ظریف بار دیگر برای مبادله زندانی با آمریکا اعلام آمادگی کرد | ایران اینترنشنال

ظریف بار دیگر برای مبادله زندانی با آمریکا اعلام آمادگی کرد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر اعلام کرد که ایران آماده تبادل همه زندانیان دوتابعیتی است.

ظریف در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت: «ما آمادگی مذاکره با دولت آمریکا را نداریم، از دولت سوئیس به عنوان حافظ منافع یا سایر دولت هایی که تمایل داشته باشند در این زمینه نقش مثبت ایفا کنند استفاده می کنیم».

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر تبعه آمریکایی زندانی در ایران وجود ندارد و تنها تعدادی زندانی «دو تابعیتی» وجود دارند گفت: «آمادگی داریم تمام کسانی که در آمریکا یا با فشار آمریکا در سایر کشورها زندانی هستند را با زندانیان دو تابعیتی در ایران مبادله کنیم.»

وزیر خارجه ایران چند روز پیش، ۳۱ شهریور، در نشست اینترنتی با اندیشکده آمریکایی «شورای روابط خارجی» نیز از آمادگی تهران برای تبادل کامل زندانیان با آمریکا خبر داده بود.

با این حال ظریف در همان نشست در پاسخ به سوالات درباره اعدام نوید افکاری گفته بود: «ما دستگاه قضایی مستقل داریم و دولت در تصمیم‌گیری محاکم قضایی دخالتی ندارد».

این اظهارات ظریف با واکنش‌های گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. شمار زیادی از کاربران یادآور شدند که مقام‌های دولت در پاسخ به پرسش‌های مربوط به اعدام،‌ شکنجه و آزار زندانیان موضوع استقلال قوه قضاییه را به میان می‌کشد اما در عین حال همواره بحث تبادل زندانی را نیز مطرح می‌کنند که براساس قوانین ایران این موضوع نیز در اختیار قوه قضاییه است.

حدود سه ماه پیش آزادی مایکل وایت، مجید طاهری و سیروس عسکری از زندان‌های ایران و آمریکا موضوع تبادل زندانی بین دو کشور را بار دیگر مطرح کرد.

در آن زمان دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا، آزادی مایکل وایت را نشانه‌ای از امکان حصول توافق میان بین دو کشوردانست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز از جمهوری اسلامی خواسته بود سه شهروند آمریکایی زندانی در ایران را آزاد کند.

سیامک و باقر نمازی و همچنین مراد طاهباز سه شهروند ایرانی‌آمریکایی همچنان در ایران زندانی هستند.

نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی و فریبا عادلخواه، استاد دانشگاه ایرانی-فرانسوی نیز از دیگر زندانیان دو تابعیتی در ایران هستند.

بنابر گزارش‌ها، در روزهای اخیر سه کشور فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی و همچنین بازداشت شهروندان دو تابعیتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی، سفرای ایران را احضار کرده‌اند.

در سال‌های اخیر شهروندان ایرانی مقیم خارج از کشور و به ویژه شهروندان دو تابعیتی آماج بازداشت از سوی وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بوده‌اند. شماری از این شهروندان در ازای خواست‌های جمهوری اسلامی مبادله شده‌اند و شمار دیگری همچنان در ایران بازداشت و زندانی هستند.

تازه چه خبر؟
یک مقام صنفی حوزه کارگری می‌گوید هزینه سبد معیشتی به بالای هفت میلیون تومان رسیده و کارگران با «انفجار گرانی و تورم» مواجه شده‌اند. فرامرز توفیقی،‌...More
جمعیت خیریه دانشجویی «امام علی» تایید کرد شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس این جمعیت، روز سه‌شنبه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. بر اساس تصویری که...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز سه‌شنبه گفت کره جنوبی در قبال ارزهای بلوکه‌شده ایران در آن کشور موافقت کرده یک «مسیر جزئی ورود دارو» باز کند...More
خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه گزارش داد وزارت اطلاعات ۱۹ نفر از اعضای شبکه‌ای را که با استفاده از کارت‌های بازرگانی صادرشده به نام کارتن‌خواب‌ها به...More
سازمان ملل اعلام کرد که سوء تغذیه کودکان در مناطقی از یمن «به بالاترین میزان» در طول جنگ هشت ساله در این کشور رسیده و نزدیک به ۱۰۰ هزار کودک به دلیل...More