طرح دو فوریتی مجلس ایران در واکنش به تروریستی خواندن سپاه | ایران اینترنشنال

طرح دو فوریتی مجلس ایران در واکنش به تروریستی خواندن سپاه

 

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، روز یکشنبه ۱۸ فروردين، از تدوین طرح دو فوریتی این مجلس برای حمایت از سپاه پاسداران در برابر تحریم احتمالی آمریکا خبر داد.  

این مقام مجلس ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، اضافه کرد: «این طرح از سوی سه فراکسیون سیاسی مجلس، تدوین شده است.»

به گفته فلاحت‌پیشه، در این طرح پیش‌بینی شده که اگر آمریکایی‌ها، سپاه پاسداران را جزو گروه‌های تروریستی قرار دهد، ایران هم ارتش آمریکا را در زمره گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد.

قرار است این طرح از سوی نمایندگان مجلس امضا و سپس به هیئت رئیسه مجلس ارائه شود.

فلاحت‌پیشه روز شنبه ۱۷ فروردین هم، بلافاصله پس از انتشار خبر قرار گرفتن قریب الوقوع سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، در صفحه توئیتر خود نوشته بود: «در صورت قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، نظامیان این کشور را در کنار داعش در فهرست سیاه تروریست‌ها قرار می‌دهیم.»

همچنین روز یکشنبه ۱۸ فروردین، احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس ایران، از تدوین بیانیه‌ای از سوی جمعی از نمایندگان این مجلس در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد.

او به باشگاه خبرنگاران جوان گفت که «تعداد نمایندگان برای حمایت از این بیانیه در حال افزایش است.»

در این بیانیه آمده که «امنیت ملی دولت ایران و نیرو‌های مسلح آن جزء خطوط قرمز نمایندگان ملت بوده و در صورت اقدامی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا یا هر نهادی دیگر بر علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اقدام متقابل با قید دو فوریت انجام خواهیم داد تا هیات حاکمه آمریکا از اقدام بیجا و احمقانه خود پشیمان شوند.»

مسعود پزشکیان، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی نیز در نشست علنی روز یکشنبه مجلس گفت: «آمریکا ۴۰ سال است که این اقدامات را انجام می‌دهد ولی ملت ما با قدرت ایستاده است و از نیروهای سپاه مقتدرانه حمایت می‌کند.»

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۶ فروردین از تصمیم قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی وزارت خارجه آمریکا خبر داد و نوشت که احتمالا روز دوشنبه این تصمیم رسما اعلام شود.

هنوز مقام‌های نظامی ایران به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند. اما پیشتر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته بود که پاسخ ایران در این زمینه «کوبنده» است و محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه، نیز گفته بود در برابر این اقدام، ایران «ارتش آمریکا» را به مثابه نیروهای «داعش» در نظر خواهد گرفت.  

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More