ضرب‌وشتم و تهدید به دیپورت چهار پناهجوی ترنس‌جندر ایرانی در ترکیه  | ایران اینترنشنال

ضرب‌وشتم و تهدید به دیپورت چهار پناهجوی ترنس‌جندر ایرانی در ترکیه 

چهار زن پناهجوی ترنس‌جندر ایرانی در ترکیه پس از آنکه از سوی کارکنان یک کافه مورد ضرب‌وشتم قرار گرفتند، از سوی پلیس مجبور به سکوت و عدم شکایت به دلیل خطر دیپورت به ایران شده‌اند.

یک زن پناهجوی ترنس ایرانی ساکن شهر «یالوا» که نخواست نامش فاش شود، به ایران اینترنشنال گفت پس از حضور با سه تن از دوستانش در یک شعبه کافه‌های زنجیره‌ای «مادو»، یکی از کارکنان کافه با مراجعه به میزشان به صورت «غیرمحترمانه» از آنها خواسته‌ محل را ترک کنند و گفته‌: «به شما خدمات نمی‌دهیم.»

این خدمتکار کافه در پاسخ به سوال این پناهجویان درباره دلیل این مساله، به دستور ر‌ییسش اشاره کرده است.

این زن پناهجوی ایرانی گفت وقتی بعد از معطلی چند باره،‌ وقتی توانسته با مدیر کافه صحبت کند، او گفته که «مشتریان ما از حضور شما راضی نیستند»، اما به کسی اشاره نکرده است.

او افزود این پاسخ در حالی به آنها داده شده که او و دوستانش ظاهر و لباس زنانه معمولی مثل سایرین به تن داشته‌اند.

او اشاره کرد حین گفت‌وگویشان با مدیر کافه، خدمه مرد با فریاد و با برخورد تند و پس از کوبیدن روی میز به آنها گفتند: «از کافه گم شید بیرون.»

این پناهجوی ایرانی در ادامه گفت: «پس از این با ضرب‌وشتم خدمه کافه ما به بیرون پرت شدیم و آنها با مشت و لگد ما را مورد حمله قرار دادند.»

بنا به اطلاعاتی که این پناهجو در اختیار ایران اینترنشنال قرار داده، این درگیری در منطقه‌ای شلوغ و توریستی از شهر یالوا صورت گرفت، اما با وجود این‌که تعداد زیادی از شهروندان در محل جمع شده بودند هیچ واکنشی به آن نشان ندادند.

او توضیح داد پس از حضور پلیس در صحنه،‌ ماموران آنها را به بیمارستان منتقل کرده و در آنجا در حالی که این پناهجویان خواستار گزارش ماجرا و شکایت بودند، پلیس در تلاش برای منصرف کردنشان گفته‌ به دلیل «ایرانی» و ‌«پناهجو» بودنشان و همچنین «قدرت نفوذ صاحبان کافه» امکان به نتیجه رسیدن شکایت قضایی وجود ندارد.

ماموران پلیس همچنین این زنان ترنس‌جندر ایرانی را تهدید کرده‌اند که در صورت عدم پیروزی در پرونده شکایت، احتمال دیپورت شدنشان از ترکیه به ایران زیاد است.

این برخورد با پناهجویان عضو جامعه ال‌جی‌بی‌تی یا دگرباش در حالی است که آنها در ایران از آزادی‌های لازم برای حمایت از حقوق خود محروم‌اند.

از سوی دیگر، دولت ترکیه نیز در ماه‌های اخیر فشار و محدودیت بر پناهجویان ایرانی را افزایش داده است. برخی از این افراد نیز که از معترضان سیاسی و روزنامه‌نگاران بوده‌اند، علاوه بر تهدید به دیپورت،‌ به ایران بازگردانده شدند و اکنون در زندان با خطر اعدام مواجه‌اند.

 

تازه چه خبر؟
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از احتمال اعدام حسین شهبازی که در زمان وقوع جرم ۱۷ سال داشته، ابراز نگرانی کردند و خواستار خودداری مقامات جمهوری اسلامی...More
همزمان با پیوستن کارگران چند شرکت دیگر به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی، گروهی از خانواده‌ کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ از اعتصابات سراسری...More