طومار شهروندان ایران به رییس‌جمهور چین: توافق با جمهوری اسلامی مردود است | ایران اینترنشنال

طومار شهروندان ایران به رییس‌جمهور چین: توافق با جمهوری اسلامی مردود است

 

در ادامه واکنش‌ها به امضای سند توافق ۲۵ ساله جمهوری اسلامی با چین، صدها نفر از فعالان مدنی با راه‌اندازی طومار دادخواستی خطاب به رییس‌جمهور چین اعلام کردند جمهوری اسلامی نماینده ملت ایران نیست و این توافق «مردود» به شمار می‌رود.

این طومار آنلاین که تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر آن را امضا کرده‌اند، با عنوان «فروش ایران به چین را متوقف کنید» راه‌اندازی شده است.

امضای این طومار در حالی صورت می‌گیرد که در رسانه‌های اجتماعی کاربران با داغ کردن هشتگ‌هایی، از این توافق به عنوان «فروش کشور» یاد کرده و خواستار لغو آن از سوی حکومت ایران شده‌اند.

در قسمتی از این طومار خطاب به شی‌ جین پینگ، رییس‌جمهور چین،‌ نوشته شده: «نظام جمهوری اسلامی ایران که در حال فروپاشی است،‌ نماینده ملت ایران نیست و مردم با هر مناسبتی این عدم نمایندگی را ابزار کرده‌اند.» 

در همین زمینه به اعتراضات سراسری سال‌های اخیر، کاهش مشارکت در انتخابات و کارزار «نه به جمهوری اسلامی» در رسانه‌های اجتماعی اشاره شده است.

امضاکنندگان که شامل خانواده قربانیان اعتراضات، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی هستند، حکومت ایران را درگیر بحران‌هایی از جمله در زمینه مشروعیت،‌ ناکارآمدی، فساد و‌ جانشینی خوانده‌ و سقوط آن را «قطعی» عنوان کرده‌اند.

این طومار توافق امضاشده را در «تعارض با منافع ملی ایران» دانسته و نوشته‌ که از لحاظ اخلاقی، سیاسی، حقوقی و انسانی «مردود» به شمار می‌رود. 

امضاکنندگان از رییس‌جمهور چین خواسته‌اند به واکنش‌ها در رسانه‌های اجتماعی در این زمینه مراجعه و با احضار وزیر خارجه خود به پکن، از پیگیری قرارداد جلوگیری کند.

در قسمتی دیگر از متن هم امضای این سند توسط جمهوری اسلامی برای «نجات از سرنگونی» خوانده شده است. امضاکنندگان اشاره کرده‌اند که قاطبه ملت ایران آن را «فاقد اعتبار» دانسته و حق جبران خسارت‌های مادی و معنوی را برای خود محفوظ می‌دانند.

توافق ۲۵ ساله روز شنبه در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ یی، وزیران امور خارجه دو طرف، رسید.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More