ظریف: شورای حکام قطعنامه بدهد شرایط به هم می‌ریزد | ایران اینترنشنال

ظریف: شورای حکام قطعنامه بدهد شرایط به هم می‌ریزد

 

وزارت امور خارجه ایران ضمن تاکید دوباره بر رفع کامل تحریم‌ها از سوی آمریکا،‌ اعلام کرد محکومیت احتمالی تهران در نشست پیش‌روی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موجب «به هم ریختگی شرایط» خواهد شد.

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه، روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه در حاشیه نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، پیگیری صدور قطعنامه درباره برنامه هسته‌ای ایران از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.»

او بدون اشاره به این راهکارها افزود: «حرکت غلطی را اروپایی‌ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام شروع کرده‌اند، فکر می‌کنیم این حرکت باعث به هم ریخته شدن شرایط خواهد شد.»

ظریف اشاره کرد سفیر ایران در وین به اعضای شورای حکام در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده است.

پایگاه خبری بلومبرگ هفته گذشته  گزارش داد آمریکا در آستانه نشست شورای حکام آژانس، در حال جلب حمایت کشورهای دیگر برای یک قطعنامه پیشنهادی مبنی بر تشدید فشار بر ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است.

قرار است شورای حکام امروز، دوشنبه اول مارس، در وین تشکیل جلسه دهد تا به بررسی گزارش بازرسان آژانس درباره افزایش تولید سوخت هسته‌ای و کشف ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام‌نشده ایران بپردازد.

 

نیاز به مذاکره و قطعنامه نیست

 

همزمان سعید خطیب‌زاده،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه، اعلام کرد رفع کامل تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی «نه به مذاکره احتیاج دارد، نه به قطعنامه در شورای حکام.»

او در ادامه اشاره کرد جمهوری اسلامی «به اقدامات و رفتارهای خصمانه نیز به همان شکل و صورت پاسخ خواهد داد.»

خطیب‌زاده در زمینه گفت‌وگوی تهران و واشینگتن اضافه کرد: «اجرای تعهدات همه طرف‌ها در برجام موضوع مذاکره نیست و همه بده‌بستان‌ها پنج سال پیش انجام شده است.»

این اظهارات دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در صورت می‌گیرد که روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از دو دیپلمات ارشد غربی گزارش داده ایران پیشنهاد اروپا برای مذاکره با آمریکا و برگزاری نشست مشترک با حضور این کشور را رد کرده است.

پس از این گزارش، سعید خطیب‌زاده گفت تهران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی مناسب نمی‌داند.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More