طرح جدید سپاه پاسداران: اهدای زمین مسکونی به خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیون | ایران اینترنشنال

طرح جدید سپاه پاسداران: اهدای زمین مسکونی به خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیون

حمید قریشی، رییس سازمان بسیج ادارات و وزارتخانه‌های سپاه تهران بزرگ اعلام کرد که به خانواده شبه‌نظامیان لشکر فاطمیون، متشکل از نیروهای عمدتا پناهجوی افغان،  که در جنگ سوریه کشته شده‌اند، زمین اهدا می‌شود.

قریشی تاکید کرد که «طرح اهدای زمین» به خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیون، حاصل همکاری سپاه پاسداران با «دستگاه‌های مسئول» و طرحی سراسری است که در تمام شهرهای ایران این کار انجام خواهد شد اما «به‌عنوان شروع کار و در مرحله اول، خانواده‌هایی که در استان تهران ساکن هستند، شامل این طرح می‌شوند.»

به گفته رییس سازمان بسیج ادارات و وزارتخانه‌های سپاه تهران بزرگ، «قطعه زمین‌های اهدایی» به خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیون که ساکن استان تهران هستند، در شهرستان ملارد قرار دارد.

قریشی گفت که به هر چهار خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیون در ملارد یک قطعه زمین ۲۰۰ متری تعلق می‌گیرد تا با مشارکت یکدیگر و تسهیلات بانکی که در اختیارشان قرار می‌گیرد «یک دستگاه ساختمان» به عنوان «سرپناه» برای خود احداث کنند.

لشکر فاطمیون، یکی از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران است، لشکری متشکل از نیروهای افغان که در سوریه تحت فرماندهی نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در حمایت از بشار اسد می‌جنگند.

هسته اصلی راه‌اندازی این لشکر، نیروهای افغان «تیپ ابوذر» بودند که در زمان جنگ ایران و عراق می‌جنگیدند. نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران پس از دو دهه ابتدا از این نیروها تیپ فاطمیون را به عنوان «مجاهدان افغانستانی مدافع حرم» تشکیل داد و آنها را به سوریه اعزام کرد.

در تشکیل این لشکر، ابوحامد توسلی یکی از شهروندان افغان مقیم ایران نقش داشت و بنابر گزارش‌های منتشر شده در خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، این  لشکر اکنون دارای چند هزار نیروی شبه‌نظامی است که بخش عمده آن در سوریه مستقر است.

نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در گسترش و تامین نیرو برای لشکر فاطمیون، هزاران پناهجوی عمدتا شیعی افغان مقیم ایران را استخدام و پس از آموزش نظامی شش ماهه برای جنگ به سوریه اعزام کرد.

گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که دست‌کم دو هزار نفر از نیروهای لشکر فاطمیون در جنگ سوریه کشته شدند که بسیاری از آنها کودک و نوجوان بوده‌اند و پیکر بسیاری از آنها به خانواده‌های‌شان تحویل داده نشده است.

دو سال قبل گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه نیروی قدس سپاه پاسداران به شبه‌نظامیان فاطمیون ماهانه ۵۰۰ دلار حقوق پرداخت می‌کند.

مقام‌های سپاه پاسداران پیشتر پرداخت حقوق به شبه‌نظامیان فاطمیون را رد می‌کردند ولی پرویز فتاح، رییس فعلی بنیاد مستضعفان فروردین ماه سال‌جاری[۱۳۹۹]در یک برنامه تلویزیونی گفت که «من در بنیاد تعاون سپاه[رییس] بودم، قاسم سلیمانی آمد به من گفت که حقوق فاطمیون را ندارم بدهم، در سوریه کمک کن.»

دولت افغانستان پیشتر از جمهوری اسلامی ایران خواسته تا لشکر شبه‌نظامیان فاطمیون را که در سوریه و در حمایت از بشار اسد می‌جنگند هرچه زودتر منحل کند. مقام‌های دولت افغانستان تاکید دارند که «استفاده از شهروندان افغان در جنگ نیابتی با قوانین بین‌المللی سازگاری ندارد.»

فعالان حقوق بشر پیشتر اقدام جمهوری اسلامی ایران  در سوءاستفاده از وضعیت بد اقامت و معیشتی پناهجویان افغان در ایران در جهت جذب آنها به لشکر فاطمیون و اعزام‌شان به جنگ در سوریه را مورد نکوهش قرار داده‌اند، به ویژه اینکه شماری از این پناهجویان در سنین کودکی و نوجوانی به میدان جنگ اعزام شده و بسیاری از آنها کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More
برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون...More
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More
حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد...More