طرح جدید دولت ایران برای منع سفر و تجمع؛ مردم به شهرهايشان برگردند | ایران اینترنشنال

طرح جدید دولت ایران برای منع سفر و تجمع؛ مردم به شهرهايشان برگردند

 

هم‌زمان با افزایش هشدارها درباره سفرهای نوروزی و تشدید بحران کرونا حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ از طرح «سخت‌گیرانه» دولت برای جلوگیری از سفر کردن شهروندان خبر داد.

علی ربیعی،‌‌ سخنگوی دولت، روز چهارشنبه ششم فروردین منع سفر و خروج از شهرها را بخشی از این طرح در حال تصویب دولت عنوان کرد.

روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: «این طرح تصویب و ابلاغ خواهد شد، ممکن است سخت‌گیرانه باشد و برای سفرهای مردم مشکلاتی ایجاد کند، و از مردم بخواهد که سریع‌تر از سفر به موطن اصلی خود برگردند و سفرهای موج بعد را جلوگیری کنند.»

به گفته او، بنا بر این طرح ممکن است پارک‌ها و بوستان‌ها نیز بسته شود و «مردم به شرایط سخت‌تر قناعت کنند.»

رییس‌جمهوری ایران ضمن اشاره به امکان بروز موج دوم بیماری کرونا طی روزهای آینده و ضرورت اجرای طرح‌های سخت‌گیرانه‌تر افزود: «چاره‌ای جز این نداریم.»

از سویی، ربیعی در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد که بنا بر دستور روحانی سفرهای جدید ممنوع خواهد بود.

او از امکان اعلام طرح جدید تا ظهر چهارشنبه خبر داد.

سخنگوی دولت از کسانی که به سفر رفته‌اند خواست بازگشت خود را «از همین امروز» برنامه‌ریزی کنند.

ربیعی هشدار داد: «این تصمیم‌سخت‌گیرانه است و ممکن است تعدادی از مردم را ناراضی کند.»

به گفته او، قوه قضاییه نیز نوع برخورد با تخلف از این دستور دولت را بررسی کرده و برای آن «بر اساس قوانین جرائم» اقدام خواهد کرد.

این عضو کابینه از «ممنوعیت تجمع» هم‌زمان با اجرای این طرح خبر داد.

 

روحانی: کمبود تخت و بیمارستان نداشتیم

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود طی جلسه هیات دولت اظهار کرد در بحران کرونا تاکنون کمبود تخت،‌ پرستار و پزشک در کشور وجود نداشته و در برخی شهرها «تخت اضافی در بخش مراقبت‌های ویژه» وجود دارد.

او اشاره کرد که روز سه‌شنبه مشخص شده در شهر مشهد «۶۰ درصد تخت‌های بیمارستانی خالی است».

این در حالی است که پیشتر با تشدید شیوع کرونا رضا شیران خراسانی،‌ نماینده مشهد،‌ درباره پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها هشدار داده و گفته بود «دولت اشتباه می‌کند که واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گوید».

در استان‌های دیگر از جمله مازندران،‌ گلستان و گیلان نیاز با پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها مقام‌های رسمی گزارش‌هایی درباره کمبود کادر درمانی منتشر کرده بودند.

 

کمک‌های همه کشورها را دریافت می‌کنیم

روحانی در ادامه با اشاره به ارسال کمک‌های کشورهای دیگر در زمینه مقابله با کرونا گفت: «دستورالعمل اولیه ما این بوده که هر کشوری که کمک می کند کمک‌های آن‌ها را برای مساله کرونا دریافت کنیم.»

او افزود نباید درباره «کم و یا زیاد» بودن کمک‌ کشورها خرده گرفت.

پیش از این و در پی سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ایران از ادامه فعالیت سازمان «پزشکان بدون مرز»،‌ نهاد غیردولتی داوطلب کمک‌های پزشکی، که با تجهیزات و امکانات پزشکی برای برپایی بیمارستان صحرایی و ارتقای سطح علمی کار درمانی در اصفهان مستقر شده بود، جلوگیری کرد.

تازه چه خبر؟
الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد. پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک...More
فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف...More
دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت...More
امارات متحده عربی شرط سنی دریافت واکسن کرونا را دو سال کاهش داد و اعلام کرد برای تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال این کشور واکسن تهیه شده است. امارات...More
رییس جدید دفتر جو بایدن اعلام کرد رییس جمهور منتخب آمریکا در اولین ساعات پس از ادای سوگند و آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش، چند فرمان جنجالی دونالد ترامپ...More