریم | ایران اینترنشنال

ظریف: متحدی در روابط بین‌الملل نداریم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، با تاکید بر این که تیم‌ مذاکره‌کننده دولت روحانی به آمریکا اعتماد نکرد، گفت: «ما که متحدی نداریم، اما به نزدیک‌ترین متحد در روابط بین‌الملل هم نمی‌شود اعتماد کرد.»

این اظهارات ظریف که روز یکشنبه در حاشیه آخرین نشست هیات وزیران در دولت حسن روحانی به خبرنگاران گفته شد، در واکنش به اظهارات اخیر علی خامنه‌ای است.

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ششم مرداد، در آخرین دیدار با اعضای دولت حسن روحانی گفته بود: «در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد.»

خامنه‌ای اضافه کرد که دولت آینده باید از «بی‌اعتمادی به غرب» به عنوان یک «تجربه بسیار مهم» استفاده کند.

اما ظریف در دفاع از خود و دیگر مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی در هشت سال گذشته گفت: «من شهادت می‌دهم که هیچکدام از مذاکره‌کنندگان، هیچگاه به آمریکا اعتماد نکردند. اگر ما می‌خواستیم اعتماد کنیم، نتیجه کار ما همان سند دو صفحه‌ای می‌شد که ترامپ با برخی امضا کرد.»

او ادامه داد: «اینکه آمریکا و اروپا کشورهای بدعهدی هستند و نتوانستند به عهد خودشان وفا کنند نشان‌دهنده این نیست که ما به آنها اعتماد کردیم، نشانه این نیست که ما بد مذاکره کردیم، بلکه نشان‌دهنده این است که یک رشته از کشورها در دنیا هستند که به مقررات بین‌المللی متعهد نیستند.»

با این حال ظریف تاکید کرد که «اعتماد نداشتن به معنای تعامل نکردن نیست» و «باید مردم و توان ملی را باور داشته باشیم و نباید فکر کنیم آمریکا هرچه اراده کند می‌شود».

شش دور از مذاکرات وین برای احیای احتمالی برجام در دولت حسن روحانی بدون هیچ توافقی برگزار شده و قرار است این مذاکرات با آغاز دولت ابراهیم رئیسی، از سر گرفته شود.

خامنه‌ای در سال‌های اخیر بارها بر بی‌اعتمادی به کشورهای غربی تاکید کرده و در عوض خواستار تقویت روابط با چین و روسیه شده است.

رهبر جمهوری اسلامی در ماجرای خرید واکسن کرونا نیز واکسن‌های تولیدی غرب را ممنوع کرد، اما بعدا مقام‌های وزارت بهداشت ایران «بدعهدی» چین و روسیه در ارسال واکسن کرونا را یکی از عوامل تداوم شیوع کرونا در ایران عنوان کردند.

 

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More