ظریف: بایدن تغییری در سیاست فشار حداکثری نداده است | ایران اینترنشنال

ظریف: بایدن تغییری در سیاست فشار حداکثری نداده است

همزمان با سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، وزیر خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر خواستار لغو تحریم‌های آمریکا پیش از هر گونه مذاکره‌ای برای احیای برجام شد؛ شماری از بسیجیان نیز خواستار اخراج بازرسان آژانس از ایران شده‌اند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که شامگاه شنبه وارد تهران شد، صبح یکشنبه با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری ایرنا با اشاره به اینکه مذاکرات دو طرف در راستای «هماهنگی جهت اجرای همزمان قانون اقدام راهبردی و فعالیت‌های پادمانی آژانس» بود، گزارش داد که گروسی پس از این دیدار با ظریف گفت‌وگو خواهد کرد.

همزمان، محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه پرس تی‌وی، تلویزیون انگلیسی‌زبان جمهوری اسلامی، تاکید کرد توقف اجرای پروتکل الحاقی ناقض برجام نیست.

ظریف در عین حال گفت گام‌های اخیر ایران در محدود کردن تعهدات برجامی‌اش قابل برگشت است. به گفته او، «ایران چیزی برای مخفی کردن ندارد و به دنبال سلاح هسته‌ای هم نیست».

وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین آمریکا را متهم کرد که «به تحریم اعتیاد دارد» و «بایدن تغییری در سیاست فشار حداکثری نداده است» و «گفت‌وگو با آمریکا زمانی صورت خواهد گرفت که همه طرف‌ها به تعهدات‌شان ذیل برجام به طور کامل عمل کنند».

با این حال عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه، شامگاه شنبه در برنامه‌ای تلویزیونی گفت جمهوری اسلامی در حال بررسی پیشنهاد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر جلسه مشترک ایران با اروپا و آمریکاست و «بعد از بررسی نظر خود را اعلام می‌کنیم».

مجلس شورای اسلامی چندی پیش با تصویب قانونی مقرر کرد که در صورت عدم لغو تحریم‌های آمریکا، فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزایش یابد و از پنجم اسفندماه اجرای پروتکل الحاقی نیز متوقف شود.

 

شعار بسیجیان علیه بازرسان آژانس

همزمان با سفر رافائل گروسی به تهران، رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران گزارش دادند شماری از افراد با عنوان «دانشجوهای دانشگاه‌های تهران» تجمعی اعتراضی در مقابل سازمان انرژی اتمی ایران برگزار کردند.

بر اساس تصاویری که از این تجمع‌ در خبرگزاری فارس منتشر شد، معترضان با حمل شعارنوشته‌هایی خواستار «اخراج بازرسان آژانس» و «قطع همکاری با آژانس» شده‌اند. آن‌ها همچنین شعارهایی علیه آمریکا سر دادند.

تجمع‌کنندگان که تعداد آن‌ها محدود بود تصاویری از محسن فخری‌زاده، چهره برجسته نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی که در آذرماه کشته شد، در دست داشتند.

تهران برای بازگشت به سطح تعهدات برجام خواستار لغو تمامی تحریم‌های آمریکا شده است. آمریکا به تازگی اعلام کرد دعوت اروپا را برای شرکت در نشستی با کشورهای عضو توافق هسته‌ای ایران می‌پذیرد.

با این حال سخنگوی کاخ سفید در نشستی خبری گفت واشینگتن پیش از برگزاری مذاکرات بین ایران و کشورهای عضو توافق هسته‌ای، برای کاهش تحریم‌ها و در پیش گرفتن گام‌های دیگر از جمله صدور یک دستور اجرایی برای بازگشت به برجام اقدام نخواهد کرد.

تازه چه خبر؟
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از نیروهای امنیتی در میانمار خواست تا حمله به تجمع‌های صلح‌آمیز معترضان را متوقف کنند. باشله افزود...More
بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان همچنان اعتراض‌های پراکنده وجود دارد و فضا امنیتی است. طبق این گزارش...More
در حالیکه اعترافات یک فرد بازداشت‌شده در ارتباط با حملات راکتی اخیر به نیروهای آمریکا در عراق مبنی بر نقش داشتن یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در...More
سازمان نظارت بر فرآورده های دارویی و بهداشتی بریتانیا از تصمیم برای تایید سریع واکسن‌های جدید کرونا، که در آنها برای مبارزه با گونه‌های جهش‌یافته...More
حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس، اعلام کرد که پس از ارسال نامه نایب رییس مجلس به رییس قوه قضاییه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی درباره...More