طرح‌های دولت برای ردیابی بیماران مبتلا به کرونا؛ کنترل تلفن همراه و شماره ملی | ایران اینترنشنال

طرح‌های دولت برای ردیابی بیماران مبتلا به کرونا؛ کنترل تلفن همراه و شماره ملی

 

مقام‌های دولت ایران از اجرای طرح‌هایی برای ردیابی بیماران مبتلا به کرونا خبر دادند. کنترل تلفن همراه و کارت ملی از جمله این طرح‌هاست. 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، روز شنبه اول آذر گفت که طرحی در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده و قرار شده قرارگاه کرونا با مدیریت وزارت کشور آن را بررسی کند.

براساس این طرح، افراد باید هنگام خروج از خانه کارت ملی یا کارت شناسایی معتبر همراه با شماره ملی داشته باشند که فرد مبتلا وارد سیستم حمل‌و‌نقل یا اجتماعات نشود.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیز دستور تشکیل «کمیته ویژه مبارزه با بیماری کرونا» را صادر کرد.

«مراقبت الکترونیکی افراد در قرنطینه» و «کنترل اضطراری و آنی بیماران» از جمله وظایف این کمیته است. براساس گزارش‌ها، قرار است این اطلاعات از طریق تلفن همراه افراد استخراج شود.

ایران اینترنشنال در ۱۶ فروردین سندی منتشر کرده بود که براساس آن وزارت کشور وزارت بهداشت را موظف کرده با استفاده از «داده‌های وزارت ارتباطات» وضعیت تردد مبتلایان به کرونا را کنترل کند تا اگر از قرنطینه خانگی بیرون آمدند، نیروی انتظامی بتواند آن‌ها را به نقاهتگاه‌های عمومی منتقل کند. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران روز جمعه نیز خبر داده بود که همه مسافران هواپیما و قطار بین‌شهری با بانک اطلاعاتی مبتلایان به کرونا تطبیق داده می‌شوند و از جابه‌جایی مبتلایان جلوگیری می‌شود. 

آذری‌جهرمی افزوده بود که روز جمعه چند فرد مبتلا به کرونا از فرودگاه بازگردانده شدند.

او همچنین نوشت که تاکسی‌های اینترنتی تپسی و اسنپ حساب کاربری چند صد راننده مبتلا به کرونا را معلق کردند.

برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی این طرح را به اشتراک گذاشتن غیرقانونی اطلاعات افراد توسط دولت دانسته‌اند. در مقابل، برخی از کاربران این انتقاد را مطرح کرده‌اند که چرا این طرح‌ها از ابتدای شیوع کرونا در ایران اجرا نشده است.

دولت ایران از روز شنبه محدودیت‌هایی را  در کشور اجرا کرده است. در همین حال سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت که محدودیت‌ها در ۱۶۰ شهر قرمز ، ۲۰۸ شهر نارنجی و ۸۰ شهر زرد اجرا می‌شود.

علیرضا رئیسی اعلام کرد که ۵۳ میلیون نفر در شهرهای قرمز زندگی می‌کنند.

تازه چه خبر؟
در حالی که ناسا به تصمیم‌گیری نهایی درباره انتخاب اولین تیم بخش خصوصی برای سفر به ماه در سال ۲۰۲۴ نزدیک شده است، جف بزوس، اعلام کرد که بلو اوریجین،...More
واکسیناسیون ضدکرونا در ۷۰ مرکز شهر مسکو، پایتخت روسیه، آغاز شد. در اولین مرحله، گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر ضد این ویروس واکسینه می‌شوند. به گزارش...More
عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست ایران، به دلیل سخنانش درباره روح‌الله خمینی و انقلاب ۱۳۵۷ به دادسرا احضار و تفهیم اتهام شد. رسانه‌های ایران روز...More
در آستانه «روز دانشجو» در ایران، جمعی از دانشجویان این کشور با انتشار تصاویری همراه با هشتگ‌هایی در فضای مجازی، نسبت به سرکوب دانشجویان و فعالان مدنی...More