طی ۱۰ روز اعتراضات سراسری در ایران: دست‌کم ۱۴۳ نفر کشته و ۷ هزار نفر بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

طی ۱۰ روز اعتراضات سراسری در ایران: دست‌کم ۱۴۳ نفر کشته و ۷ هزار نفر بازداشت شدند

همزمان با انتشار گزارش سازمان عفو بین‌الملل درباره افزایش شمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران به ۱۴۳ نفر، حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز اعلام کرد که تاکنون حدود هفت هزار نفر از معترضان بازداشت شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، نهاد مدافع حقوق بشر، روز دوشنبه ، چهارم آذر در بیانیه‌ای به استناد گزارش‌های موثق از افزایش شمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران به ۱۴۳ نفر خبر داد.

اعتراضات سراسری از ۱۰ روز قبل و در پی افزایش قیمت بنزین آغاز شد و به گفته علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، ۲۸ استان از ۳۱ استان ایران را دربر گرفت. در جریان این اعتراضات، جمهوری اسلامی اقدام به قطع کامل اینترنت کرد و دستگاه‌های امنیتی به سرکوب خونین و خشونت‌بار مردم معترض دست زدند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش قبلی خود شمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران را ۱۱۵ نفر اعلام کرده بود که اکنون و با ادامه اعتراضات و پس از برقراری محدود اینترنت به استناد ویدیوها و اسناد تازه‌ای که به‌دست این سازمان رسیده به ۱۴۳ نفر افزایش یافته است.

بنابر گزارش عفو بین‌الملل تاکنون در استان البرز ۹ نفر، استان آذربایجان شرقی یک نفر، استان اصفهان هفت نفر، فارس ۱۵ نفر، استان کرمان یک نفر، استان کرمانشاه ۳۴ نفر، خوزستان ۴۰ نفر، کردستان ۱۲ نفر، استان تهران ۲۰ نفر و استان آذربایجان غربی چهار نفر کشته شده‌اند.

همزمان حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تعداد بازداشت شدگان اعتراضات سراسری را  هفت هزار نفر اعلام کرد.

شمار هفت هزار نفری بازداشت‌شدگان در اعتراضات اخیر، نزدیک به دو برابر آماری است که در جریان اعتراضات دی۱۳۹۶ از سوی محمود صادقی اعلام شد. صادقی، نماینده تهران در مجلس «آمار کل بازداشت‌شدگان تظاهرات دی ماه ۱۳۹۶ را حدود ۳۷۰۰ نفر» اعلام کرده بود.

روزنامه اعتماد در شماره پنجم آذر خود نوشت که روز دوشنبه و ساعتی پیش از برگزاری نشست مشترک دو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با مقام‌های امنیتی از وزارت کشور و وزارت اطلاعات، تعداد بازداشت‌شدگان را «حدود هفت هزار نفر اعلام کرد»  اما «اعلام تعداد دقيق بازداشتی‌ها و همچنين ساير مباحث مربوط به موضوع بنزين و جنجال‌هايش را به اظهارنظر مقامات رسمی موكول كرد.»

پیشتر و در دومین روز بعد از آغاز دوره تازه اعتراضات سراسری، خبرگزاری فارس تعداد بازداشت شدگان در ۴۸ ساعت اول اعتراضات را یک هزار نفر اعلام کرده بود.

منابع غیررسمی نیز در پایان هفته اول اعتراضات، شمار بازداشت‌شدگان را سه تا چهار هزار نفر اعلام کرده بودند اما اکنون سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صراحت تعداد بازداشت شدگان را هفت هزار نفر اعلام کرده است.

حسن خلیل‌آبادی، رییس شورای شهرستان ری، نیز روز دوشنبه تعداد بازداشت شدگان در استان تهران را بسیار زیاد توصیف کرد تا آن‌جا که گفت: «زندان فشافویه جوابگوی این حجم از بازداشتی‌ها نیست.»

رییس شورای شهرستان که یک ماه قبل از زندان فشافویه بازدید کرده است با تاکید بر اینکه در این زندان «وضعیت زندانیان از نظر امکانات مناسب نیست»، به خبرگزاری ایلنا گفت: «همان زمان نیز جمعیت زندانیان زیاد بود و در پی اتفاقات اخیر نیز جمعیت بازداشتی‌ها در این زندان بیشتر شده است.»

خلیل‌آبادی همچنین با اشاره به «نگهداری زندانیان خطرناک» در زندان فشافویه، خواستار توجه و رسیدگی مسئولان قضایی به وضعیت بازداشت شدگانی شد که به این زندان منتقل شده‌اند.

همزمان منابع محلی در استان‌های کردستان و خوزستان از تماس دستگاه‌های امنیتی با خانواده دست‌کم سه تن از بازداشت‌شدگان برای تحویل پیکر بی‌جان فرزندان‌شان خبر دادند. به گفته منابع محلی حمید شیخانی که در جریان اعتراضات شهرک طالقانی ماهشهر، استان خوزستان، بازداشت شده بود، یکی از این سه نفر است و دو نفر دیگر،  دو نوجوان در مریوان هستند که در جریان اعتراضات بازداشت شده بودند.

این در حالی است که علی اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی قوه قضاییه، روز یک‌شنبه سوم آذر ماه در واکنش به وجود نگرانی‌ها درباره احتمال تکرار حوادث مشابه «بازداشتگاه کهریزک» در سال ۱۳۸۸ که به کشته شدن چند تن از معترضان حین بازداشت منجر شد و نیز تکرار آن در جریان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶، گفت: «همه تلاش خود را به‌کار می‌بریم تا مشکلی برای بازداشتی‌ها پیش‌ نیاید.»

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More